Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Tramwaje powrócą na Królewiecką z końcem października. Co i kiedy zmieni się na 503?

02.10.2013, 07:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
Tramwaje powrócą na Królewiecką z końcem października. Co i kiedy zmieni się na 503?
fot. Monika Skowrońska

Podczas prac nad drogą wojewódzką 503, które trwają już 1,5 roku, nie sposób było uniknąć dodatkowych robót nie ujętych w projekcie, m.in. nieprzewidzianych kolizji z infrastrukturą podziemną oraz dodatkowych wzmocnień podłoża gruntowego. Przez wciąż piętrzące się trudności termin ukończenia prac musiał zostać przesunięty. - Trudno powiedzieć, kiedy zakończymy budowę. Obecny termin to sierpień 2014. Niestety, w bardzo wielu miejscach mamy wstrzymane prace i czekamy od tygodni na decyzję Urzędu Miasta. To już w tej chwili powoduje realne zagrożenie terminu i oddala zakończenie inwestycji o kolejne miesiące - dodaje Arkadiusz Daniluk.

- Projektant, na podstawie badań przyjął, że rodzime podłoże będzie miało określoną nośność (zdolność gruntu do przenoszenia obciążeń). Na tej podstawie zaprojektował odpowiednią konstrukcję drogi. W trakcie budowy, po wykonaniu wykopów, często okazuje się, że podłoże ma o wiele mniejszą nośność od zakładanej w projekcie. W takim przypadku konieczne jest dodatkowe wzmocnienie podłoża. Są to prace nieprzewidziane w projekcie - mówi Arkadiusz Daniluk, kierownik kontraktu odpowiedzialny za DW 503. - Na każdą taką pracę, jest sporządzany protokół konieczności, sprawdzany przez nadzór i zatwierdzany przez Zamawiającego. Dopiero na podstawie zatwierdzonego protokółu możemy przystąpić do wykonywania robót bez obaw o to, że otrzymamy wynagrodzenie. Kilka takich protokołów od kilkudziesięciu dni czeka w Urzędzie Miejskim na zatwierdzenie. Do czasu ich zatwierdzenia musieliśmy przerwać roboty, co niestety odbija się na tempie prac.

Jaki zatem na dzień dzisiejszy jest plan oddawania poszczególnych odcinków 503? - Do końca października br. planujemy zakończyć przebudowę torowiska (o ile zostaną zatwierdzone protokoły konieczności i będziemy mogli wznowić roboty) od zajezdni w kierunku ul. Obrońców Pokoju oraz ul. Królewiecką. Od listopada br. na tej trasie odbywałby się ruch pasażerski, a my rozpoczęlibyśmy prace na torowisku pomiędzy zajezdnią a ul. Królewiecką. Obecnie trwają prace na zachodniej jezdni ul. Pocztowej, od Placu Słowiańskiego do ul. Teatralnej. Planujemy zakończyć ten odcinek, łącznie z rondem, w maju przyszłego roku. Do końca października oddamy do użytku kawałek ul. Robotniczej, od Teatralnej w kierunku Zawady, przy stacji Lotos. To usprawni w dużym stopniu komunikację samochodową - zauważa Arkadiusz Daniluk. - Również do końca października planujemy zakończyć prace na odcinku ul. Browarnej, pomiędzy ul. Grażyny a Trasą Unii. Ułożyliśmy masy bitumiczne na odcinku pomiędzy ul. Brzeską a Lubraniecką. W najbliższych dniach, w tym miejscu przełożymy ruch na wschodni pas jezdni.

Do tej pory na wysokości zajezdni tramwajowej na ul. Browarnej wyłączona z ruchu była zachodnia część jezdni oraz torowisko. To ma się zmienić. - Tam również ułożyliśmy masy bitumiczne i ruch zostanie przełożony na nowo wykonany zachodni pas ruchu, a zajmiemy się przebudową wschodniego pasa - dodaje Arkadiusz Daniluk.

Kolejne, większe zmiany czekają nas w maju 2014 r. - Wtedy oddamy do użytku lewą część jezdni od Placu Słowiańskiego do ronda przy Teatralnej, a z drugiej strony, od Trasy Unii aż do ul. Elektrycznej - mówi Arkadiusz Daniluk.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Galeria / DW 503 - w przebudowie (wrzesień 2013) ( zdjęć 119 )
Dodano: 2013-09-26 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ kibic
  Środa, 02.10

  Gdy to czytam,nóż się w kieszeni otwiera.Dobrze,że chociaż prezydent Wilk przestał irytować opowieściami o kolejnych ( branych z chmur ) terminach kończenia poszczególnych odcinków.Nie pozostaje nic innego tylko zacisnąć zęby i poczekać do przyszłorocznych wyborów.

 2. 2
  +1
  ~ bronisław
  Środa, 02.10

  " Kilka takich protokołów od kilkudziesięciu dni czeka w Urzędzie Miejskim na zatwierdzenie. Do czasu ich zatwierdzenia musieliśmy przerwać roboty, co niestety odbija się na tempie prac."To im jednak najlepiej wychodzi.Interesuje mnie jakie będą całkowite koszt tej inwestycji w stosunku do tych zaoferowanych na przetargu.

 3. 3
  +3
  ~ rwel
  Środa, 02.10

  kibic ~ spox, bieżący_prezydEL ma niewyczerpalnyDar przekierowywania_naPOprzedników tego typu problemów;)

 4. 4
  0
  ~ yataman
  Środa, 02.10

  dlaczego na czas romontow komunikacja miejska nie jest darmowa? przeciez pasazerowie aby gdzies dojechac musza sie borykac z przesiadkami i spoznieniami. zniescie oplaty za przejazd wy bando zlodzieji z ZKMu!

 5. 5
  +5
  ~ Mieszkanic
  Środa, 02.10

  Niech tempo prac przez Firmę Eurovia będzie przyspieszone i zaangażowanie na poszczególne odcinki przebudowy wzmocnić większą ilością pracowników a nie biadolić .Niech wezmą przykład z firmy rozbudowującej Carrefour----tam praca wre

 6. 6
  +4
  ~ namatay
  Środa, 02.10

  Do yataman: dlatego, kolego, że nie ma nic za darmo. za czyje pieniądze jeździć by miały autobusy? Za pieniądze "miasta"? Przecież to pieniądze każdego tu mieszkańca, nie przybywają z kosmosu. Nie zapłacimy za bilet, zapłacimy za dopłaty miasta do ZKM. Komuno, won z umysłów.

 7. 7
  --2
  ~ yataman
  Środa, 02.10

  komunikacje miejska powinni finansowac z wlasnych kieszeni nieudacznicy odwolani 14 kwietnia. oni nie poniesli za to zadnej,powtarzam zdnej kary!!! to z nich powinno sie doic jak krowy ,pieniadze na brakujace inwestycje.

 8. 8
  0
  ~ Świadek
  Środa, 02.10

  Do redakcji: Na końcu fotoreportażu zdjęcia się powtarzają.

 9. 9
  +4
  ~ pomyślcie o tym
  Środa, 02.10

  KIEDY pojadą nowe obiecane tramwaje w Elblągu????KIEDY budowa torów tramwajowych na ul.12 Lutego i koło ratusza.DLACZEGO np na Placu słowiańskim nie ma chwilowego światła dla wyjazdu tramwaju w ul.Pocztową.TYLE pisano o tym i co niema.Tak samo na ul.Królewieckiej powinno się pomyśleć o wyjeżdzie tramwaju w ul.Pocztową i światło chwilowe,podobne światło chwilowe było koło Browaru z ul.Obrońców Pokoju i zdawało egzamin.

 10. 10
  +5
  ~ batnaPiS
  Środa, 02.10

  Wilku "nicniemogę" prezydencjie/likwidatorze gdzie to obiecane przyspieszenie budowy dróg w Elblągu?! Tramwaje miały ruszyć Królewiecką 9 października i co jest, ładnie tak okłamywac społeczeństwo?! Tak łatwo było pluć na Nowaczyka, a ty i twoja ekipa jesteście jedynie lepsi w kłamaniu, składaniu pustych obietnic i opluwaniu politycznej konkurencji aha i w oddawaniu kasy Olsztynowi!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.276230096817