Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zielone światło dla rozbudowy Szkoły Muzycznej w Elblągu. Dla Teatru i Światowida środków brak

27.07.2012, 16:59:45 Rozmiar tekstu: A A A
Zielone światło dla rozbudowy Szkoły Muzycznej w Elblągu. Dla Teatru i Światowida środków brak
Fot. arch. redakcji

Bardzo dobra informacja dla Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu nadeszła wczoraj z Warszawy. Szkoła, jako placówka kształcenia i szkolnictwa artystycznego, starała się o przyznanie dofinansowania na modernizację i rozbudowę całego budynku. I udało się. Szkoła znalazła się wśród 13 szczęśliwców, otrzymując na to kwotę w wysokości 9,3 mln złotych.

176, 5 mln zł– to łączna kwota dofinansowania 13 projektów, które otrzymały pozytywną ocenę w nowym naborze wniosków do XI priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Kultura i dziedzictwo kulturowe”. Jego wyniki zostały przedstawione wczoraj, 26. lipca, na konferencji prasowej z udziałem m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Nowy nabór został ogłoszony  1 marca 2012 r. Zgłoszono do niego 32 projekty a pozytywną ocenę otrzymało 13 z nich. Wniosek przygotowany przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych przy współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną  zakwalifikował się do zadania w ramach działania 11.3:  „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”.

I jest to świetna wiadomość nie tylko dla samej Szkoły Muzycznej w Elblągu, ale również dla instytucji Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W majowej rozmowie z naszym dziennikiem, Bożena Sielewicz powiedziała, że w porozumieniu ze szkołą muzyczną właśnie, został złożony wniosek do Ministra Kultury o renowację i rozbudowę obiektów szkolnych, w tym m.in. sali muzycznej, która mogłaby być miejscem, w którym EOK gra swoje koncerty. - Sala w Ratuszu Staromiejskim jest po prostu za mała a sala koncertowa w Szkole Muzycznej nie spełnia już warunków przeciwpożarowych – mówiła w maju, w rozmowie z nami Bożena Sielewicz. -  Jeśli gramy koncert, który jest nagłaśniany to występujemy w teatrze, który jest bardzo dobrze przygotowany organizacyjnie. Mamy też do dyspozycji pomieszczenia Galerii EL. Ewidentny brak sali koncertowej jest więc rosnącym, ogromnym problemem. - podkreślała dyrektor EOK.

Dlatego, działając w porozumieniu, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych wraz z Bożeną Sielewicz złożyli rzeczony wniosek. - Jeśli ten wniosek by przeszedł za rok sala byłaby wyremontowana i to by było największe szczęście dla szkoły muzycznej i EOK. - podkreślała Sielewicz. - Jeśli nie dojdzie on do skutku i dalej nie będzie odpowiedniej sali, to Orkiestra po prostu nie będzie się mogła rozwijać.

Wydaje się więc, że muzyczna przyszłość Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jak i adeptów – artystów, kształcących się w szkole muzycznej, jest zapewniona.

Niestety tyle szczęścia nie miał wniosek złożony przez CSE Światowid,  który zakwalifikował sie do zadania w ramach działania 11.2: Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury o znaczeniu ponadregionalnym. Wniosek „Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid”, znalazł się jednak na liście jednych z dwóch projektów rezerwowych. 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ LC
  Piątek, 27.07

  Wow super :)

 2. 2
  +2
  ~ ewa
  Piątek, 27.07

  A co sie dzieje z Gimnazjum nr 5 . Panie prezydencie ten budynek juz zarasta.

 3. 3
  +10
  ~ Uchachany:)
  Piątek, 27.07

  Czyżyk za mało skakał i kaski nie dostał:)A szkoła muzyczna...super.Moze doczekają się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia,na poziomie europejskim.Bo to co mają toobecnie zwykła tanc-buda ze sceną .Powodzenia!@!!

 4. 4
  +6
  ~ Łukasz23
  Piątek, 27.07

  Uprzejmie proszę o upublicznienie projektu rozbudowy, gdy tylko będzie dostępny. Szkoła Muzyczna to ścisłe centrum, więc architektonicznie powinno to być na odpowiednim poziomie. Nadal trudno mi uwierzyć, że współcześnie w Elblągu mógł powstać taki koszmar jak hala sportowa przy Gimnazjum nr 9 (u zbiegu Browarnej i Robotniczej). A jednak to stoi i straszy - oby w przypadku Szkoły Muzycznej nie było podobnie.

 5. 5
  +3
  ~ jej
  Piątek, 27.07

  Bez pośrednika-złodzieja olbszczyna można dostać kasę!

 6. 6
  +10
  ~ dosyć tego
  Piątek, 27.07

  Dla Elbląskiej Orkiestry Budynek filharmonii zbudujcie !!!! Popatrzcie na woj.Pomorskie miasto Słupsk ma filharmonię a w tym bagiennym tylko olsztyn DLACZEGO???Co olsztyn ma monopol na wszystko???Albo budujecie filharmonię albo jajami was witać na koncertach rządzący!!!!

 7. 7
  +10
  ~ NIE dla olsztyna
  Piątek, 27.07

  I co WAŁA - przebudowa CSE i Światowida tego obiektu.Kopnąć ten olsztyn i te bagienne województwo.Elblążanie mają dosyć bycia w tym zacofanym dnie.

 8. 8
  +5
  ~ elbinger
  Piątek, 27.07

  dosyć tego - w Olsztynie nie ma filharmonii, jest za to FISHARMONIA :P. Jest to najgorsza filharmonia w Polsce, pracują tam sami krewni i krewniacy, poziom jest również żenujący. Również jestem za niedużą Filharmonią w Elblągu, co jak co ale w naszym mieście muzycy mają dobry poziom, dużo lepszy niż we wsi Olsztyn. A co do remontu szkoły muzycznej: przy okazji podziękować trzeba prehistorycznemu panu dyrektorowi, który rządzi ileśdziesiąt lat. Jego czasy już dawno się skończyły, a on ciągle ze stołka zejść nie chce, przez to szkoła traci już od wielu lat.

 9. 9
  --15
  ~ ol(S)ztyniak
  Piątek, 27.07

  Widzę,że jak zwykle Elblążanom żal dupę ściska,że Olsztyn ma najnowocześniejszą filharmonię w Polsce.A poziom koncertujących tam muzyków jest równie wysoki jak poziom budynku.Ponadto zabytkowy budynek naszego teatru przechodzi teraz generalny remont,a renoma olsztyńskiej placówki teatralnej znacznie przewyższa renomę teatru Elbląskiego.Do tego mamy też teatr lalek,planetarium i obserwatorium astronomiczne,których wy w ogóle nie macie.Tak więc nie płaczcie.Jak chcecie kultury na wysokim poziomie,możecie zawsze przyjechać do Olsztyna.

 10. 10
  +8
  ~ elbong
  Piątek, 27.07

  Do ol(S)ztyniak - zapomiałeś że jest jeszcze Urząd Wojewódzki, Marszałkowski, UWM itp. Ale jest również przerost masy nad treścią i nieuleczalny kompleks przedwojennego miasteczka mniejszego wówczas niż Ostróda oraz ślepej kury, której trafiają się złote ziarnka a także to że nic żeście nie wypracowali bo wszystko otrzymujecie w prezencie z nadania politycznego. To gdzieś tkwi w podświadomości i potwornie boli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92105102539062