Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Radna krytykuje władze miasta za brak nadzoru nad inwestycjami

06.12.2017, 06:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Radna krytykuje władze miasta za brak nadzoru nad inwestycjami
Fot. Archiwum redakcji

Obserwując od wielu lat nasze lokalne inwestycje odnoszę wrażenie, że wiele do życzenia pozostawia nadzór nad jakością wykonywanych robót. Przykłady można mnożyć – uważa radna Maria Kosecka.

 
Radna Maria Kosecka podkreśla z jednej strony zadowolenie wynikające z pojawiających się w Elblągu inwestycji. Jednak z drugiej strony wskazuje, że bardzo często dochodzi do wielu zaniedbań wynikających z braku nadzoru nad prowadzonymi pracami.
 
- Obserwując od wielu lat nasze lokalne inwestycje odnoszę wrażenie, że wiele do życzenia pozostawia nadzór nad jakością wykonywanych robót. Przykłady można mnożyć. W swoich wystąpieniach od wielu lat zwracam uwagę na złą jakość wykonywania zatoczek autobusowych. Jest to, niestety „pięta achillesowa” elbląskiej infrastruktury komunikacji zbiorowej. Powstające nierówności w krótkim czasie po wykonaniu nowych nawierzchni zatoczek ewidentnie obnażają budowlane partactwo. Powstaje więc pytanie w jaki sposób miasto kontroluje, finansowane z kasy miejskiej, inwestycje. Brak nadzoru czy niegospodarność?
 
– uważa radna.
 
Radna wskazuje, że zmarnowanymi pieniędzmi i potencjałem miejsca jest Park dla Psów. Niegdyś była zwolenniczką tej inwestycji. Teraz już nie jest pewna, czy wydane pieniądze przez miasto nie zostały zmarnowane.
 
- Mamy kolejny przykład wyrzuconych w błoto pieniędzy, i to dosłownie. W błocie bowiem nurzają się odwiedzający Park dla psów zlokalizowany w parku Dolinka. Gorąco wspierałam ideę wybudowania miejsca, gdzie właściciele psów będą mogli swobodnie przebywać ze swoimi pupilami na świeżym powietrzu. Radość jednak nie trwała długo, do pierwszych opadów. Okazało się bowiem, że warunki gruntowe i brak drenażu terenu w trakcie deszczu zamieniają ten obszar w olbrzymie rozlewisko, nie tylko uniemożliwiające skorzystanie z tego miejsca, ale niszczące zainstalowane tam urządzenia dla psów. Tragicznego obrazu dopełnia brak oświetlenia i nie opróżniane pojemniki na psie odchody. Brak nadzoru czy niegospodarność?
 
– mówi Maria Kosecka.
 
Według radnej, władze miasta nie radzą sobie również z prowadzonymi inwestycjami drogowymi w Elblągu oraz z odpowiednią ilością miejsc parkingowych.
 
- Takie pytanie można też sobie zadać obserwując bezradność władz miasta wobec kierowców nagminnie łamiących przepisy ruchu drogowego i parkujących w miejscach niedozwolonych. Kierowcy oczywiście byliby najbardziej zadowoleni gdyby mogli zaparkować obok ulubionego fotela przed TV, ponieważ jest to niemożliwe więc podjeżdżają maksymalnie pod wejście do budynku. Nie ważne, że miasto wykonało tam uprzednio piękne trawniki, po kilku takich parkowaniach miejsce jest już ujeżdżone i wrażliwość, sąsiadów, przechodniów a przede wszystkim mundurowych zneutralizowana. Taki obrazek możemy zaobserwować na przykład na ul. Brzeskiej czy też na ul. Królewieckiej vis a vis Szpitala Wojewódzkiego. Oczywiście na ten aspekt nieprawidłowości również zwracałam włodarzom uwagę, jak widać bezskutecznie. Starałam się, już kilkakrotnie wysyłając wnioski do Prezydenta, zwrócić uwagę i na ten problem, jednak, jak widać, bez skutku. Brak nadzoru czy niegospodarność?  To pytanie nasuwa się również uczestnikom ruchu drogowego na ul. Lotniczej. Trwa tam największa obecnie inwestycja budowy wiaduktu nad torami kolejowymi. To długo oczekiwana i niezbędna przeprawa nie tylko dla mieszkańców Zatorza. Dlaczego więc na etapie procesu projektowego nie zapewniono należytego wyznaczenia alternatywnych tras komunikacyjnych zarówno dla pieszych jak i zmotoryzowanych. Częste zmiany układu objazdów i tras tymczasowych skutkują nie tylko dezorientacją, ale głównie niepotrzebnymi zatorami i irytacją kierowców. Czy trwające wcześniej modernizacje układów drogowych niczego nas nie nauczyły? Brak nadzoru czy niegospodarność?
 
– wskazuje radna Kosecka.
 
Według radnej, zagrażające nam co jakiś czas zalania wodą ulic i domów to również efekt wieloletnich zaniedbań władz miasta.
 
- Mamy ulice zalewane w trakcie opadów deszczu w wyniku niesprawnych (czytaj zapchanych) instalacji kanalizacji deszczowej. Brak konserwacji i dbałości o ten element majątku miasta skutkuje koniecznością uruchamiania w trybach awaryjnych Straży Pożarnej w celu ratowania miasta przed zalaniem. To nie przypadek. Całość przytoczonych przeze mnie przykładów układa się w spójny obraz władzy, która wydatkuje duże kwoty pieniędzy na zadania inwestycyjne jednak ma problem z egzekwowaniem jakości wykonywanych prac oraz z bieżącym utrzymaniem infrastruktury w należytym stanie. Jeżeli dodamy do tego zagrażający nam pozbawienie dostaw energii cieplnej i wyłączenie oczyszczalni ścieków to mamy do czynienia wręcz z katastrofą. Ale to już oddzielny temat
 
– dodaje Maria Kosecka.
 
GT

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Szto
  Środa, 06.12

  Nie przepadam za tą Panią ale ma kibica rację. Wkońcu ktoś to zauważył z radnych. Nadzór nad inwestycjami jest znikomy a nawet go brak ale pieniążki biorą i będą brać.

 2. 2
  --3
  ~ ciekawski Zburzyć Bardzo Komunizm
  Środa, 06.12

  A rozbiór 100 i więcej letnich kamnienic to jest inwestycja??

 3. 3
  +9
  ~ Eureka
  Środa, 06.12

  Oczywiście. Proszę dodać jeszcze CRW, skrzyżowanie Pionierskiej z Dąbka, tor łyżwiarski itd. itp.

 4. 4
  +3
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 06.12

  Kobieta ma rację i tu ja popieram aczkolwiek nienawidzę PISU

 5. 5
  --3
  ~ Obserwator
  Środa, 06.12

  Kosecka na Prezydenta. Ale będą jaja.

 6. 6
  +26
  ~ Ach te wybory
  Środa, 06.12

  Coś pięknego, idą wybory, to trzeba być "elastycznym" dla wyborców. Najpierw MUSIMY mieć taką inwestycję... a teraz to są zmarnowane pieniądze i tak mydlenie oczu przez parę lat z rzędu...

 7. 7
  +13
  ~ A-Z
  Środa, 06.12

  No to to już wiemy, a teraz pani radna może tak konkretnie w temacie EPEC i EPEWiK, no MPO to już prawie nie ma - dzięki Komu?. Dla mieszkańców to najważniejsze ile co miesiąc z budżetu domowego " bulą" i ile będą" bulili" i dlaczego? Każdą inwestycję odbiera inspektor nadzoru i tam trzeba kierować wszelkie uwagi, a kto to był to Urząd na pewno ma.

 8. 8
  +12
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 06.12

  ale siupy...długo nie trzeba było czekać...!

 9. 9
  +16
  ~ kierowca
  Środa, 06.12

  A ulica Królewiecka vis a vis Szpitala Wojewódzkiego - nowy asfalt od razu z dziurami. Których zresztą nikt nie usuwa. Może podać z imienia i nazwiska inspektora który to nadzorował. Albo zgłosić od razu do Prokuratora Generalnego Zbyszka ?

 10. 10
  +6
  ~ mieszkaniec
  Środa, 06.12

  Układy ,układziki ,brak nadzoru ,promowanie co niektórych .Dobrze wypunktowane ,czas na zmiany

 11. 11
  +9
  ~ blondi oddycha
  Środa, 06.12

  Blondi ist (nadal) blöde.

 12. 12
  +16
  ~ jan-49
  Środa, 06.12

  wielka radana za co sie wezmie to totalna klapa w gebie mocna wybory sie zblizaja wiec sie budzi i mysli tylko o jednym jak sie kolejny raz zalapac do nierobstwa mlodzi pewnie nawet nie wiedza ilu ludzi stracilo prace dzieki "madrosci"tej pani jak byla "wielka"dzialaczka styropianowego zwiazku zawodowego

 13. 13
  --9
  ~ głupota
  Środa, 06.12

  Jan kłamstwo ma krótkie nóżki ,nie pleć głupot i nie przekazuj nieprawdziwych informacji .

 14. 14
  +10
  ~ Brawo
  Środa, 06.12

  Ciekawostką jest to że radni i prezydent na pewno wiedzą i widza te wymienione sytuacje. Na dodatek biorą za to wynagrodzenie, ar adzacy PiS ma większość i pozwala na tą niegospodarnosc. Kiedy to się skończy jest niegospodarnosc i brak nadzoru wszystkich wywalac ze stołkow.

 15. 15
  +15
  ~ wasyl
  Środa, 06.12

  prezydent Wróbel oraz wszyscy radni powinni teraz zrobić zrzutkę i oddać te 100 tysięcy, może w końcu by się czegoś nauczyli.!!! A radna nieporadna Kosecka już uprawia kampanię, jak taka chorągiewka, precz ze stołka!

 16. 16
  +4
  ~ turban
  Środa, 06.12

  myslalem ze skoro mamy radnych PISu to moze oni podejma sie inicjatywy rozliczenia i wsadzenia do wiezienia nieudacznikow ktorzy doprowadzili basen przy spacerowej do totalnej ruiny. niestety zawiodlem sie. przeciez towarzysz ropuch to jeden z tych nieudacznikow. moze radna kosecka podejmie temat? przeciez musimy dazyc do sprawiedliwosci i ukarania tych niegospodarnych nieudacznikow ktorzy pelnili funkce prezydenta miasta w tym czasie a takze rozliczyc ludzi z MOSIR. za niegospodarnosc powinni pojsc do paki takze ci ktorzy zlikwidowali elblaskie zaklady miesne.moze pomoga ludzie z ONR?

 17. 17
  +15
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Środa, 06.12

  Jak zwykle MArysia uaktywnai sie sztucznie na rok przed wyborami po latach nierobstwa. Za chwile pewnie dolaczy Robercik Turley, bo on ma podobna taktyke.

 18. 18
  --9
  ~ lokalny patriota
  Środa, 06.12

  Nareszcie ktoś wyłożył sprawę bez ogródek. Jakość robót kwalifikuje inspektorów i inwestora do kryminału. To są publiczne pieniądze i nie można ich wyrzucać w błoto. P. Kosecka kolejny raz pokazuje, że w przciwieńctwie do wielu osobników płci męskie ma "nabiał". A może to ona powinna być gospodarzem miasta?

 19. 19
  +10
  ~ Zgelblag
  Środa, 06.12

  Wasyl super prawdziwy wpis za błędy trzeba płacić np za bubel wybieg dla psów Kosecka przyznała się do porażki to teraz zwrot 100 tys do kasy a teraz czas na porażkę w wyborach a zbliżają się

 20. 20
  +18
  ~ cebulak
  Środa, 06.12

  Problemem jest to, że urzędnicy są w ogóle niemerytoryczni i nie maja wiedzy ani umiejętności. Tak jest "od zawsze" w tym mieście.

 21. 21
  +9
  ~ wist
  Środa, 06.12

  A "tor wrotkarsko-łyżwiarski", a ścieżki rowerowe, a fontanna na Starym Mieście, a itd i itp. Co by tu jeszcze spiepszyć, co by tu jeszcze?

 22. 22
  +8
  ~ obserwator
  Środa, 06.12

  Ten pan miał racje dotyczące p.Koseckiej w rozwaleniu Elzamu, była przewodniczącą Solidarności w Elzamie. Na plecach pracowników dostała się rady miasta. Umie tylko ładnie kłamać, czemu nie podjęła tych incjatyw, gdy rządziła razem z PO. PO odsunięte od władzy, to i p radna opuszcza ich, by mącić dalej.Tylko że PiS jej nie chciało, poznali się na jej obłudzie. Dziwie się tym, którzy nadal wierzą w praworządność tej ,,działaczki".

 23. 23
  +4
  ~ Pani radna
  Środa, 06.12

  Jak tam sprawa darmowej komunikacji miejskiej? Już rozpoznana?

 24. 24
  +8
  ~ obserwator
  Środa, 06.12

  A czy Pani radna zastanowiła się może, czy to już przerasta Panią radną, że zapadające się nowo wykonane zatoczki autobusowe nie zapadają się z winy wykonawcy i nadzoru tylko może przyczyna leży po stronie projektanta, jeżeli takowy był, a być może z oszczędności miasta bo wykonanie zgodnie z rozporządzeniem, warstw konstrukcyjnych zatoki autobusowej wymaga dołożenia kilku warstw konstrukcyjnych a to dodatkowo kosztuje. A uwagi obciążającej nadzór, dotyczącej parkowania pojazdów na zieleńcach całkowicie nie rozumiem. W mojej ocenie jeżeli Pani radna zauważyła źle parkujący pojazd powinna zgłosić powyższy fakt na policje lub do straży miejskiej a nie do UM i nie lansować się w internecie. Pani radna są o wiele prostsze sposoby żeby zaistnieć i pokazać się z dobrej strony. Ale cóż......

 25. 25
  --9
  ~ do obserwator
  Środa, 06.12

  Widać, żę bielmo nienawiści przyćmiło oczy "obserwatora". Jeżeli jesteś takim bacznym obserwatorem to czemu piszesz bzdury o Elzamie, PO i PiS. Łżesz i masz w tym jakiś cel! Można by rzec "prawdziwa cnota krytyk się nie boi". Ważne żeby to była krytyka na temat a nie kłamstwa i obrażliwe kalumnie. Krytyka jest pożyteczna, bo zmusza do działania. Nawet jeśli jej nie przyjmiemy do wiadomości. Nawet jeśli nas rozgniewa. Mądry człowiek czerpie ze wszystkich możliwych źródeł, a nie tylko z własnego rozumu - choć to rozum powinien być ostatecznym sędzią. Dlatego zachęcam do skupienia się nad meritum i zaprzestanie niepotrzebnego hejtu. Mnie również irytują wydawane w błoto pieniądze i nad tym się skupmy, nie zazdrośćmy, wspierajmy dobre inicjatywy. To są przecież nasze pieniądze. LokalnyPatriota

 26. 26
  +12
  ~ lanser
  Środa, 06.12

  Jan 49 ma całkowitą rację, taka jest prawda, chociaż rozumiem że jest ona nie wygodna dla tej pani przed wyborami. Ale cóż niektórzy lubią się lansować szczególnie przed wyborami, i cześć elektoratu daje się na te chwyty nabrać głosując na takich ludzi.

 27. 27
  +13
  ~ vbn
  Środa, 06.12

  może pani radna Kosecka opowie jak weszła w posiadanie działeczek w Bogaczewie, a w tle jest Elzam oczywiście???!!!

 28. 28
  --7
  ~ radny
  Środa, 06.12

  Moim zdaniem zarzuty bardzo poważne. Poważne z punktu widzenia policji i prokuratury. Czy przypadkiem te służby nie powinny zając się sprawami zw. z niegospodarnością i pieniędzmi które poszły ... jak cytuje radna w błoto

 29. 29
  +6
  ~ mieszkanka
  Środa, 06.12

  Jeśli Nasi Radni nie potrafią wybrać odpowiedniego wykonawcę to mamy takie efekty. ak też było z regulacją rzeki Kumieli przecież dołem w parku Dolinka jest jedno wielkie BŁOTO .Mieszkam przy parku i puki nie było tej "regulacji rzeki "takiego bagna nie było. Przykłady można mnożyć jak nasze pieniądze idą w błoto .Dobrze że ten 1% co roku przekazuję na nasze schronisko a nie przekazuję na "durne "inwestycje.Puki nie będziemy mieli mądrych radnych to tak się będzie działo.

 30. 30
  +2
  ~ odpowiedz
  Czwartek, 07.12

  nastąpi zgłoszenie na policję - zobaczymy jaki będziesz mądry .Elzamstal zostało zgłoszone naruszenie zasad

 31. 31
  --1
  ~ czytelniczka
  Piątek, 05.01

  Ja nie widzę problemu w tym temacie. Pani Maria Kosecka zawsze może zatrudnić się w nadzorze nad inwestycjami i w sposób właściwy będzie nadzorowała przebieg wszelkich inwestycji w naszym mieście. I po co biadolić !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.