Wtorek, 9.08.2022, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Czy ESWiP uratuje przed ruiną budynki przy Stawidłowej? Stowarzyszenie chce je zaadaptować na nowe cele

02.03.2017, 07:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
Czy ESWiP uratuje przed ruiną budynki przy Stawidłowej? Stowarzyszenie chce je zaadaptować na nowe cele
fot. archiwum redakcji

Miasto przygotowuje się do sprzedaży liczących ponad sto lat budynków przy ul. Stawidłowej 3. Zdegradowane obiekty chce nabyć Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które zamierza zaadaptować je na nowe funkcje. ESWIP planuje za unijne środki urządzić w nich Elbląskie Centrum Integracji Społecznej oraz dom sąsiedzki dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Wstępnie oszacowano, że przystosowanie obiektów pod te cele kosztować może nawet 4 mln zł.

Leżąca nad rzeką Elbląg nieruchomość przy ul. Stawidłowej 3 zabudowana jest czterema obiektami poprzemysłowymi, w tym dwukondygnacyjnym budynkiem głównym z 1900 r. i towarzyszącymi mu zabudowaniami powstałymi w latach późniejszych. Od kilku lat wszystkie stoją nieużytkowane i znajdują się w złym stanie technicznym.

W zeszłym roku z wnioskiem o ich nabycie, zwróciło się do Urzędu Miejskiego Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Organizacja chciałaby zaadaptować budynki pod Elbląskie Centrum Integracji Społecznej i sąsiedzki dom dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Po remoncie, w odnowionych pomieszczeniach ESWIP planuje m.in. urządzić sale szkoleniowe dla osób wychodzących z bezrobocia, pomieszczenia do konsultacji oraz pracownie (gospodarczą, usług opiekuńczych, stolarską oraz krawiecką). 

Oba projekty ruszyły pod koniec zeszłego roku. Obecnie są one realizowane w wynajętych przez stowarzyszenie pomieszczeniach. Dom sąsiedzki w ramach projektu Aktywne Zawodzie funkcjonuje w budynku przy ul. Warszawskiej 55, natomiast Elbląskie Centrum Integracji Społecznej znajduje się w obiektach wynajmowanych od MPO przy ul. Szańcowej. Docelowo chcielibyśmy, aby projekty te realizowane były w budynku przy ul. Stawidłowej 3, który zamierzamy pozyskać od Miasta

- mówi Maciej Bielawski z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Pierwszym krokiem do nabycia budynków, ma być przekazanie w użytkowanie wieczyste na rzecz ESWIP-u działki o powierzchni 1539 m2. Transakcja ma nastąpić w drodze bezprzetargowej (zgodę na to wyrazili w listopadzie zeszłego roku elbląscy radni). Na takie rozwiązanie pozwala prawo. Według obowiązujących przepisów, nieruchomości można oddać w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, jeżeli ich nabywcą jest np. organizacja pożytku publicznego, która chce pozyskaną działkę przeznaczyć na cele prowadzonej działalności pożytku publicznego. Ustalono, że po zawarciu umowy kupna - sprzedaży stowarzyszenie budynki nabędzie od Miasta na własność, a grunt przekazany zostanie w użytkowanie wieczyste. 

W ostatnim czasie oszacowana została dokładna wartość nieruchomości przy ul. Stawidłowej. ESWiP, aby stać się jej właścicielem musi zapłacić Miastu 161 tys. 899 zł plus podatek VAT (w tym wartość budynków 56 tys. 924 zł). Wysokość pierwszej opłaty z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego wynosić będzie 25% prawa własności. Następnie, roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu wynosić będą 0,3% jego wyjściowej ceny.

Po uzyskania praw do budynków, co może nastąpić w kwietniu lub maju br., ESWiP chce je dostosować pod potrzeby projektów. W tym celu stowarzyszenie zamierza pozyskać środki z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. 

Z naszych szacunków wynika, że adaptacja budynków może kosztować około 4 mln zł. Część środków, maksymalnie 2,8 mln zł będziemy chcieli zdobyć z Regionalnego Programu Operacyjnego. Brakującej kwoty będziemy szukać w innych konkursach. Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania firmy, która przygotuje nam dokumentację budowlaną dla tego przedsięwzięcia. Musimy ją mieć gotową do maja, kiedy to planowane jest ogłoszenie konkursu w ramach RPO. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to prace adaptacyjne mogłyby ruszyć za rok, a otwarcie obiektu nastąpiłoby w 2019 r.

- informuje Maciej Bielawski z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Szkło kontaktowe
  Czwartek, 02.03

  Co tu kto ma do ratowania? Chyba ewentualnie miasto. Jakim prawem jakieś wątpliwe stowarzyszenie ma otrzymać cokolwiek od miasta i to za darmo? Sprawa aż pachnie prokuraturą.

 2. 2
  +19
  ~ Kizi
  Czwartek, 02.03

  A dlaczego miasto dopuszcza budynki do takiego stanu?

 3. 3
  +14
  ~ Muczaczos
  Czwartek, 02.03

  Ja chętnie kupię ale na takich samych warunkach plus 1 zł jak ESWIP!

 4. 4
  +8
  ~ Polak.
  Czwartek, 02.03

  aż bije po oczach przekręt w białych rękawiczkach na naszych oczach - tak wzbogacają się ci u góry - KIEDY STOP?!??

 5. 5
  --8
  ~ Mariusz Lewandowski
  Czwartek, 02.03

  Proponuje najpierw poczytać potem pomyśleć http://elblog.pl/rozgrabianie-czy-gospodarowanie/

 6. 6
  +7
  ~ Dede
  Czwartek, 02.03

  Dajcie mi za darmo, uratuję jeszcze lepiej !

 7. 7
  0
  ~ zbawca
  Czwartek, 02.03

  Pan Jachimowicz uratuje za nasze dla siebie. Kiedy ta mafia zostanie rozpirzona. Nie znam żadnych spektakularnych pozytywnych efektów działanie tej organizacji w Elblągu ani dla indywidualnych beneficjentów ani dla lokalnej społeczności. Ta organizacja przerzera środki europejskie i publiczne całkowicie bezproduktywnie. Gdzie te spółdzielnie socjalne?

 8. 8
  0
  ~ er ce
  Piątek, 03.03

  Chwała wam za to.

 9. 9
  0
  ~ Marek elblaski
  Środa, 07.02

  Jasne,stoi toto i aż szkoda,że marnuje kawałek historii Elbląga.,jakby zbuzyli,to nikt nie miałby żalu, jak pies ogrodnika.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3968479633331