Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miasto zaplanowało inwestycje na 2018 rok. Czy takie są oczekiwania elblążan?

06.12.2017, 16:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto zaplanowało inwestycje na 2018 rok. Czy takie są oczekiwania elblążan?
Fot. Archiwum redakcji

Ponad 39 milionów złotych miasto chce w przyszłym roku wydać na inwestycje. Taką kwotę znajdziemy w projekcie budżetu Elbląga na 2018 rok. Na co konkretnie miałyby zostać przeznaczone te pieniądze? Sprawdziliśmy.

Przyszłoroczne dochody miasta zaplanowano na poziomie 604 mln zł, natomiast wydatki na 597 mln zł. Elbląscy radni, na sesji pod koniec grudnia, zagłosują nad przyjęciem projektu budżetu miasta na 2018. My już teraz przyglądamy się temu dokumentowi pod względem czekających nas w przyszłym roku inwestycji.

Na inwestycje miasto zamierza przeznaczyć 39 mln 220 zł, czyli o kilkanaście milnionów mniej niż było w planach na ten rok.

Do 15 listopada złożyliśmy projekt budżetu Elbląga na 2018 rok do biura rady miejskiej. Zakłada on kolejny rok dużych inwestycji, nie zakłada jednak zadłużania miasta, to wymagało dużej ekwilibrystyki. Potrzeby są bardzo duże, ale cały czas utrzymywany jest kurs stabilizacji finansowej miasta i realizacji inwestycji. Jak policzyłem to w tej chwili mamy ok. 35 zadań, niedawno zakończonych, trwających i planowanych, na które pozyskaliśmy pieniądze z zewnątrz - ok. 230 mln złotych, gdyby tych pieniędzy nie było, ta liczba byłaby bardzo mała

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami.

Patrząc na plan budżetu trudno się z prezydentem nie zgodzić. To Unia Europejska w większości przypadków buduje i remontuje te miasto. Gdyby nie unijne dofinansowanie zadań przewidzianych do realizacji w 2018 roku byłoby zdecydowanie mniej. W przyszłym roku UE dołoży do elbląskich inwestycji blisko 20 mln zł.

Najbardziej imponująco, pod względem liczb, wyglądają zadania drogowe. Pochłoną one 23,5 mln zł. Jednak większość tych pieniędzy przeznaczona zostanie na kolejne etapy trwającej już budowy wiaduktu na Zatorze i zadań z nią związanych. Na sam wiadukt przewidziano kwotę 3 mln. Drożej, bo 7 mln 708 tys. zł, będzie miasto kosztowała budowa dróg dojazdowych do niego (16,3 mln zł - całkowita wartość zadania na 2018 rok, 7 mln 708 tys. zł - wkład własny miasta, 8,6 mln - dofinansowanie mn. z UE). W przyszył roku, za ponad 2,2 mln zł, ma powstać również tunel dla pieszych i rowerzystów pod linią kolejową w ciągu ul. Lotniczej (730 tys. zł to środki własne miasta).

Drugą z dużych inwestycji drogowych będzie realizacja prograu "Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga", za którym kryje się zakupu trzech nowych tramwajów, modernizacji zajezdni przy Browarnej oraz utworzeniu węzła przesiadkowego w rejonie placu Dworcowego. Zadanie, za ponad 14 mln, będzie realizowane etapami. W projekcie przyszłorocznego budżetu zaklepano na nie 300 tys. zł . Resztę, 1,4 mln dołoży Unia Europejska.

Jeśli chodzi o edukację, to w przyszłym roku miasto stawia na szkolnictwo zawodowe. W planie znalazła się, podzielona na dwa etapy, rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu (616 tys. zł - wkład własny, 3,2 mln - dofinansowanie UE). Na tym inwestycje w oświatę się kończą. W przyszłym roku miasto wyda co prawda 500 tys. zł na budowę boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Węgrowskiej, ale o tym zdecydowali sami mieszkańcy, bo to zadanie realizowane z Budżetu Obywatelskiego 2018.

W projekcie budżetu zabezpieczono również środki własne na przebudowę i rozbudowę Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego KARAN (164 tys. zł, 922 tys. zł to dofinansowanie UE), adaptację Biblioteki Elbląskiej (314 tys. zł - środki własne, 2,2 mln zł - dofinansowanie z UE) oraz przebudowę hangaru przy ul. Radomskiej (335 tys. zł - środki własne, 2,2 mln zł - dofinansowanie z UE). W planach znalazł się również oczekiwana od dawna przebudowa targowiska przy ul. Płk. Dąbka (600 tys. zł - środki własne, 994 tys. zł - dofinansowanie z UE).

Miasto planuje również zainwestować w infrastrukturę sportową. Ponad 800 tys. zł (416 tys. - środki własne) miałby w przyszłym roku pochłonąć kolejny etap przebudowy stadionu przy ul. Agrykola.
 

Co Czytelnicy info.elblag.pl sądzą o takim podziale pieniędzy na inwestycje. Czy spełnią najważniejsze potrzeby mieszkańców?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ elblążanka
  Środa, 06.12

  "Dwieście trzydzieści milionów pozyskanych z zewnątrz" i gdzie to jest,jakoś z tego tekstu nie mogę rozliczyć . My mamy płacić za remont oczyszczalni ścieków aż 50 milionów ma być naszych , no i to związane z ciepłem , pisano o 150 milionach. Dlaczego z tych środków pozyskanych nie przeznaczono właśnie na ten cel? Na remont hangarów dla jachtów pieniądze są wydawane, co z tego jak skorzystają tylko jednostki i to "przy kasie" .Widać jakby się chciało to i byłoby by na oczyszczalnię i na kocioł.

 2. 2
  +31
  ~ tommy
  Środa, 06.12

  Osobiście bardzo bym chciał, aby miasto wydało pieniądze na nowoczesne doświetlenie wszystkich przejść dla pieszych, co jest w życowym (dosłownie) interesie mieszkańców.

 3. 3
  +5
  ~ wiatrówka na wróble
  Środa, 06.12

  stracona kadencja, czas na palenie kompromitujących dokumentów i żegnaj bez żalu tow. Wróblewski

 4. 4
  +35
  ~ kovalski
  Środa, 06.12

  a co mieszkańców Elbląga obchodzi hangar na Radomskiej ??? niech go naprawiają za swoje ci co trzymają w nim swoje stare łajby.

 5. 5
  --1
  ~ Ploterek
  Środa, 06.12

  Pieniądze z UE są na inwestycje celowe. Jeżeli jest kasa na remont hangaru, to trzeba ją na to wydać i na nic innego.

 6. 6
  +3
  ~ do Ploterek
  Środa, 06.12

  Z samych unijnych inwestycji się nie zrobi, trzeba dołożyć z naszych podatków, niestety. A z jakiej racji?

 7. 7
  +14
  ~ Fa
  Środa, 06.12

  Miasto od dawna niczego nie planuje - co najwyżej siermiężnie administruje. Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć jak Elbląg będzie wyglądał za 5,10 czy 15 lat? Bo nikt z rządzących nie ma bladego o tym pojęcia ich interesuje tylko dietka i pensyjka . Tylko Elbląga żal.

 8. 8
  +9
  ~ to ja konstal
  Środa, 06.12

  Zamiast węzła przesiadkowego - lepiej wyremontować tory w ciągu ul Grunwaldzkiej ... !!!

 9. 9
  +6
  ~ jurek w.
  Środa, 06.12

  "za ponad 2,2 mln zł, ma powstać również tunel dla pieszych i rowerzystów pod linią kolejową w ciągu ul. Lotniczej (730 tys. zł to środki własne miasta)" czegoś nie rozumiem, przecież nie można było zrobić przejazdu pod torami dla samochodów bo - "warunki gruntowe" ale dla pieszych i rowerzystów można ? Warunki nie przeszkadzają ? Przekop to ok 10 mln, wiadukt ok. 30 mln ?????

 10. 10
  +6
  ~ To KONIEC !!! Wróbla
  Środa, 06.12

  A na zakup nowych tramwajów wciąż brak kasy.

 11. 11
  --7
  ~ Weto
  Środa, 06.12

  Jak dla wsi Olsztyn, 32mln dał PiS na tramwaje nowe i tory a dla 120 letnie tramwaje elblaskie nikt się nie kwapia dać kasy. Dobrze ze wybory blisko i pa.

 12. 12
  +15
  ~ kurde
  Środa, 06.12

  2,2 mln na hangar jaja sobie robią z ludzi ale temat był już wielokrotnie wałkowany. Wróblewski przyzwoitości nie ma żadnej zwłaszcza że nie jest to obiekt powszechnie dostępny.

 13. 13
  +8
  ~ kurde
  Środa, 06.12

  dlaczego tego wiaduktu na zatorze nie można było wybudować z ciągiem komunikacyjnym pieszym i rowerowym jedna robota nieco wyższe nakłady? A tu proszę osobna inwestycja tunel w którym po każdym deszczu prawdopodobnie będzie stała woda

 14. 14
  +13
  ~ Henryk S
  Środa, 06.12

  Pan Wróblewski nie pozyskał środków na remont oczyszczalni a to podobno grozi katastrofą ekologiczną na niespotykaną skalę

 15. 15
  +8
  ~ Henryk S
  Środa, 06.12

  Tanie ciepło dla mieszkańców też pana prezydenta nie interesuje będzie węzły przesiadkowe budował tam gdzie one już są. Co on tam k....zrobi rozwali nowe jezdnie i chodniki i położy następne w inny wzorek.

 16. 16
  +12
  ~ wuj onkel
  Środa, 06.12

  zero miejsc pracy , brak w planach Obwodnicy Wschodniej i ronda Grottgera / Lęczycka / Rawska , brak w planach kilkusetmetrowego polaczenia JP II z Fromborską tak ważnego dla Modrzewiny . Kiedy ruszy zabudowa Wyspy Spichrzów i wolnych placow w Śródmieściu Elbląga ,by nasze miasto mialo w końcu CENTRUM i przestano o nim mowić 7 wsi polaczonych tramwajem , lub MIASTO NIEDOKONCZONE .Ratusz dziala tak powoli w niektorych tematach zwlaszcza planowania przestrzennego jakbyśmy zyli 200 lat . Dla mnie kicha ,a nie plan budzetu na 2018 rok .

 17. 17
  --1
  ~ tesciowa
  Środa, 06.12

  https://youtu.be/VBkQtZ3Bdhk

 18. 18
  +1
  ~ taka prawda
  Czwartek, 07.12

  Wróblewski z nieudacznikami z UE i spółek miejskich pozyskuje środki, np. na nową oczyszczalnię s=ścieków - wystarczy podnieść opłaty dla mieszkańców. Ewenement w skali światowej.

 19. 19
  +6
  ~ Jaś Fasola
  Czwartek, 07.12

  Węzeł przesiadkowy. Czy on jest potrzebny miastu? Dla mnie bardziej jest potrzebne rondo na Grottgera. Dla innych kierowców pewnie też. Ale dla urzędników bardziej potrzebne było rondo na Konopnickiej. Porównać intensywność ruch pojazdów na obydwu skrzyżowaniach i mamy ocenę tych decyzji.

 20. 20
  +2
  ~ MJ
  Czwartek, 07.12

  To jest smiech na sali,żeby na infrastrukturę sportową przeznaczyc tylko 800 tys. zł razem z unijną pozyczką na przebudowę stadionu przy ul. Agrykola.To juz zakrawa na kpinę.

 21. 21
  +1
  ~ Zainteresowana
  Czwartek, 07.12

  Ja się zastanawiam kiedy Urząd pomyśli o remoncie Szkoły Podstawowej nr. 9 na Zawadzie, ta szkoła od kilkunastu lat błaga o remont, to wstyd że straszy takim wyglądem. Wszystko się tam sypie.

 22. 22
  +3
  ~ No cóż . ...
  Czwartek, 07.12

  Informuję " zainteresowaną " , że Pan Prezydent podczas zeszłorocznej wigilii na Zawadzie obiecał realizację ocieplenia tej że szkoły , małp tego , że rzekomo temat też porusza i jest nim bardzo zainteresowany Radny Rudnicki . Ale niestety , Pan Prezydent , Pan Radny wybierany z Okręgu 1 pozostawił ten temat samemu sobie . Zresztą , Radny obiecał też miejsca parkingowe na osiedlach , centrum rehabilitacji na Zawadzie i nic nie jest realizowane . A w 2014 przed wyborami , chwalił się swą skutecznością .

 23. 23
  --1
  ~ widziały gały co brały
  Czwartek, 07.12

  Radny Rudnicki wygląda, piep.... i działa tak jak wygląda ten kto go wybierał nie może czuć się zawiedziony. Jest to najlepszy radny w Elblągu potwierdziło to głosowanie w info

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.