Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Biblioteka do modernizacji, Muzeum do remontu. W obu placówkach ruszają spore inwestycje

29.03.2017, 13:30:38 Rozmiar tekstu: A A A
Biblioteka do modernizacji, Muzeum do remontu. W obu placówkach ruszają spore inwestycje
Fot. Ryszard Biel

Znamy już wykonawcę, który zajmie się remontem budynku Gimnazjum i skrzydła południowego budynku Podzamcza. Należące do Muzeum Archeologiczno-Historycznego obiekty zmodernizuje za blisko 9,3 mln zł elbląska firma Mytych. Inwestycja ma się rozpocząć już w przyszłym tygodniu. Prace modernizacyjne czekają także czytelnie dziecięce Biblioteki Elbląskiej. W ich wyniku powstanie Biblioteka Młodego Czytelnika. W planach są również prace renowacyjne, adaptacyjne i konserwatorskie oraz zagospodarowanie terenu bibliotecznego dziedzińca.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne przystępuje do modernizacji budynku Gimnazjum i skrzydła południowego budynku Podzamcza. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu. 

Wykonawcą prac będzie Zakład Usług Budowlanych Mytych, który jako jedyny złożył swoją ofertę w przetargu na to zadanie. Elbląska firma za realizację inwestycji zażyczyła sobie 9 mln 285 tys. zł, czyli o prawie półtora miliona mniej niż zamierzało przeznaczyć na ten cel Muzeum (10,7 mln zł). W zeszłym tygodniu wyłoniono także firmę, która pełnić będzie funkcję inżyniera kontraktu. Za sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad modernizacją Gimnazjum odpowiadać będzie spółka Eko-Inwest z Elbląga. Usługa ta kosztować będzie Muzeum 168 tys. 300 zł.

Umowy z wybranymi firmami planujemy podpisać w tym tygodniu. We wtorek nastąpi zawarcie umowy na prace budowlane, natomiast w piątek na inżyniera kontraktu. Przekazanie placu budowy planowane jest na przyszły poniedziałek, 3 kwietnia. Pierwsze prace będą mogły więc rozpocząć się już za tydzień

- powiedziała nam Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Do połowy 2018 r. zabytkowy obiekt zyska zupełnie nowe oblicze. Dawny blask odzyskają wszystkie pomieszczenia w Gimnazjum od piwnicy po poddasze. Odtworzone zostanie historyczne wejście do budynku od strony Bulwaru Zygmunta Augusta, odnowiony zostanie dach, a istniejąca na nim sygnaturka zyska zegar.

Elbląskie Muzeum na przeprowadzenie tej inwestycji pozyskało 10 mln zł unijnego dofinansowania (łącznie jego koszt oszacowano na ok. 12 mln zł). Całe zadanie ma być zakończone najdalej do 15 sierpnia 2018 r. 

Spore zmiany szykują się także w sąsiadującym z Muzeum zabytkowym obiekcie Biblioteki Elbląskiej. Obecnie w gmachu trwają prace przygotowawcze związane z przenoszeniem poszczególnych działów. Jak udało nam się dowiedzieć, mieszczący się w budynku przy ul. Zamkowej Dział Literatury dla Dorosłych zostanie przeniesiony do pomieszczenia, w którym znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych przy ul. Św. Ducha. Księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych zostanie natomiast umiejscowiony na parterze. Lokalizację zmieni też Dział Literatury Młodzieżowej, który z ul. Św. Ducha przeniesiony zostanie do pomieszczeń Działu Literatury dla Dorosłych na ul. Zamkową. Głównym celem zmian jest utworzenie w budynku przy ul. Zamkowej Biblioteki Młodego Czytelnika, która wyposażona zostanie w nowe meble, sprzęt multimedialny, komputerowy i audiovideo.

Dzisiaj zapisanych do niej jest 1368 czytelników i cały czas ich przybywa. Oddział dla dzieci, który obecnie zajmuje powierzchnię ok. 90 m2 znacznie się powiększy i zostanie przeniesiony do budynku dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 300 m2. Będzie otwarty przez sześć dni w tygodniu

- zapowiada dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

Na utworzenie Biblioteki Młodego Czytelnika elbląska instytucja otrzymała 200 tys. zł dofinansowania z MKiDN. Jej otwarcie planowane jest na październik 2017 r.

To nie jedyny projekt inwestycyjny, jaki ma w planach Biblioteka Elbląska. Jeszcze w tym miesiącu instytucja złoży do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, wniosek na modernizację swojego obiektu. 

Składamy duży wniosek na odrestaurowanie całego zabytkowego kwartału Biblioteki Elbląskiej. Zamierzamy przywrócić dawny plac, a jednocześnie chcemy na dziedzińcu stworzyć miejsce, w którym mogą przebywać osoby w różnym wieku. Zmienimy też cały układ wewnętrzny w Bibliotece Elbląskiej. Chodzi o to, aby Biblioteka Elbląska, która jest perłą architektoniczną z zasobem narodowym, cieszyła nas wszystkich

- podkreśla Jacek Nowiński.

W ramach projektu Biblioteka Elbląska planuje zaadaptować swój obiekt przy ul. Św. Ducha na funkcje turystyczne. W pierwszym etapie, którego realizacja miałaby nastąpić do 2019 r. przewidziano m.in. prace renowacyjne, adaptacyjne i konserwatorskie oraz zagospodarowanie terenu dziedzińca. Częścią adaptacji ma być utworzenie trzech interaktywnych wystaw stałych. Pierwsza z nich dotyczyć ma dziejów zabytkowego obiektu Biblioteki Elbląskiej (historia obiektu) wraz z ekspozycją unikatowych zielników, atlasów anatomicznych oraz poradników medycznych wykorzystywanych do praktyk uzdrowicielskich na terenie dzisiejszej biblioteki. Pozostałe dwie planowane wystawy mają poruszać tematykę dziejów rzeki Elbląg i jej powiązania z Kanałem Elbląskim oraz zbiorów zabytkowych i specjalnych Biblioteki Elbląskiej (starodruki).  

Łącznie pierwszy etap adaptacji Biblioteki Elbląskiej kosztować ma 6 mln zł. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Muzeum i Biblioteka Elbląska ( zdjęć 64 )
Dodano: 2017-03-29 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.