Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Prezydent Wróblewski: Niepodpisanie dziś umowy dofinansowania na przebudowę ul. Wschodniej byłoby niegospodarnością

31.05.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Wróblewski: Niepodpisanie dziś umowy dofinansowania na przebudowę ul. Wschodniej byłoby niegospodarnością
Fot. Adrian Sajko

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podpisał dziś (31.05.) umowę na dofinansowanie przebudowy ul. Wschodniej. - To bardzo ważna inwestycja dla układu komunikacyjnego miasta, który docelowo odciążyć ma ul. Bema. Przedsięwzięcie to jest również bardzo ważne do obsługi rozbudowywanego cmentarza. Niepodpisanie dziś umowy dofinansowania na ponad 7,2 mln zł dofinansowania byłoby niegospodarnością – podkreślił Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.
 

Witold Wróblewski przyznał, że projekt budowy ul. Wschodniej, a w zasadzie planowany drugi etap inwestycji budził w ostatnim czasie wiele kontrowersji.


 

Nie lekceważymy tych głosów. Wobec zastrzeżeń części mieszkańców co do zasadności budowy ul. Wschodniej bis, a właściwie jej drugiego etapu, potwierdzonych petycją skierowaną do Prezydenta, którą podpisało ok. 3,5 tys. osób, podjąłem decyzję o zaprzestaniu jakichkolwiek prac dotyczących projektowania drugiego etapu ul. Wschodniej bis do czasu wypracowania nowej trasy jej przebiegu z mieszkańcami

 

– zaznaczył Prezydent Elbląga.

Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak stwierdził, że aktualnie przygotowane są niezbędne dokumenty potwierdzające tę decyzję, w tym zmiana zakresu przetargu na Inżyniera Kontraktu, którego zadaniem było także przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego dla II etapu. - Jak już informowaliśmy przebieg drugiego etapu będzie szeroko konsultowany – już rozpoczęliśmy spotkania między innymi z inicjatorami zbierania podpisów oraz z działkowcami – dodał Janusz Nowak.

 

Dziś mogę Państwu zadeklarować, że przebieg drugiego etapu nie będzie ingerował w środowisko przyrodnicze Bażantarni. Jestem pewien, że wspólnie uda nam się wypracować kompromis w tym zakresie. Mamy pewne propozycje rozwiązań innego przebiegu II etapu. Dziś więc zajmujemy się jedynie I etapem. Strata dofinansowania byłaby niegospodarnością z naszej strony

 

– podkreślił Witold Wróblewski.

 


Jak zaważył Witold Wróblewski, konieczność odblokowania ul. Bema, szczególnie w godzinach szczytu, nie jest kwestionowana przez nikogo. - Do tej pory zaproponowano kilka wariantów rozwiązań tego problemu. Każdy zakładał budowę nowej drogi odciążającej ul. Bema - stwierdził.

 

Konsultacjom społecznym, na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, poddany został wariant budowy ul. Wschodniej bis od ul. Łęczyckiej do Sybiraków w dwóch etapach: pierwszy od ul. Łęczyckiej do leśniczówki, drugi do ul. Sybiraków. - W trakcie konsultacji nie wpłynął żaden protest ani na pierwszy, ani na drugi etap. Ówczesny podjęliśmy decyzję o budowie ul. Wschodniej bis. Rozpisano przetarg i wyłoniono wykonawcę. Z uwagi na bardzo niskie dofinansowanie zadania ze źródeł zewnętrznych zrezygnowaliśmy z realizacji inwestycji – wyjaśniał Witold Wróblewski. - Problem ul. Bema narastał i stał się palący w perspektywie otwarcia nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej i budową osiedli mieszkaniowych.


Miasto kilkukrotnie zabiegało o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego dla budowy ulicy odciążającej Bema. - Nasz wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych uzyskał wymaganą ilość punktów i przyznano nam ok. 7mln. 215 tys. zł na jego realizację – precyzował Prezydent Elbląga.

 

Dlaczego wybrano ul. Wschodnią bis?

 

Zakończenie jej realizacji odblokuje ul. Bema pozwalając na swobodny przejazd pojazdów PSP i innych służb ratowniczych. Pozwoli na przekierowanie części pojazdów z ul. Bema na Wschodnią bis odciążając nie tylko Bema, ale również pozostałe ulice w kierunku centrum miasta. Skróci czas przejazdu na osiedla Jar i Zawadę – do największych osiedli mieszkaniowych. Na etapie aplikowania do Funduszu Dróg Samorządowych spełniała rygorystyczne kryteria tego Programu. Nie budziła kontrowersji na etapie uzgodnień i konsultacji społecznych, co pozwalało sądzić, że powinna być realizowana

 

– wymieniał Witold Wróblewski.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ kjm
  Poniedziałek, 31.05

  Te 3,5 tysiąca przeciwników nie da panu wygranej w następnych wyborach, bo zwolenników budowy ulicy Wschodniej jest znacznie więcej i to Oni zdecydują o pańskiej reelekcji, poniał? Więc realizuj pan tę jakże ważną inwestycje dla poprawy bezpieczeństwa w miejskim ruchu drogowym i to bez zbędnej zwłoki. Czy wiesz pan co to znaczą słowa. .. przyjazne miasto dla mieszkańców i osób odwiedzających?

 2. 2
  0
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 31.05

  Ależ się wzruszyłem..

 3. 3
  +6
  ~ taaa
  Poniedziałek, 31.05

  BARDZO DOBRA DECYZJA A PRZECIWNIKOM JAK SIE NIE WIDZI NIECH SIE PRZENIOSA NA WIES

 4. 4
  +10
  ~ ...
  Poniedziałek, 31.05

  Drugi etap wstrzymany . Oby się nie skończyło jak w przypadku Jana PawłaII . Koniec asfaltu w szczerym polu . Kilkaset metrów ulicy do Fromborskiej niemożliwe do zrealizowania od 14 lat .

 5. 5
  +4
  ~ Teodor
  Poniedziałek, 31.05

  A gdzie pan od złożonych łapek? Ale KJ jak zawsze na stanowisku brawo

 6. 6
  --2
  ~ Iwona z Zakrzewa .
  Poniedziałek, 31.05

  Nie rozumiem ludzi . Prezydent chce dobrze , wie co robi . Dziwi mnie tyle podpisów przeciwnych tej inwestycji . Jeszcze będzie dziękować prezydentowi, za mądrość i konsekwentne działanie . Zobaczycie .

 7. 7
  --4
  ~ Jamaleg
  Poniedziałek, 31.05

  Tłusty wieprz pluje elblazanom w twarz i śmieje się z nich

 8. 8
  +3
  ~ "Dziady" cz. 2021
  Poniedziałek, 31.05

  To jest "plan"? On otwarcie mówi, że nie ma projektu tej "drogi" i nie ma żadnych uzgodnień, a tym samym nie ma pozwolenia na budowę. Za 7 mln to można zbudować 100 m takiej drogi. Chłopina jest kompletnie nagi i widać co mu wisi. Biegali z Nowakiem po krzakach z tym super planem i chwalili się sukcesem komunikacyjnym, a dzisiaj powiada że do leśniczówki i owszem , a dalej to może później. I nie ma projektu tylko komunistyczna płytowa droga i poniemiecki bruk. Wyszło jak z Energą. Golas, golas i wiszący plan drogi między wzgórzami. Chłopie, zostań przy śmietniku - tam jesteś twarzowcem.

 9. 9
  --1
  ~ jaa2569
  Wtorek, 01.06

  Bardzo słuszna decyzja...

 10. 10
  --2
  ~ BRAWO
  Wtorek, 01.06

  Tak trzymać P. Prezydencie budowac i TYLE. Jest kasa ,dofinansowanie to brać i budowac. A komu nie pasuje niech wynosi się z Elbląga. Elbląg miasto musi się rozbudowywać i żyć.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.