Wtorek, 7.07.2020, Imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Muzeum postawione pod murem w kwestii płotu?

14.02.2018, 17:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Muzeum postawione pod murem w kwestii płotu?
Fot. Ryszard Biel

Znów iskrzy na linii ratusz-muzeum? Tym razem idzie o płot. Aby modernizowany obecnie budynek Gimnazjum był zabezpieczony przed wandalami i złodziejami, którzy już wcześniej "odwiedzali" muzeum, konieczne jest ogrodzenie instytucji. Dyrektor Maria Kasprzycka poprosiła władze miasta o pieniądze na realizację zadania i podkreśla, że sprawa jest bardzo pilna, bo tylko do końca kwietnia muzeum "chroni" siatka zamontowana przez wykonawcę na czas remontu. - Nikt nie powiedział, że tego płotu ma nie być. Pan prezydent najpierw jednak chce widzieć zamknięcie projektu i dopiero wtedy wróci do rozmowy na ten temat - mówi Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.

Ponad rok temu nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu zawisła groźba utraty blisko 10 milionów dofinansowania z UE na realizację projektu, który zakłada między innymi modernizację budynku Gimnazjum. Prezydent Witold Wróblewski nie chciał się zgodzić na wyłożenie 1,8 mln zł z budżetu Elbląga, czyli kwoty niezbędnej na wkład własny do projektu. Wytykał, że ten został zgłoszony bez jego zgody. Ostatecznie po burzliwych dyskusjach pieniądze na wkład własny znaleziono i inwestycja ruszyła. Czeka nas powtórka tej sytuacji? Tym razem idzie o płot.

Do ratusza trafiła prośba o sfinansowanie oświetlenia i ogrodzenia muzeum. Miałoby to kosztować około 250 tys. zł. Takich pieniędzy Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu nie ma w swoim budżecie. Dyrektor instytucji wskazuje jednak, że można na to przeznaczyć oszczędności projektowe. Podczas przetargu na roboty budowlane i nadzór nad inwestycją wyłoniono wykonawcę, który zaproponował mniejszą cenę, niż planowano wydać na ten cel. W ten sposób wkład własny zmniejszył się o 100 tys. zł. Obecnie zakończono pozostałe procedury zamówień publicznych w ramach projektu – na promocję oraz zakup środków trwałych. W ich rezultacie powstały kolejne oszczędności w budżecie zadania w łącznej wysokości około 690 000 zł, w tym dofinansowanie RPO około 600 000 i Urzędu Miasta ok. 90 000 zł.

W związku z poczynionymi oszczędnościami wystąpiliśmy do miasta z prośbą, aby przeznaczyć te pieniądze na ogrodzenie terenu i zabezpieczenie budynków. Budynek Gimnazjum od strony rzeki już wcześniej był wielokrotnie obmalowany "graffiti". Z końcem kwietnia zakończą się roboty budowlane i wtedy wykonawca zabierze ogrodzenie tymczasowe, które w tej chwili zabezpiecza obiekt. Nastąpią nowe kradzieże, a my nie będziemy w stanie im przeciwdziałać. Już teraz ochrona sygnalizowała mi, ze dwa razy w nocy próbowano przejść przez siatkę. Dlatego ta sprawa jest taka pilna. Jeżeli nie zamontujemy ogrodzenia, za chwilę będziemy mieli też dewastacje. Będziemy musieli to odnawiać, ponieważ ciąży na nas obowiązek utrzymania wyników projektu. W krótkim czasie możemy wydać większe pieniądze na to niż na ogrodzenie

- mówiła w środę (14 lutego) podczas Komisji Budżetowo-Finansowej Maria Kasprzycka, dyrektor muzeum.

Wiceprezydent Boruszka, obecny na komisji, o tym czy i jak problem zostanie rozwiązanie nie mówił. Przekonywał natomiast, że pieniędzy zaoszczędzonych w 2017 roku już nie ma, bo zostały one przeznaczone w budżecie na inny cel.

Pan prezydent nie mówi, że tego płotu ma nie być. Ciężko jednak w tej chwili powiedzieć, że zostały one zaoszczędzone, bo nie ma jeszcze podsumowania projektu. Nie wiemy jeszcze, do końca jak zamknie się ten projekt. Przetarg przetargiem, a zawsze mogą dojść jakieś dodatkowe wydatki. Pan prezydent zaproponował, że wróci do rozmowy na temat płotu, gdy zobaczy rozliczenia zamknięcia inwestycji

- dodał wiceprezydent.

- Nie zgadzam się z tą oceną. Bo miasto doskonale wie, że wszystkie umowy, które zawarliśmy, są umowami ryczałtowanymi. Te kwoty są ostateczne. Taka argumentacja jest nieprawdziwa - kontrowała Kasprzycka.

Radni nie mieli wątpliwości, że zabezpieczenie zbiorów i obiektów muzeum, jest konieczne, choć pytania niektórych budził fakt, czy w tej roli najlepiej sprawdzi się właśnie ogrodzenie. Ostatecznie zwrócili się do prezydenta z wnioskiem, aby na kolejną komisję, w marcu przygotowano gotowe rozwiązanie tego problemu.

Dlaczego elbląskie muzeum wcześniej nie doczekało się ogrodzenia z prawdziwego zdarzenia? Jak wyjaśnia dyrektor Kasprzycka dopiero w 2015 roku, po zakończeniu modernizacji Podzamcza, pojawiła się taka potrzeba. Dodatkowym bodźcem był fakt, że w krótkim czasie po jej zakończeniu, z budynku ukradziono miedziane rynny. Muzeum zwróciło się wtedy do miasta o możliwość zakupu dodatkowych pasów terenu, na którym stanęłoby ogrodzenie. Te procedury zakończono w ubiegłym roku.
 


Pliki dołączone do informacji:


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ wist
  Środa, 14.02

  Czy plot / jako mało spektakularny / znajdzie się w programie KWW?

 2. 2
  +16
  ~ !!!!
  Środa, 14.02

  Pozwalniać wszystkich z tego muzeum

 3. 3
  +7
  ~ szukanie problemu na siłę
  Środa, 14.02

  Czyli ziemię pod ogrodzenie zakupiono, znaczy płot będzie. W czym problem ? Chyba pan B . robi pod górę panu W.

 4. 4
  +17
  ~ mieszkaniec
  Środa, 14.02

  a po co płot ? Zasiać trawę, postawić kilka ławek a nie płotu się zachciało za 250 tysięcy! Do tego z dwie kamery i jak ktoś coś zniszczy obciążać!

 5. 5
  +3
  ~ elblażanka
  Środa, 14.02

  A Pani Skarbnik to juz nie ta sama osoba ,szkoda troche odbiło

 6. 6
  +6
  ~ Muczaczos
  Środa, 14.02

  W "muzeum" i okolicy już od dawna jest coś nie halo? Czas na zmiany.....

 7. 7
  +11
  ~ Jhg
  Środa, 14.02

  Muzeum jak i Galeria El nie powinny mieć żadnych płotów. Kto to widział żeby turyści musieli podziwiać zabytki zza płotu. To tak jak by pozagradzać Krakowskie Sukiennice czy Gdańskiego żurawia.

 8. 8
  +7
  ~ Jhg
  Środa, 14.02

  Muzeum jak i Galeria El nie powinny mieć żadnych płotów. Kto to widział żeby turyści musieli podziwiać zabytki zza płotu. To tak jak by pozagradzać Krakowskie Sukiennice czy Gdańskiego żurawia.

 9. 9
  +5
  ~ ccc
  Środa, 14.02

  monitoring nie wystarczy ktoś tego obiekt chyba pilnuje. Czy może muzeum w nikt nie pilnuje?

 10. 10
  +2
  ~ dylemat
  Czwartek, 15.02

  Muzeum postawione pod murem a chciałoby być za murem

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.