Wtorek, 15.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

ESWIP dostanie od Miasta budynki przy Stawidłowej? Obiekty mają być sprzedawane bez przetargu

15.11.2016, 13:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
ESWIP dostanie od Miasta budynki przy Stawidłowej? Obiekty mają być sprzedawane bez przetargu
Fot. Ryszard Biel

Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych chce nabyć od Miasta liczące ponad sto lat budynki przy ul. Stawidłowej 3. Znajdujące się w opłakanym stanie obiekty od lat są niewykorzystane. ESWIP chce za unijne środki urządzić w nich Centrum Integracji Społecznej. W związku z tym stowarzyszenie wystąpiło do Magistratu o nabycie działki i stojących na niej budynków w drodze bezprzetargowej.

Leżąca nad rzeką Elbląg nieruchomość przy ul. Stawidłowej 3 zabudowana jest kilkoma obiektami, w tym dwukondygnacyjnym budynkiem głównym z 1900 r. i towarzyszącymi mu zabudowaniami powstałymi w 1960 r. Od kilku lat wszystkie stoją nieużytkowane i znajdują się w złym stanie technicznym. 

Niedawno z wnioskiem o ich nabycie zwróciło się do Urzędu Miejskiego Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Organizacja chciałaby zaadaptować budynki pod Centrum Integracji Społecznej i sąsiedzki dom dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Po  remoncie, w odnowionych pomieszczeniach ESWIP planuje realizować działania statutowe na rzecz mieszkańców Elbląga. Środki na modernizację stowarzyszenie chce pozyskać z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Inwestycja ma być finansowana także ze środków własnych.

Pierwszym krokiem ma być przekazanie w użytkowanie wieczyste na rzecz ESWIP-u działki o powierzchni 1539 m2. Transakcja miałaby nastąpić w drodze bezprzetargowej. Na takie rozwiązanie pozwala prawo. Według obowiązujących przepisów, nieruchomości można oddać w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, jeżeli ich nabywcą jest np. organizacja pożytku publicznego, która chce pozyskaną działkę przeznaczyć na cele prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Urzędnicy oszacowali, że orientacyjna wartość nieruchomości przy ul. Stawidłowej wynosi ok. 200 tys. zł. Dokładna jej wartość zostanie ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym. Wysokość pierwszej opłaty z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego wynosić będzie 25% prawa własności.

O tym czy działka i budynki staną się własnością ESWIP, zdecydują na najbliższej, listopadowej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +27
  ~ Kez
  Wtorek, 15.11

  Komu jest potrzebne stowarzyszenie które finasowane jest przez Miasto?

 2. 2
  +15
  ~ zakanalak
  Wtorek, 15.11

  a na 100% jestem pewny że nikt z zakanału tam chodzić nie będzie. Mamy swoje miejsca. Dość okradania przez takie stowarzyszenia nic nie dające nic nie robiące miasta, czyli nas.

 3. 3
  +19
  ~ przedkanalak
  Wtorek, 15.11

  A ja się pytam kto wspiera to Towarzystwo Wspierania itd. Może jakieś inne Towarzystwo ? Jak się nazywa i ile pobiera za to wspieranie ?

 4. 4
  +19
  ~ marcco
  Wtorek, 15.11

  Kolejna instytucja do utrzymywania przez nas która będzie istnieć sama dla siebie za nasze pieniądze

 5. 5
  +12
  ~ Proszę tę kamerę schować
  Wtorek, 15.11

  Zakaz sprzedaży przez najbliższe 100 lat i można im dać za tę złotówkę.

 6. 6
  +20
  ~ Decker
  Wtorek, 15.11

  Polecam raport finansowy tego cyrku za rok 2015. Fascynująca i pouczająca lektura jak pompować pieniądze podatników do kieszeni kilkudziesięciu cwaniaków.

 7. 7
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 16.11

  Piękna posesja z potencjałem w tym miejscu tak marnieje, a gdyby ją wystawić na sprzedaż na pewno ktoś zapłaciłby niemałe pieniądze, a tak ehhh tylko Elbląga żal i kompromitacji końca nie widać.....

 8. 8
  +10
  ~ ja
  Środa, 16.11

  Przecież to jedna wielka mafia. Wiecie ile oni zarabiają? Możemy tylko pomarzyc o takiej kasie. Piszą ***iane projekty po środki unijne, a potem za te pieniądze prowadzą warsztaty z animacji i bańki mydlane puszczają. Żenada. ESWIP i całe to Elbląg Europa do rozwiązania.

 9. 9
  +5
  ~ ja
  Środa, 16.11

  Przecież to jedna wielka mafia. Wiecie ile oni zarabiają? Możemy tylko pomarzyc o takiej kasie. Piszą ***iane projekty po środki unijne, a potem za te pieniądze prowadzą warsztaty z animacji i bańki mydlane puszczają. Żenada. ESWIP i całe to Elbląg Europa do rozwiązania.

 10. 10
  +7
  ~ heniol
  Środa, 16.11

  to już skandal, zobaczcie co robi taki Jachimowicz czy Kulasiewicz, nie robią nic, to tylko ściema i branie dużej kasy za nic!!!!! Dlaczego tak marnotrawione są pieniądze, zlikwidować te nic nie robiące towarzystwa.!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.