Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Obalamy mity na temat planowanej przebudowy ulicy Wschodniej" (film)

29.04.2021, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Obalamy mity na temat planowanej przebudowy ulicy Wschodniej" (film)
Fot. Kadr z filmu

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat planowanej przebudowy ulicy Wschodniej, które wynikać mogą z niewiedzy osób sprzeciwiających się tej jakże ważnej inwestycji pragniemy jasno i stanowczo wyjaśnić iż:

 

-  Przedsięwzięcie polega na przebudowie istniejącej ulicy Wschodniej. Będzie to jednojezdniowa droga lokalna, a nie obwodnica.


-  Ulica Wschodnia wpisana jest od wielu lat w dokumenty planistyczne. Przebieg jej jest zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Miasta Elbląg.


- Planowana ulica Wschodnia przebiega poza granicami Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Nie wchodzi w teren Góry Chrobrego, czy Bażantarni, którą chronimy i traktujemy jak Zielone Płuca Elbląga – nie zamierzamy tego niszczyć. Ulica ta będzie miała taki sam charakter, jak dotychczasowe drogi dojazdowe, wiodące przez te tereny np. droga do Muszli Koncertowej, czy Góry Chrobrego.


-  Przebieg ulicy Wschodniej analizowany był już kilka lat temu – zarówno pod kątem technicznym, ekonomicznymi jak i środowiskowym.


-  Pierwotnie trasa Obwodnicy Wschodniej, która  nie ma nic wspólnego z obecną inwestycją, przygotowana przez Miejskie Biuro Urbanistyczne pod kierownictwem Pana Jacka Bocheńskiego  przebiegała przez teren Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub w drugim wariancie przez polanę z wiatami. Żaden z nich nie zyskał akceptacji i nie będzie realizowany z uwagi na koszty i zbyt dużą ingerencję w przyrodę. Aktualny planowany przebieg ulicy oddalony został zarówno od polany z wiatami, jak i od Góry Chrobrego, aby zachować dotychczasową formę użytkowania tych terenów.


-  Przy wjeździe od ulicy Sybiraków, w Etapie II, planowane jest zorganizowanie zielonego parkingu dla samochodów – lokalizacja oddalona w stosunku do obecnych miejsc parkingowych, z których licznie korzystają użytkownicy Bażantarni zastawiając obszar bezpośrednio przy Muszli Koncertowej i przy Polanie – zostanie on uwolniony od samochodów i wykorzystany na małą architekturę i obsługę wydarzeń w zmodernizowanej Muszli Koncertowej.


-   Aktualny przebieg ulicy Wschodniej chroni starodrzew, w tym piękne dęby.


-   Na inwestycję przeprowadzone były postępowania, zakończone wydaniem decyzji środowiskowych. Na etapie postępowań nie wpłynęły żadne uwagi społeczeństwa.


-  Planowana ulica Wschodnia nie tylko korzystnie wpłynie na układ komunikacyjny i udrożnienie ulicy Bema. Jest również niezbędnym elementem obsługi planowanej rozbudowy cmentarza Komunalnego, a jej poszerzenie stanowi strefę ochronną od cmentarza, wymaganą przepisami prawa.

 

Dofinansowanie na przebudowę ulicy Wschodniej


Na realizację I etapu odbudowy ul. Wschodniej elbląski samorząd otrzymał ponad 7,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Zadanie dotyczy budowy drogi powiatowej długości około 910 metrów ul. Wschodniej, która w docelowym układzie stanowić będzie połączenie ulicy Łęczyckiej, ul. Sybiraków do ulicy Królewieckiej. Całkowita wartość I etapu to 11 100 000,00 zł, z czego 65%, czyli 7 215 000,00 zł pochodzić będzie z dofinansowania pozyskanego z Funduszu Dróg Samorządowych.


W ramach zadania planuje się wykonanie następujących elementów drogi: jedną jezdnię szerokości 7,0m o dwóch pasach ruchu szer. po 3,5m, zatoki autobusowe, obustronne chodniki, jednostronną dwukierunkową ścieżkę rowerową, zjazdy w celu skomunikowania drogi powiatowej z istniejącą drogą wewnętrzną i istniejącą zabudową oraz zabezpieczającymi dojazd do planowanej rozbudowy cmentarza miejskiego, kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne na całej długości. Na połączeniu z drogą wojewódzką nr 509 (ul. Łęczycka) planowane jest nowe skrzyżowanie w formie ronda.


Realizacja zadania przewidziana jest na lata 2021 – 2023.

 

 

 

 

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ kjm
  Czwartek, 29.04

  Zbudowanie ul. Wschodniej jest niezbędne dla poprawienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym mieście. Czy zatem sprzeciw niektórych elblążan jest zasadny? A swoją drogą czekam kiedy mieszkańcy - szczególnie ulic Łęczyckiej i Bema wywieszą transparenty z napisem. .. zakaz poruszania się pojazdów o masie do 2,5 tony?

 2. 2
  --10
  ~ Mietek
  Czwartek, 29.04

  Nie słuchać bzdur tylko budować jacyś zacofani zawsze się znajdą.

 3. 3
  +10
  ~ Tramwaj na Dębicę
  Czwartek, 29.04

  I przy okazji mońza by przedłużyć linię tramwajową do cm. Dębica w okolicy nowo budowanej ulicy, o.

 4. 4
  +15
  ~ Stefan
  Czwartek, 29.04

  Czy nie można połączyć ul. Kalinowej na Dąbrowie droga z miejscowością Stoboje? Zawsze to dodatkowa alternatywa dla Bema.

 5. 5
  --4
  ~ Czesław
  Czwartek, 29.04

  No i tyle w temacie! A tylu się tu fachowców wypowiadało i podkręcało atmosferę. Także coco jambo i do przodu!

 6. 6
  +12
  ~ obserwator elblaga
  Czwartek, 29.04

  Protestujacym przeciw budowie obwodnicy chodzi rowniez o to ze ulica Chrobrego bedzie zapchana samochodami jadaymi z miasta zeby ominac Bema A Chrobrego ludzie spaceruja biegaja kobiety zdziecmi i wozkami Wiadomo ze ruch samochodowy nie ograniczy sie do ulicy Wschodniej tylko bedzie sie odbywal wszystkimi mozliwymi ulicami Popieram protest W Elblagu to jedyne miejsce gdzie mozna rekreacyjnie spedzic czas Prosze o odrobine wyobrazni

 7. 7
  +7
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 29.04

  A co ztramwajem nr 2?

 8. 8
  +2
  ~ portki się zatrzęsły
  Czwartek, 29.04

  Czy nie można było od razu powiedzieć kilku normalnych słów? Dopiero pomyje pomagają Nowakowi wziąć oddech i mówić do ludu (lud to samorząd, on Nowak to nie samorząd - myślał nad tym przyklejony do fotela ponad 20 lat) . Niestety, to są tylko słowa jak o SP9 czy Sp 23, oraz "samorządzie, czyli bredzenie by ukryć prawdę. Dokładna mapa tej drogi potrzebna na gwałt!. A zamieszanie wprowadza WróbleNowakowe info - to tutaj napisano coś bez konkretów i we mgle. Podajcie dokładną trasę planowanej drogi i budujcie, Nowak. Rozsądny apel o tramwaj na Dębicę zostanie zrealizowany tak jak ten na 12 Lutego - 5 lat po zbudowaniu drogi - szwagier wygra "przetarg" i powtórnie zarobi. Na tramwaj poczekamy "z uwagi na Nie!". A takie to rozsądne.

 9. 9
  --4
  ~ Tedy owedy
  Czwartek, 29.04

  Znowu kluczenoe i zero prac. Budujcie obwodnice albo zwolnić was w trybie natychmiastowym .

 10. 10
  +6
  ~ Bolo
  Czwartek, 29.04

  Referendum .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3899719715118