Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

"To robi wrażenie". Muzeum, po remoncie szykuje się do otwarcia

06.09.2018, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To robi wrażenie". Muzeum, po remoncie szykuje się do otwarcia
Fot. Ryszard Biel

Po ponad roku przerwy zaglądamy do elbląskiemu muzeum. Wiosną 2017 roku rozpoczął się tam remont budynku Gimnazjum. Jak wygląda on teraz? Co dzieje się w środku? To do zobaczyliśmy, robi spore wrażenie. - Ogrom pracy został wykonany, ale przed nami jeszcze trochę. Chcemy jednak, aby już w listopadzie muzeum było już otwarte dla zwiedzających - mówi Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Zabytkowy budynek dawnego Gimnazjum Elbląskiego, w którym obecnie mieści się muzeum, po wielu latach wreszcie doczekał się generalnego remontu. Ten rozpoczął się w kwietniu 2017 roku. Obiekt był w tak złym stanie, że konieczna był nie tylko remont wnętrz czy elewacji, ale też np. remont dachowej i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Remont już się zakończyły i ekipa budowlańców opuściła muzealny teren. Efekt ich prac możemy już oglądać na zewnątrz obiektu. MA-H doczekało się wreszcie efektownego wejścia głównego od strony Bulwaru Zygmunta Augusta, a na wieżyczkę znajdująca się na dachu powrócił zegar. W obiekcie nadal jednak praca wre. Wyremontowany budynek teraz nabiera muzealnego szlifu.

Elbląskie muzeum modernizacją budynku Podzamcza sprzed kilku lat, przyzwyczaiło nas do tego, że nowe wystawy zaskakują rozmachem, a także wykorzystaniem nowoczesnych technologi. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem będzie podobnie.

W nowo wyremontowanej części muzeum powstaje na przykład escape room. Śmiałkowie będą musieli wykonać szereg zadań, aby uwolnić się z pokoju przesłuchań, który nabiera już ostatecznego kształtu. Na ukończeniu jest również całkiem nietypowa szkolna sala. Na pulpitach zamiast kałamarza i pióra znajdziemy tam gogle dzięki, którym będziemy mogli odbyć wirtualną przejażdżkę autem Komnicka ulicami Elbląga z lat 30, czy zwiedzić salę rycerską.

W Gimnazjum znajdzie się kilka niezwykle ciekawych wystaw. Wrażenie już teraz, choć jest w fazie tworzenia, robi "Chata żuławska". Znajdziemy tu kawałek dawnego cmentarza, będziemy mogli zajrzeć do poszczególnych pomieszczeń i zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie na tych ziemiach. Kolejną nowością będzie ekspozycja poświęcona wykopaliskom prowadzonym na elbląskim Starym Mieście.

Te pozostałości po dawnej zabudowie były na chwile odkrywane, a potem zakopywane. Skansen archeologiczny, który powstał na starym mieście, nie spełnia swojej funkcji. Tutaj będzie można wejść i poczuć prawdziwy klimat tych wykopalisk elbląskiej starówce. Tych nowych ekspozycji w Gimnazjum będzie kilka. Nie chcę w tej chwili zdradzać wszystkich szczegółów, chciałaby, aby odwiedzający mieli niespodziankę. Myślę, że jest na co czekać

- przekonuje dyrektor elbląskiego muzeum.

W Gimnazjum postało jeszcze sporo do zrobienia. Na dokończenie ekspozycji, wyposażenie wnętrz i przenosiny eksponatów muzealnicy mają jeszcze dwa miesiące. Otwarcie zmodernizowanego obiektu planowane jest na koniec października, od listopada zostanie od udostępniony zwiedzającym.

Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 12 mln złotych. Większość tej kwoty, bo 10 mln zł, muzeum udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli przeznaczonej na renowację obiektów dziedzictwa kulturowego województwa warmińsko-mazurskiego. Ok. 2 mln złotych dokłada miasto ze swojego budżetu. To właśnie przez wkład własny całe przedsięwzięcie przez chwilę zawisło na włosku.

Prezydent początkowo twierdził, że nie ma takiej kwoty w budżecie. Dyrektor Kasprzycka dostała nawet naganę, za to, że wystąpiła o dofinansowanie projektu bez powiadomienia o tym włodarza Elbląga. Witold Wróblewski powołał również zespół, którego zadaniem było przyjrzenie się sprawie. Ten mimo wątpliwości, zarekomendował projekt, którego efekty będziemy mogli podziwiać już niebawem.

Nie chcę nawet myśleć o tym, że muzeum mogłoby być tego wszystkiego pozbawione

- komentuje dzisiaj tamtą sytuację Maria Kasprzycka.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Muzeum po remoncie szkuje się do otwarcia. ( zdjęć 40 )
Dodano: 2018-09-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ tourist
  Czwartek, 06.09

  To na starym mieście jest jakiś skansen archeologiczny O_o ??? Gdzie to jest?

 2. 2
  +4
  ~ zofia
  Czwartek, 06.09

  Kiedy i czy wrócą imprezy na Podzamczu ?

 3. 3
  +2
  ~ mr
  Czwartek, 06.09

  Kocham nasze muzeum. Ludzie świetni. Pozytywnie nastawieni do zwiedzających:) POLECAM

 4. 4
  --1
  ~ esteta-
  Piątek, 07.09

  Efektowność wejścia mnie powala! Ludzie przy domkach mają estetyczniejsze!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.