Czwartek, 21.03.2019, Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikolaj
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zrujnowany budynek zostanie zastąpiony identycznym. Niebawem ruszą prace przy Stawidłowej

11.04.2018, 13:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zrujnowany budynek zostanie zastąpiony identycznym. Niebawem ruszą prace przy Stawidłowej

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się wyburzanie zrujnowanego budynku przy ul. Stawidłowej. Identyczny obiekty, który w ciągu roku wyrośnie na jego miejscu, będzie siedzibą Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej i Domu Sąsiedzkiego mieszkańców Zawodzia.

Przy ul. Stawidłowej 3 znajduje się dwukondygnacyjny budynek z 1900 roku i towarzyszące mu mniejsze zabudowania powstałe w latach późniejszych. Kiedyś obiekty te pełniły funkcję przemysłowych, jednak od lat stoją puste i niszczeją. W ubiegłym roku nieruchomość od miasta przejęło Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Ma co do niej spore plany.

Budynek jest w tak złym stanie, że nie nadaje się do remontu. Zostanie on prawie całkowicie wyburzony, zgodnie z pozwoleniem konserwatora zabytków, a następnie odtworzony z nowej cegły. W ten sposób unikniemy, za 2,3 lata kolejnego remontu, który byłby konieczny, gdyby zachować ten obiekt. Budynek będzie się prezentował niemal identycznie jak obecna zabudowa Stawidłowej 3. Od strony ulicy znajdą się dodatkowe wejścia. Od strony dziedzińca usytuowany zostanie garaż i miejsca parkingowe. Ktoś powiedział, że to będzie jeden z piękniejszych budynków na Zawodziu. Zgadzam się z tym. Jeżeli będzie oświetlony, w ten sposób jak zaplanowano. W nocy będzie to robiło fajne wrażenie

- mówił Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWiP, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Projekt inwestycji wykonała pracownia Grzegorza Lateckiego. Jej wykonawcę udało się wyłonić dopiero w trzecim przetargu. Jest nim elbląskie przedsiębiorstwo Elzambud. W piątek ESWiP podpisze z nim umowę. Na realizację zadania stowarzyszenie pozyskało 2,9 mln zł z funduszy europejskich. Jego całkowity koszt wyniesie około 4 mln zł.

Inwestycję zaczynamy w kwietniu, czyli już za chwilę i planujemy ukończyć ją w czerwcu 2019 roku

- dodaje Jachimowicz.

Nowy obiekt przy ul. Stawidłowej 3 docelowo będzie siedzibą Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej i Domu Sąsiedzkiego dla mieszkańców Zawodzia. Rocznie, jak szacują pozarządowy, różnymi działaniami będzie tam obejmowanych 120 osób. W budynku znajdą się liczne pracownie, między innymi: rękodzieła, stolarska i biurowa.

- Wśród nich będzie również pracownia złotej rączki, gdzie między innymi prowadzona będzie naprawa sprzętu rowerowego. Nieopodal tego budynku zaczyna się szlak Green Velo, więc chcemy to wykorzystać. Będzie tam również funkcjonował sklep społeczny. To w Elblągu rzecz innowacyjna. Meble, różnego rodzaju sprzęt będziemy pozyskiwali z różnych źródeł, również od mieszkańców. Uczestnicy CIS zajmą się ich renowacją. Naprawione rzeczy zostaną wystawione na sprzedaż. W budynku znajdzie się także hostel. Chcemy, aby to było znaczące, dobre miejsce intensywnej pracy, aktywności społecznej, aby ono bardzo mocno oddziaływało i na dzielnicę Zawodzie i na Elbląg - dodaje prezes ESWiP.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Fan Gargamela
  Środa, 11.04

  Elbląg to dziwne miasto jedne budynki przenoszą za miliony inne zabytki chcą wyburzać....Ciekawe, czy ten budynek tak dobrze będzie funkcjonował jak "Elbląg Konsultuje"? Wyspa Spichrzów stoi goła, water fron to porażka instytucji od zabytków, urbanistyki, architektury i każdej władzy do dziś. Ale my dalej bawmy się ku uciesze gawiedzi.

 2. 2
  +16
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 11.04

  Hallo wydawca! hallo redakcja......"... Inwestycję zaczynamy w kwietniu, czyli już za chwilę i planujemy ukończyć ją w czerwcu 2016 roku- dodaje Jachimowicz...." MAMY kwiecień 2018!

 3. 3
  +12
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Środa, 11.04

  odkupia ze bezcen od miasta, wyremontuja za kase UE i sprzedadza po paru latach z duzym zyskiem. Zyc nie umierac w tych "organizacjach pozarzadowych" przyssanych do koryta

 4. 4
  +11
  ~ czary mary
  Środa, 11.04

  biznes po polsku bez pieniędzy przy wsparciu Urzędu to ostatnio modna forma prowadzenie interesów i bardzo we Wolsce popularna

 5. 5
  +6
  ~ AMalejużniekoniecznie
  Środa, 11.04

  trochę to wszystko - tak zresztą jak obecny real pachnie PRL-em ale cóż - wszystko zależy od ludzi, którzy tym pokierują i będą rozsądnie tym zarządzać - w finanse nie wchodzę bo i tak sadzę, że nikt się w tym nie rozpozna....

 6. 6
  +4
  ~ cieawak
  Czwartek, 12.04

  ile zarabia Jachimowicz, i co robi wieczny leser Kulasiewicz.???? To jest paranoja, oni nic nie robią w tym EWSIP, kawa, ciasteczka, obiadki i do domu!

 7. 7
  +6
  ~ wasyl
  Czwartek, 12.04

  ten cały ESWIP to taka zbieranina nic nie robiących ludzików, takich udawaczy od wielkich spraw, wylęgarnia leserków

 8. 8
  +4
  ~ xczzz
  Czwartek, 12.04

  ten ESWIP to taki beton komuna, cały prezes przyspawany dożywotnio do stołka

 9. 9
  0
  ~ kovalski
  Czwartek, 12.04

  a kto to jest ten Jachimowicz????? bo jak to ten co za młodu uczył się w Pasłęku no to jest ciekawie .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.