Poniedziałek, 5.12.2022, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Czytelnik pyta: Czy roboty przy Pomniku zostały wstrzymane?

20.05.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czytelnik pyta: Czy roboty przy Pomniku zostały wstrzymane?
Fot. Redakcja

Remont Pomnika Odrodzenia i rewitalizacja terenu wokół niego rozpoczął się na początku kwietnia br. - Przejeżdżam koło Pomnika Odrodzenia kilka razy dziennie i od kilku dni nikogo tam nie widzę. Czy roboty przy Pomniku zostały wstrzymane? - pyta nasz czytelnik.

 


Pomnik Odrodzenia ma już 47 lata. Odsłonięto go 10 lutego 1975 roku z okazji "trzydziestej rocznicy wyzwolenia i powrotu Elbląga do macierzy". Pomnik w kształcie rozpostartego sztandaru, z mosiężnej blachy stanął na Placu Zgromadzeń Ludowych, obecnym Placu Konstytucji.


Pomnik powstał z udziałem pracowników elbląskiego Zamechu. Autorem płaskorzeźb, które przedstawiają wydarzenia i symbole historyczne, jest Jan Sieka, krakowski rzeźbiarz.


Remont pomnika Odrodzenia wraz z wymianą nawierzchni wokół pomnika znajdującego się na Placu Konstytucji to jedno z zadań realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Za tą inwestycją zagłosowało ponad tysiąc mieszkańców.


Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta w Elblągu zapewnia, że prace związane z odnowieniem Pomnika Odrodzenia i rewitalizacją terenu nie zostały wstrzymane.
 

W trakcie realizacji robót konieczne było przeprowadzenie wielu prób na powierzchni pomnika w celu dokonania wyboru najskuteczniejszej metody jego doczyszczenia. Obecnie roboty są kontynuowane

 

– stwierdził Łukasz Mierzejewski.
 

Zakończenie prac planowane było na 27 maja br. Czy ten termin zostanie dotrzymany?

 

Po wykonaniu prac rozbiórkowych stwierdzono potrzebę wykonania robót dodatkowych związanych z posadowieniem pomnika i zagospodarowaniem terenu, co skutkuje koniecznością wydłużenia terminu zadania do połowy lipca br. Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu prac

 

– dodał Łukasz Mierzejewski.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Redakcja


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --16
  ~ PiotreX
  Piątek, 20.05

  W końcu się dowiedziałem co to u diabła za kształt! Sztandar! W życiu bym na to nie wpadł, cały czas myślałem, że to brzydka metalowa chmura

 2. 2
  +14
  ~ Lady Winserfild
  Piątek, 20.05

  Ja lubię ten pomnik, dla mnie zawsze kojarzy się z Elblągiem i miejscem spotkań , imprez , a na pewno nie identyfikuję go z polityką , bo nawet w prlu polityka tak nie zniszczyła ludzi i nie pokazala ich najgorszych instynktów jak obecnie! Polityka zdominowala wszystko, relacje miedzyludzkie, pracę i to jest być i mieć ! Reszta się nie liczy! Milego weekendu bez polityki!

 3. 3
  --4
  ~ KAt Na Idiotów
  Piątek, 20.05

  Jak widać w Elblągu idiotów nie brakuje.....

 4. 4
  --10
  ~ ERG
  Piątek, 20.05

  Pamiętam jak ZMUSZALI do kupna cegiełek na budowę pomnika. Zamiast do kina Syrena na poranek musiałem bulić na durne cegiełki, a teraz patrzeć na niego nie mogę.

 5. 5
  +2
  ~ Bsp
  Piątek, 20.05

  Są trzy powody dla których ścisłe śródmieście Elbląga przypomina klepisko zamiast być ciekawą i żywą dzielnicą reprezentacyjną. 1. Pewien cukiernik, który kupił duży teren i od dziesięcioleci nic się tam nie dzieje, 2. Nie wyrażający niczego pomnik z czasów PRL, który mógłby stać w jakimś innym miejscu i powód 3. może najważniejszy, brak człowieka albo ludzi z wizją Elbląga jako miasta a nie mieściny oraz z jajami aby tę wizję zrealizować.

 6. 6
  +4
  ~ folwark kwiczy
  Piątek, 20.05

  Pomnik odzwierciedla mapę Polski po 1945 a nie flagę. Co do terminu wykonania zadania - jedyna pewna w czasie zarządu wróblewskiego. Żadna umowa , przetarg nie zostały wykonane w terminie i to bez konsekwencji. Obawiam się, że po odnowieniu pomnik runie. Wróblewski z Nowakiem mają rękę do umów. Nie zasługują nawet na to by im dokładać. A co na to Czyżyk? Pomnik braci zza Buga powstał by migiem i trwale.

 7. 7
  +17
  ~ Lodouwik Wszechsłabny.
  Piątek, 20.05

  Tak zmuszano do wpłat na pomnik. Cywilni esbecy, naszpikowane narkotykami ZOMO, wiecznie czujni ormowcy oraz inna swołocz na usługach reżimu z giwerami w łapach zmuszała spokojnych i uczciwych obywateli do wpłat na pomnik. Ludzie przestańcie już bajdurzyć i rozpowszechniać na ten temat różne głupoty. Jeśli ktoś niczego nie widzi w formie pomnikowej bryły to trudno. Ludzi pozbawionych wyobraźni artystycznej jest wielu. Pomnik ten powstał i wrósł się w nasz krajobraz, podobnie jak tutaj też często ośmieszane formy przestrzenne elbląskich biennale, a to przecież nasza historia. Tego nie można wymazać, bo po prostu nie ma takiej potrzeby i niczego to nie zmieni. Znam gorsze strony naszej przeszłości, które jak dotąd nie zostały upowszechnione.

 8. 8
  +12
  ~ Arivederczi Roma
  Piątek, 20.05

  Cieszę się, że odnawiają pomnik i zarazem współczuję tym ogarniętym nienawiscią i piszącym dyrdymaly , ktorym nienawiść i zgorzknienie zżera mózg, bo zapewne gowno osiągnęli i w Prlu i obecnie ! Poza tym jest weekend i moze czas walnąć sobie drina bo wtedy świat stanie się kolorowy-:) a nie frustracje zyciowe wylewać w necie

 9. 9
  +15
  ~ nord
  Piątek, 20.05

  Mnie bardziej od Pomnika nurtuje połozony obok plac należący od 20 lat do właściciela cukierni Marysieńka . Kiedyś plac był bardziej zaniedbany ,ale przeszkadzalo to właścicielowi apartamentowca obok ,więc za zgodą pana cukiernika jest koszony . Obecnie jego część jest zajęta pod darmowy parking w centrum miasta. Prezydentowi widac nie przeszkadza ten balagan w środku naszego miasta , że nie znajduje czasu ,by spotkac się z panem Majkowskim i ustalić wzajemnie korzystne rozwiazanie problemu , który na pewno nie zdobi Elbląga ,

 10. 10
  +7
  ~ Chyba sposób
  Sobota, 21.05

  Mamy 2022 rok i chyba istnieje chemia która zabezpieczy ten pomnik by był polyskliwy kolor po czyszczeniu miedzi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1761820316315