Poniedziałek, 17.01.2022, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Pojawienie się nowej strażnicy rozpocznie budowę Obwodnicy Wschodniej-bis?

04.12.2019, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pojawienie się nowej strażnicy rozpocznie budowę Obwodnicy Wschodniej-bis?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
- W ostatnim czasie wielu mieszkańców dopytuje się o przepustowość ul. Bema. Ma to związek z zapewnieniem bezpiecznego i szybkiego przejazdu dla służb ratunkowych w tym obszarze. Jakie rozwiązanie komunikacyjne jest planowane docelowo? - pytał radny Paweł Kowszyński w interpelacji skierowanej do Prezydenta Elbląga.
 
- Dociekliwość mieszkańców spowodowana jest planowanym uruchomieniem strażnicy przy ul. Łęczyckiej i w niedalekiej perspektywie oddaniem do użytku kolejnych bloków mieszkaniowych w tej okolicy – wyjaśnia Paweł Kowszyński. - Mieszkańcy już sygnalizują, że ten rejon miasta korkuje się zwłaszcza w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, a i przejazd w innych porach jest utrudniony.
 
Radny zaznaczył, że elblążanie mieszkający nieopodal budowanej strażnicy komunikują problem przepustowości ul. Bema. - Mieszkańcy dopytują w jaki sposób wozy bojowe PSP jadące z pomocą przejadą w krótkim czasie ul. Bema skoro ta korkuje się już obecnie uniemożliwiając przejazd – stwierdził Paweł Kowszyński. - Watro dodać, że w tym obszarze powstają kolejne budynki mieszkalne, a więc pojazdów przybędzie na ulicach w tym rejonie.
 
 
Rozwiązaniem docelowym poprawiającym funkcjonowanie ruchu drogowego w tym obszarze miasta z pewnością byłaby Obwodnica Wschodnia, która została zaprojektowana w poprzednich latach. Obwodnica wschodnia z pewnością rozładowałaby korkujące się ulice w tym rejonie miasta, a jednocześnie zwiększyłaby atrakcyjność terenów w tym obszarze. Brakuje dodatkowej alternatywnej arterii drogowej, która pomogłaby rozładować ruch samochodowy w tej części miasta
 
– zaznaczył radny.
 
Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak zapewniał, że duże natężenie ruchu w ciągu ul. Bema i Łęczyckiej, które w godzinach szczytu porannego i popołudniowego powoduje przekroczenie przepustowości układu drogowego było jednym z podstawowych przesłanek do podjęcia działań w kierunku Obwodnicy Wschodniej.
 
 
W roku 2012 zawarte zostały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie pierwszego odcinka Obwodnicy Wschodniej oraz zaprojektowanie pozostałej części Obwodnicy. W ramach zawartej umowy z firmą Skanska po zaprojektowaniu odcinka Obwodnicy tzw. Wschodniej – bis o długości ok. 1 km rozpoczęte zostały roboty budowlane, które na skutek ówczesnych władz w pierwszej połowie 2014 r. zostały przerwane pomimo pozyskanego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej
 
– zaznaczył Janusz Nowak.

 
Na podstawie analiz i badań przeprowadzonych na etapie projektowania, jak przyznaje Janusz Nowak, Obwodnica Wschodnia bez wątpienia przyczyniłaby się do znaczącego odciążenia ul. Bema i stanowi rozwiązanie docelowe.
 
- Mając na względzie sytuację finansową miasta oraz brak możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego, realizacja tej inwestycji nie mogła zostać wznowiona. W związku z pogłębiającymi się trudnościami komunikacyjnymi w ciągu ul. Bema oraz uwzględniając perspektywę funkcjonowania nowych osiedli mieszkaniowych i zapewnienie przejazdu służb ratowniczych podjąłem działania w kierunku opracowania i wprowadzenia optymalnych rozwiązań alternatywnych, które poprawią przepustowość ciągu ulic Łęczycka i Bema w kierunku centrum i północnych dzielnic Miasta – stwierdził Janusz Nowak.
 
Obecnie rozważane jest kilka wariantów rozwiązań komunikacyjnych mogących poprawić warunki ruchu w ciągu ul. Bema. - Należy mieć jednak pełną świadomość skutków wprowadzenia szczegółowych rozwiązań na powiązany z tymi ulicami pozostały układ komunikacyjny pod względem ruchowym i konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian – dodał Wiceprezydent Elbląga. - Efektem wykonanych analiz będzie określenie optymalnego i możliwego do realizacji rozwiązania.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ kiki
  Środa, 04.12

  To własnie pan Nowaczyk miał zamiar wybudować Obwodnicę Wschodnią. I warto panie Nowak o tym powiedzieć / właśnie w 2012 roku /, ale z chwilą nastania pana Wilka to rozwiązanie komunikacyjne zostało zaniechane. Pan Wilk dokończył jedynie modernizację drogi 503 i 504. Gdyby pan Nowaczyk nie został odwołany to mieszkańcy min. Zawady i Nad Jarem już od 4 lat korzystali by z tej Obwodnicy.

 2. 2
  +19
  ~ wicia
  Środa, 04.12

  Panie radny Kowszyński zadziałaj pan w ramach obiecanych 100 Obwodnic przez rząd. Bo słyszysz pan Nowak w tym wypadku nie da rady i obiecuje że będzie to rozwiązanie docelowe, ale kiedy to nastąpi ... w domyśle za kilkanaście lat?

 3. 3
  +21
  ~ nietykalni infantylni
  Środa, 04.12

  Tak czy owak, zabełkotał Nowak. Czy któryś z tej trójki potrafi powiedzieć konkretnie i po ludzku jak jest i co robi (harmonogram) aby było poprawnie? Lepiej partyjnie zabełkotać, bo to jest, w opinii czerepaków, tajemnicze, nie zmusza do prawdy i pracy, podnosi w hierarchii "rozmyślających". Jak i kiedy będzie poprawnie a kiedy normalnie - tak czy owak, pytany nadal jest Nowak. Aż dziwne jest , że kozioł nie udzielił odpowiedzi w stylu "z uwagi na ..., nie będzie lepiej". Choć Nowak poszedł utartą ścieżką - "to poprzednicy". Ale oni byli 6 lat temu a co zrobił psl ? Nowak - w 1945 byli ruscy i tak pozostało.Uważałem długo, że Nowak , mimo wielu sygnałów negatywnych, to jedyny z tej trójki który "pracuje". Myliłem się. Ławeczka i mamrot.

 4. 4
  +17
  ~ Sławek
  Środa, 04.12

  Znowu opracowania, plany i analizy. Pod wodzą Witolda potrwa to długie lata. Następca będzie miał co robić.

 5. 5
  +25
  ~ Tadd
  Środa, 04.12

  "Obecnie rozważane jest kilka wariantów rozwiązań komunikacyjnych mogących poprawić warunki ruchu w ciągu ul. Bema." Logiczne wydaje się prowadzenie takich analiz przed inwestycją. Co do strażnicy-molocha dalej twierdzę, że model rodem z USA jest zdecydowanie lepszy. Zamiast jednej duże zbudować kilka mniejszych /na dwa-trzy stanowiska/ w kilku punktach miasta. Dojazd pierwszych jednostek do zdarzenie jest wtedy błyskawiczny.

 6. 6
  +17
  ~ I znowu
  Środa, 04.12

  Nie zwalajcie na brak funduszy bo zaden z was nie ma sily przebicia w olsztynie. Dziwne buduja wszędzie obwodnice na bagnach a Elbląg ma problem. Jeszcze chwila i wy w U M bedziecie miec problem z referendum.

 7. 7
  +17
  ~ Radzimy
  Środa, 04.12

  A moze trzeba wyposazyc samochody w silniki lotnicze pionowego startu i problem rozwizany. Obwodnica wschód nie powstanie. Nigdy.

 8. 8
  +13
  ~ Dyktuś.
  Środa, 04.12

  391 głosów ,i co tu oczekiwać.

 9. 9
  +19
  ~ lili
  Środa, 04.12

  Już teraz nie ma co mówić to nie my to oni. Obecny prezydent piastuje urząd już pięć lat i jest to jego zaniechanie. Nowaczyk zaczął Wilk przerwał ale Wróblewski przez pięć lat tematu nie podjął. I jest to kolejny po cieple , wodzie i ściekach nie rozwiązany temat.

 10. 10
  +22
  ~ bobo
  Środa, 04.12

  Nie byłoby żadnej obwodnicy bo wtedy budżet miasta był na granicy bankructwa.A to dzięki panu Słoninie i jego zastępcy panu......Wróblewskiemu!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0267930030823