Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jerzy Wcisła: Rząd przespał wakacje. Szkoły nie są gotowe na powrót uczniów?

30.08.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wcisła: Rząd przespał wakacje. Szkoły nie są gotowe na powrót uczniów?

Dziś nie możemy mówić o zaskoczeniu, że nie znamy sposobów na ograniczenie emisji koronawirusa. Działania, ministerstwa edukacji powinny być świetnie zaplanowane i zorganizowane. Tak nie jest. Rozpoczęcie roku szkolnego już za chwilę, a szkoły nadal czekają na środki ochrony z  Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. To jest skandaliczna sytuacja - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas podczas konferencji w Elblągu.


 

Do elbląskich szkół, w których 1 września naukę rozpocznie ponad 17 tysięcy uczniów, do tej pory nie trafiły stacje dezynfekujące, płyny do dezynfekcji, termometry, wszystkie te środki, o które zabiegano. Prezydent Elbląga ze swoimi służbami, kieruje własne środki, żeby przynajmniej na początek roku szkolnego zabezpieczyć szkoły. To jednak nie jest rozwiązanie, zważywszy, że samorząd elbląski i tak dopłaca 100 mln zł rocznie do edukacji. To MEN musi wziąć na siebie ciężar finansowania takich działań

 

- dodaj poseł KO. 

 

1 września w trybie stacjonarnym rozpocznie się nowy rok szkolny. Czy szkoły są na to przygotowane? Zdaniem przedstawicieli Platformy Obywatelskiej placówki mogą mieć trudności z funkcjonowaniem w czwartej fali pandemii, z którą najpewniej Polska zmierzy się już jesienią. Mówiono o tym dziś, 30 września, podczas konferencji prasowej w Elblągu. 
 

Platforma zorganizowała w ubiegłym tygodniu w Sejmie konsultacje z rodzicami, dyrektorami, nauczycielami, organizacjami pozarządowymi. Dopytywaliśmy, czy w ich rozumieniu MEiN wykonał należytą pracę, aby przygotować szkoły do rozpoczęcia roku w sytuacji, kiedy wrasta liczba zachorowań i ta czwarta fala pandemii jest nieunikniona. Okazało się, że nie do końca tak jest. Nawet ostatnie wypowiedzi ministra Czarnka i dzisiejsza wiceministra Piątkowskiego wskazują na to, że nie ma jasnego planu, w jaki sposób ta nauka na wypadek pandemii ma być organizowana. Słyszymy tylko ogólniki

 

- mówił Jacek Potas. 
 

- Nie ma np. rozwiązań, jak postępować jeśli chodzi o szczepienia nauczycieli, ale też dzieci. Nie ma na to przepisów. Co ten rząd robił przez wakacje? Poprzednie wakacje przespał, te przespał i nadal nie mamy rozwiązań prawnych - dodał Jerzy Wcisła, senator RP.
 

Podkreślano również, że duże obawy wzbudzają zmiany w prawie oświatowym przygotowane przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. 

 

Inne obawy dotyczą tego, jak szkoła ma wyglądać według ministra Czarnka w tzw. nowym ładzie. Jako nauczyciel, rodzic, dziadek jest absolutnie zaniepokojony, tymi wypowiedziami. Wynika z nich, że polska szkoła ma wrócić korzeniami wręcz do średniowiecza. Ma w niej brakować miejsca na tolerancję, otwartość, nowoczesne metody nauczania, które są bardziej ukierunkowane na selekcję informacji niż na ich wkładanie uczniom do głowy. My chcemy szkoły otwartej, nowoczesnej, w której najwięcej do powiedzenia mają rodzice, nauczyciele i samorząd. Tymczasem minister Czarnek zapowiada, że nauczycieli mają zatrudniać kuratorzy. To absolutna centralizacja zarządzania szkołami. Nie o takiej szkole w XXI wieku marzyliśmy i nie takiej szkoły chcemy

 

- podkreślał Jacek Prostas.

 

Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Szkoły są przygotowane na nowy rok szkolny? Uczniów czeka powtórka z ubiegłego roku, kiedy po miesiącu nauki stacjonarnej, wrócili przed ekrany komputerów? Piszcie w komentarzach. 

 

 

 

Fot. PO

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Opus Dei
  Poniedziałek, 30.08

  Kiedy podsumowanie Referendum 2013 roku?

 2. 2
  +22
  ~ Dramat
  Poniedziałek, 30.08

  Czy w przyszłych wyborach znowu Jacuś będzie 1 na liście PO?!

 3. 3
  +23
  ~ Obserwator
  Poniedziałek, 30.08

  A jak się podoba miejsce pana ukochanego Elblaga,w rankingu? Czy jako senatorowi nie wstyd Panu,? Duma Pana rozpiera? Byl pan u steru i przyklepywal wszystko co mialo wplyw na to zaszczytne 45 miejsce? Od 2010 taki potworny niż ze,az szczypie w oczy!

 4. 4
  --12
  ~ widz
  Poniedziałek, 30.08

  skoro czarnek mówi ,że są gotowe to znaczy ,że są.pedofile są gotowi uczyć etyki,kredki nie mogą być kolorowe bo przypominają tęczę lgbt a matura z religii musi być obowiązkowa.

 5. 5
  +31
  ~ Stary niedźwiedź mocno śpi
  Poniedziałek, 30.08

  A Wy nie przespaliscie miasta? Od 2010 roku? Wydaje się ze sen był dość twardy!

 6. 6
  +22
  ~ Kez
  Poniedziałek, 30.08

  Za to szkoły to odpowiada nasz kochany WICIA!!!

 7. 7
  +24
  ~ rodzice
  Poniedziałek, 30.08

  co zrobiliście jak rządziliście w Polsce.Guzik.

 8. 8
  +24
  ~ Janek
  Poniedziałek, 30.08

  A może coś na temat przekopu. Panie Senatorze co tak cicho.!!!

 9. 9
  +29
  ~ obserwator zdarzeń
  Poniedziałek, 30.08

  A ten znowu mędzi. Chłopie miej honor- choć odrobinę.

 10. 10
  +27
  ~ Sad
  Poniedziałek, 30.08

  Kogo normalnego obchodzi co ma do powiedzenia ten koleś ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0378091335297