Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Paweł Fedorczyk (PiS): Uzdrowienie Szpitala Miejskiego wymaga przemyślanych decyzji (opinia nadesłana)

23.06.2014, 15:04:24 Rozmiar tekstu: A A A
Paweł Fedorczyk (PiS): Uzdrowienie Szpitala Miejskiego wymaga przemyślanych decyzji
fot. arch. red. (fot. Adrian Sajko)
Z ostatniego felietonu Przewodniczącej Klubu Radnych PO dowiadujemy się, że w kwestii służby zdrowia w Elblągu i Szpitala Miejskiego, poprzednicy wszystko uporządkowali. Obecnie jest to jej zdaniem tylko niszczone i zadłużane. Te tezy są dla mnie ponurym żartem. Warto niezwłocznie zestawić je z faktami, bo ktoś jeszcze gotów pomyśleć że mają coś wspólnego z rzeczywistością - pisze radny Paweł Fedorczyk, Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, w odpowiedzi na felieton radnej Małgorzaty Adamowicz (PO).

Kwestia pierwsza. Najpierw warto wspomnieć ile wzrósł dług Szpitala Miejskiego w czasie, kiedy poprzednicy go „porządkowali”. Na koniec 2010 r. strata wynosiła około 8.5 mln zł. Na koniec 2013 r. była to już kwota ponad 16 mln zł. W tym samym czasie ogólny dług Miasta wzrósł z około 153 mln zł do 300 mln zł.

Kwestia druga. Nie słyszałem, by poprzednicy pracowali nad połączeniem obydwu Szpitali. Wszyscy radni natomiast opiniowali i słyszeli o mającej powstać spółce, w miejsce obecnego Szpitala Miejskiego. Miała ona świadczyć usługi medyczne jako Centrum Matki i Dziecka. Spółka miała być podobno zasilona przez inwestora zewnętrznego w kilka lub kilkadziesiąt mln zł kapitału. 
Do spraw restrukturyzacji Szpitala Miejskiego Prezydent Nowaczyk zatrudnił nawet pełnomocnika. Nie wiem jaką pracę wykonał pełnomocnik, ale wiem że zarobił kilkanaście tys zł.

Jednocześnie trzech dyrektorów elbląskich szpitali zawarło porozumienie dotyczące szeroko pojętego porządkowania usług medycznych w Elblągu. W efekcie, obecnie w Szpitalu Miejskim na powierzchni około 1000 m2 hula wiatr, bo w ramach porozumienia Szpital oddał część oddziałów.

Pytam zatem gdzie jest po tych trzech latach ta spółka i gdzie jest ten inwestor. Albo inaczej – gdzie jest to połączenie Szpitali, nad którym tak pracowano. Z jakiego powodu Szpital Miejski nie otrzymał praktycznie niczego w miejsce oddziałów, które na mocy tamtego porozumienia oddał do innych szpitali?

Kwestia trzecia. Jak pamiętamy zwolniono wówczas przy dużej medialnej nagonce dyrekcję Szpitala Miejskiego. Nie wiem czy to miało uzdrowić sytuację i jaki był główny tego powód. Znany jest za to finał tej historii. Sąd stwierdził bezzasadność tej bezprawnej decyzji i przywrócił tą osobę do pracy. Kosztowało to kilkadziesiąt tysięcy złotych, które oczywiście musiał zapłacić Szpital Miejski.

W tych okolicznościach i z takim „spadkiem” po poprzednikach, Prezydent Jerzy Wilk powinien teraz bardzo rozważnie postępować w sprawie Szpitala Miejskiego. Niestety sprawę komplikuje fakt, że dług Miasta i dług Szpitala Miejskiego hamuje rozwój i możliwości.

Co można zrobić dla Szpitala ? W pierwszej kolejności należy uszanować pracę jego załogi i dać jej w spokoju pełnić jej misję. Z pewnością polityczne harce i straszenie upadkiem Szpitala tu nie pomagają. Ten zamęt ma raczej pomóc osiągnąć doraźny interes wyborczy. Uporządkowanie rynku usług medycznych w Elblągu oraz uzdrowienie Szpitala Miejskiego, wymaga przemyślanych decyzji. Wydaje się że najlepszym i najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, będzie połączenie obydwu miejskich placówek. Niezależnie jednak od wariantu restrukturyzacji, Miasto będzie musiało pokryć w całości narosłe przez lata zadłużenie, bo z nim w żadnej formie organizacyjnej Szpital sobie nie poradzi.

Tak długo jak poprzednicy będą uważać, że pozostawili wszystko „uporządkowane”, trudno będzie ponad podziałami zrobić coś rozsądnego w kwestii ochrony zdrowia w Elblągu. A podobno chodzi o dobro naszych Szpitali.
 
Paweł Fedorczyk, Radny PiS
Jolanta Janowska, Radna PiS
Joanna Grykiel – Figielska, Radna PiS

Oceń tekst:

Ocen: 11

%45.5 %54.5


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ ja
  Poniedziałek, 23.06

  Nie słyszałem, by poprzednicy pracowali..., Nie wiem jaką pracę wykonał..., Nie wiem czy to miało uzdrowić ... Pan jako radny powinien się dowiedzieć!

 2. 2
  +3
  ~ miszamsz
  Poniedziałek, 23.06

  No dobre, felieton Tej pani wymusił od rządzących przekazanie informacji społeczeństwu na temat Szpitala , bo tak to byśmy się nic nie dowiedzieli.No widocznie tak trzeba, przeciez to Szpital miejski własność Miasta.

 3. 3
  +11
  ~ lokalny patriota
  Poniedziałek, 23.06

  Prezydent Jerzy Wilk powinien teraz bardzo rozważnie postępować w sprawie Szpitala Miejskiego. Zgadza się tylko niech on w końcu zacznie coś robić!!!! Bo jak na razie to tylko narzeka i bada. Do cholery przecież od ponad dwudziestu lat jest w samorządzie!!!!!! Co tam robił do tej pory poza braniem kasy?

 4. 4
  +5
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 23.06

  Z tego co się" robi" i "nie robi"to sądzę , że 2016 roku obecni rządzący to będą właśnie Ci poprzednicy.

 5. 5
  --4
  ~ moherek
  Poniedziałek, 23.06

  Absolutnie zgadzam się , a czy jest coś w Polsce,co Peło zrobiło dobrze ?,od kilku lat próbuję się dowiedzieć i totalna cisza.Za to są niedoścignieni w partaczeniu i marnowaniu tego co inni z trudem wypracowali

 6. 6
  +3
  ~ WON Z PO!!!
  Poniedziałek, 23.06

  NATYCHMIAST ZATRUDNIĆ KARDIOLOGA DZIECIĘCEGO!!!ZOSTAJE JEDYNIE JEŻDZIĆ DO OLSZTYNA,GDAŃSKA LUB PRYWATNIE ZA 120 ZŁ.PYTAM SIĘ GDZIE IDĄ MOJE PODATKI!?GELERT TO NIECH ZAJMIE SIĘ SZPITALEM A NIE POLITYKĄ!

 7. 7
  --2
  ~ Bazia
  Poniedziałek, 23.06

  Pan Fedorczyk - Ratownik Wszystkiego i Wszystkich... Do roboty trutniu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. 8
  +1
  ~ Rudogłowy
  Poniedziałek, 23.06

  PO to organizacja przestępcza i jej członkowie powinni być ścigani prawem

 9. 9
  --1
  ~ Wprawdzie nie na temat, ale...o Jurku Wcisła bałaganiażu słów kilka...Alojzy
  Poniedziałek, 23.06

  Wcisła Jerzy tak namiętnie wciska kit mieszkancom Elbląga, ptaszki ćwiuerkają , że na prezydenta miasta będzie startował, a na swoim POdwurku ma NASRANE :http://www.portel.pl/fotoreportel.php?id_fot=1189&id_dz=46&id_fot0=28&o=0

 10. 10
  +8
  ~ wiza
  Poniedziałek, 23.06

  Rychło się obudzili, po roku rządzenia. Dla dobra mieszkańców Elbląga będzie lepiej jak PiS przestanie podejmować jakiekolwiek decyzje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9521310329437