Sobota, 13.04.2024, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

W Ministerstwie doszło do spotkania ws. elbląskiego portu. Otrzymamy 100 mln zł dofinansowania?

05.08.2022, 15:44:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Ministerstwie doszło do spotkania ws. elbląskiego portu. Otrzymamy 100 mln zł dofinansowania?
fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wczoraj, 4 lipca, Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka zorganizował w Warszawie spotkanie dotyczące przyszłości elbląskiego portu. Wziął w nim udział m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński oraz poseł PiS Leonard Krasulski. Do jakich wniosków doszli politycy?


Przypomnijmy, że od kilku tygodni trwa medialna dyskusja na temat przyszłości elbląskiego portu. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że przejęcie przez Rząd portu w Elblągu i utworzenie z niego IV portu Rzeczpospolitej zagwarantuje jego rozwój. Politycy opozycji (Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego) twierdzą, że to „zwykła kradzież, do której nie można dopuścić”. Swój sprzeciw wyraził też Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, podczas zorganizowanej 25 lipca konferencji prasowej.

 

Nikt z samorządem nie rozmawiał na temat przejęcia portu. Czekam na sygnał w sprawie zaproszenia do rozmów, bo na razie toczą się dyskusje o rzeczy bez właściciela tej rzeczy. Dziwi mnie, że przy inwestycji za 2 miliardy złotych rządu nie stać na pogłębienie 900-metrowego odcinka rzeki. Tym bardziej że część, która leży w granicach portu Urząd Morski będzie pogłębiał, a część nie. To kuriozalne, tym bardziej że dotyczy terenu Skarbu Państwa

– mówił 25 lipca WItold Wróblewski.

 

Po spotkaniu z dziennikarzami Prezydent podpisał petycję „Nie” dla przejęcia portu morskiego w Elblągu przez Państwo.


Wczoraj doszło do spotkania tak wyczekiwanego przez Prezydenta Elbląga. - Potwierdziliśmy Prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu wcześniejsze deklaracje, że Skarb Państwa jest gotów zaangażować się kapitałowo i finansowo w rozwój i modernizacje portu w Elblągu – zapewniał Andrzej Śliwka.


Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz posłowie Andrzej Śliwka i Leonard Krasulski stworzyli koncepcję rozwoju elbląskiego portu. Jej założenia zostały omówione podczas wczorajszego spotkania. - Koncepcja zakłada możliwość dofinansowania portu kwotą do 100 mln zł pod jego rozbudowę i modernizację, a w konsekwencji objęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego – wyjaśnia Andrzej Śliwka.

 

Przekop Mierzei Wiślanej  jest ogromną szansą dla Elbląga, dlatego też wbrew malkontentom nie możemy stracić okazji, aby wreszcie port w Elblągu, zaczął służyć mieszkańcom miasta, regionu i Polski

– podkreślił Andrzej Śliwka.Wiceminister odniósł się m. in. do słów lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie w swoim programie powtarzają, że w Elblągu musi powstać IV port RP, który będzie miał status portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - dodał.


Jak Wiceminister i Prezydent Elbląga oceniają wczorajsze spotkanie? 

 

Dziękuję za merytoryczną rozmowę i zrozumienie tych kwestii przez Prezydenta Elbląga i Dyrektora Portu Arkadiusza Zglińskiego. Przechodzimy wspólnie do realizacji koncepcji

– zapewniał Andrzej Śliwka.

 


Spotkanie, które odbyło się w bardzo dobrej atmosferze, rozpoczęło oficjalne rozmowy na temat dalszego rozwoju elbląskiego portu, w kontekście kończącej się budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i ewentualnego udziału Skarbu Państwa w spółce komunalnej

- informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ 123
  Piątek, 05.08

  Czy w Elblągu jest ktoś kto potrafi zarządza portem ?

 2. 2
  +5
  ~ Śliwka
  Piątek, 05.08

  O kurła. Poseł Krasulski na spotkaniu.

 3. 3
  +22
  ~ Bsp
  Piątek, 05.08

  Rozsądne rozwiązanie. Brać póki chcą dać i podpisać umowę o spółce Skarbu Państwa (51%) i miasta (49%) tak jak to było przy tworzeniu portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu, Gdyni oraz w Gdańsku. Albo mamy ambicje na prawdziwy port, albo poprzestaniemy na byciu mariną dla jachtów i nabrzeżem dla barek. Bsp

 4. 4
  --3
  ~ ATYNA R
  Piątek, 05.08

  Pytanie jest odpowiedz są tacy z PO aby niszczyć ,bo PIS PIS PIS .PIS ma takich ok ludzi .

 5. 5
  +18
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 05.08

  Ciekawe jaką teraz akcją senatorek rozwali współprace naszego samorządu z rządem?

 6. 6
  +2
  ~ kij
  Piątek, 05.08

  Teraz czekamy na tego z PiS-u który to nam elblążanom obwieści o tych pieniądzach. Niechybnie będzie to murowany kandydat na startowanie w wyborach na urząd prezydenta Elbląga, czyż nie tak?

 7. 7
  +17
  ~ Pol
  Piątek, 05.08

  Senatorek sie obsra jak sie dowie

 8. 8
  +9
  ~ Pol
  Piątek, 05.08

  Senatorek sie obsra jak sie dowie

 9. 9
  +9
  ~ Pol
  Piątek, 05.08

  Senatorek sie obsra jak sie dowie

 10. 10
  +18
  ~ kkk
  Piątek, 05.08

  A tak pan prezydent walczył nawet się podpisał pod petycją, a tu proszę... "- Spotkanie, które odbyło się w bardzo dobrej atmosferze", .. , no i klu spotkania ... "odda pakiet większościowy w spółce na rzecz Skarbu Państwa" ... ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0681731700897