Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Pediatria zniknie z WSZ. "Jeśli pediatria ma się rozwijać, to musi to robić w jednym miejscu"

04.07.2016, 09:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Pediatria zniknie z WSZ. "Jeśli pediatria ma się rozwijać, to musi to robić w jednym miejscu"

- Miejmy nadzieję, że pion pediatryczny w końcu ujrzy możliwość rozwoju. Do tej pory jest on trochę w WSZ, trochę w Szpitalu na Żeromskiego. Tak naprawdę porządnego pionu pediatrycznego nie ma - stwierdziła Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ podczas zwołanej we wtorek konferencji prasowej. Czy to oznacza, że oddział pediatryczny będzie funkcjonować w jednym z tych szpitali?

Ministerstwo Zdrowia przygotowało Mapy Potrzeb Zdrowotnych, czyli "narzędzie analityczne wspierające decyzje zarządcze w ochronie zdrowia. Przedstawiają one trendy demograficzne i epidemiologiczne, istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia oraz przyszłe potrzeby w tym zakresie".

Według MPZ ludność województwa jest demograficznie młodsza od ludności Polski, co wiąże się z zarówno krótszym niż w skali kraju przeciętnym trwaniem życia jak i relatywnie wyższą płodnością.

Jak w naszym województwie został opisany oddział pediatryczny? -  Analiza funkcjonowania oddziałów wykazała, że należy zwrócić uwagę, iż dwa oddziały zabezpieczają potrzeby na poziomie ponadwojewódzkim (ponad 15% pacjentów spoza województwa). Natomiast 19 oddziałów zabezpiecza potrzeby jedynie na poziomie swojego powiatu (ponad 75% pacjentów ze swojego powiatu). Oznacza to, że należy rozważyć potrzebę zweryfikowania obecnej liczby łóżek na oddziałach, gdzie obłożenie nie przekracza 50% (15 w województwie), zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie mediany czasu pobytu na poszczególnych oddziałach (minimum -2, maximum -5) oraz zbadać zasadność długiego czasu hospitalizacji - czytamy na stronie  mapypotrzebzdrowotnych.mz.gov.pl

 

W Mapach Potrzeb Zdrowotnych naszego województwa jest ujęty rozwój pediatrii, dlatego na pewno będzie można wykorzystać pieniądze unijne na to, by dostosować pion pediatryczny i rozwinąć go jeszcze bardziej, by mieszkańcy mieli chociaż te podstawowe zabezpieczenie dla swoich  dzieci 

-stwierdziła Elżbieta Gelert.

Jak dyrektor WSZ ocenia obecny poziom pediatrii? - Uważam, że w naszym województwie na dzień dzisiejszy jedyna prężna i rozwijająca się pediatria jest  w Olsztynie, w Szpitalu Wojewódzkim. Jest to za mało, jak na takie województwo - podkreśliła Elżbieta Gelert.

Obecnie w naszym mieście oddziały pediatryczne znajdują się w dwóch szpitalach. Czy po połączeniu Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Komeńskiego ze Szpitalem Miejskim przy ul. Żeromskiego, oddział pediatryczny w całości zostanie tam przeniesiony?

Tak. Oddział nie zostanie zlikwidowany, tylko przeniesiony, więc nie będzie tu żadnego niebezpieczeństwa. Jest taki plan, bo jeśli pediatria ma się rozwijać, to musi to robić w jednym miejscu

- zaznaczyła Elżbieta Gelert.


 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ ZZ
  Poniedziałek, 04.07

  Tylko czemu ma "się rozwijać" w miejscu, gdzie na jakiekolwiek badania trzeba będzie pacjentów wozić i tak do Szpitala Wojewódzkiego...

 2. 2
  +23
  ~ ursus
  Poniedziałek, 04.07

  a kiedy gelert zniknie ze szpitala? czas najwyzszy!

 3. 3
  +9
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 04.07

  No to się zwijamy w WSZ. Tylko dla średniego wieku, pediatria i geriatria poza.

 4. 4
  +14
  ~ no nie
  Poniedziałek, 04.07

  Jakim naszym województwie -okupant od 17 lat, to jedno a po drugie to chyba planujecie by z Elbląga wszystko znikało a my pacjenci musielibyśmy jechać do olsztyna by się leczyć -o to wam chodzi .Czy wreszcie -PIS pogoni PO i PSL ze stanowisk na których siedza i szkodzą nam Elblążanom.

 5. 5
  +14
  ~ bezpowrotnie
  Poniedziałek, 04.07

  olsztyn -won i wy PO razem z nim.

 6. 6
  +13
  ~ pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 04.07

  Nie do końca rozumiem sensu tej wypowiedzi , zwłaszcza po zdaniach „ Tak. Oddział nie zostanie zlikwidowany, tylko przeniesiony, więc nie będzie tu żadnego niebezpieczeństwa. Jest taki plan, bo jeśli pediatria ma się rozwijać, to musi to robić w jednym miejscu " Gadanie dla gadania ?? Hmmm ......?

 7. 7
  +6
  ~ stary elblążanin
  Poniedziałek, 04.07

  A jak jest z innymi oddziałami? Czy one nie muszą się rozwijać? Gdzie jest łatwiej dojechać i gdzie jest więcej specjalistów w Gdańsku czy w Olsztynie? Odpowiedź wszyscy znają. Ten Olsztyn ma chyba za cel sprowadzenie wszystkiego do poziomu niższego - gorszego niż w Olsztynie.

 8. 8
  +15
  ~ ehhhhh...
  Poniedziałek, 04.07

  baba w laczkach. nastroszone pióra. pudernica

 9. 9
  +17
  ~ Jamaleg
  Poniedziałek, 04.07

  Gelertowej chodzi tylko o to ze każdy oddział ma zarabiać . Ona w .upie ma zdrowie dzieci a tym bardziej rozwój oddziału.

 10. 10
  +12
  ~ plqaz
  Poniedziałek, 04.07

  Pediatria zawsze była i jest "solą w oku" Pani Gelert. Dlaczego nie stworzyła warunków do rozwoju pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98796010017395