Czwartek, 6.05.2021, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Nie tylko SP nr 23, są szkoły, które pilnie wymagają remontów

23.04.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie tylko SP nr 23, są szkoły, które pilnie wymagają remontów
Fot. Adrian Sajko/ZSM jest wśród szkół, które wymagają remontu

Za sprawą rodziców uczniów, głośno jest obecnie w Elblągu o Szkole Podstawowej nr 23, która od 20 lat czeka na budowę boiska. Z podobnymi problemami zmaga się jednak wiele elbląskich placówek oświatowych. Stan techniczny niektórych jest taki, że bez remontu może grozić im zamknięcie, usłyszeli elbląscy radni podczas komisji oświaty.

 

SP nr 23 czeka i inne placówki też czekają, nie tylko na obiekty sportowe - one są oczywiście ważne dla rozwoju dziecka, ale ich brak nie stwarza niebezpieczeństwa. Mamy wiele rzeczy do zrobienia. Jeśli ich nie zrobimy, będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dzieci. Mało tego, już dziś jesteśmy w przeddzień zamknięcia niektórych placówek, jeśli nie zrealizujemy nakazów wydanych przez straż pożarną i sanepid

 

- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, w czwartek (22 kwietnia) podczas Komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki.

Inwestycje w elbląskich szkołach, przedszkolach, obiektach oświatowych prowadzone są na bieżąco. To jednak cały czas za mało. W ciągu najbliższych miesięcy urzędnicy chcą wykonać analizę potrzeb remontowych elbląskich placówek edukacyjnych oraz możliwości finansowych miasta, jeśli chodzi o ich realizację. Z danych, którymi obecnie dysponuje Ratusz, wynika, że na wszystko potrzebne są miliony złotych.

 

Pilne i niezbędne potrzeby remontowe opiewają na łączną kwotę 8 mln zł. Lwia część z nich, za ok. 7 mln zł, to są remonty, które wynikają z decyzji sanepidu i straży pożarnej. Tu chodzi więc o bezpieczeństwo naszych dzieci. To są decyzje, nad którymi teraz się pochylamy, analizujemy

 

- mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
 

Są szkoły w Elblągu, które wymagają wielomilionowych nakładów. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mieć zagrożenie zdrowia, jeśli nie życia, przebywającej tam młodzieży. Chociażby SP nr 9. Można by powiedzieć: "dlaczego tam nie ma kuchni, a była i ją zlikwidowaliście". W utrzymanie tej kuchni należałby zainwestować około 1 mln zł, aby odpowiadała ona obecnym wymogom sanitarnym. My tych pieniędzy nie mamy i dlatego zdecydowaliśmy się na catering. Jest też przykład Technikum Mechanicznego, które jest najbardziej zaniedbane i wymaga nakładów wielomilionowych. Od 2, 3 lat wkładamy tam większe środki w remonty, ale one nadal są niewystarczające. Mamy przedszkola, które musimy zamknąć i to natychmiast, bo grozi tam zapalenie instalacji elektrycznej i dzieci tam przebywać już nie mogą. Mamy wiele innych placówek. Dziś mówimy o boisku przy SP nr 23. Nikt tego nie neguje. Tylko pytam się. Czy pan prezydent ma w pierwszej kolejności wybudować boisko przy SP nr 23, czy wymienić instalację elektryczną, która grozi tym, że za chwilę się zapali i szkoła będzie wyłączona z użytkowania

 

- przekonywał wiceprezydent Elbląga, w odpowiedzi na pytania radnych o szanse na realizację inwestycji w SP nr 23.

Jak wynika z informacji przekazanej radnym przez Ratusz, placówek, o których już teraz wiadomo, że wymagają pilnego remontu, jest kilkanaście. Oprócz wymienionych: Zespołu Szkół Mechanicznych i SP nr 9 są to m.in.: Zespół Szkół Gospodarczych (remont dachu, szacunkowy koszt to ponad 661 tys. zł), Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących (tu konieczna jest m.in. wymiana części dachu i remont schodów zewnętrznych, na wszystko potrzeba ponad 0,5 mln zł), SP nr 11 (straż pożarna już w 2012 roku wskazała na konieczność usunięcia okładziny drewnianej - szacunkowy koszt tego zadania to 150 tys. zł) i Żłobek nr 2 (m.in. na remont dachu i docieplenie elewacji potrzeba ok. 400 tys. zł).

Podczas najbliższej sesji, 29 kwietnia, radni pochylą się nad dwoma projektami uchwał dotyczących szkolnych inwestycji. Jeden z nich, przygotowany przez rodziców, dotyczy budowy boiska przy SP nr 23. Drugi, wykonania do końca sierpnia analizy potrzeb remontowych. Jeśli radni przyjmą tę uchwałę, na początku nowego roku szkolnym dowiemy się, które z koniecznych inwestycji powinny zostać przeprowadzone w pierwszej kolejności. Na zrealizowanie wszystkich od razu Miasto, jak przekonują urzędnicy, nie ma pieniędzy.

Zapis Komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki znajdziemy TUTAJ.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Jakoś to bęzie
  Ponad tydzień temu, Piątek, 23.04

  jeszcze piach z chodników po zimie nie sprzątnięty w mieście. Noalecóż można wymagać od "zbawcy narodu" Wielkiego Mistrza zarządzającego miastem, który wiem lepiej.

 2. 2
  +8
  ~ Bolek
  Ponad tydzień temu, Piątek, 23.04

  Żądam pomnika !!

 3. 3
  +10
  ~ Piłsudski
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  Co tam instalacje grożące pożarem w przedszkolu, pomnik to priorytet! Brawo (bez)Radni!!!

 4. 4
  +6
  ~ Nie rozumiem
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  To gdzie wyście byli przez te wszystkie lata, kiedy były pieniądze i trzeba było inwestować w potrzeby oświatowe, dla dzieci, nie dla was grubych trutniów? Coście wówczas robili? Snem zimowym spaliście, czy skupiliście się na zabezpieczaniu własnych interesów?!

 5. 5
  +8
  ~ lipa
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  To chyba jedyny departament edukacji w skali kraju , który nie zna potrzeb remontowych bazy szkolnej

 6. 6
  +3
  ~ Sportowiec mimo woli
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  To podsumuwuje sukces d edukacji w dziedzinie oświaty! Brawo , nagrodę pliz

 7. 7
  +7
  ~ obrzydliwi ludzie
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  Wy, Nowak, Sowicka i ten "bułka z masłem, nawet nie wstydzicie się tego co bredzicie. Nowak dwa dni temu nie bredził o "innych potrzebach" a jedynie szantażował "radnych" tym, że utracą szrotowy elektorat. Teraz dopasowujecie kolejną wersję. Spytajcie styropianową Marię jak się załatwia sprawy z Wróblewskim. Na jakim etapie życia człowiek traci przyzwoitość? Wystarczy powiedzieć, że w sprawie SP 23 nie możemy nic zrobić, bo były garażowiec- czerepak, oddał teren boiska szkolnego na parking osiedlowy. Nawet jeżeli ludzie wyjdą z komunizmu, to komunizm w nich siedzi nawet gdyby się nazwali papieżem. A kuchnia w SP9 - to efekt przygotowań Wróblewskiego z ZSL do likwidacji tej szkoły. Sowicka, Nowak pitolą o opiece nad dzieckiem, a w szkole podstawowej likwidują stołówkę. Jesteś matką , ojcem?

 8. 8
  +8
  ~ lump
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  Dziwne = pani odpowiadająca za oświatę w Elblągu nie wie, gdzie w elbląskich szkołach jest instalacja aluminiowa do wymiany , itp. Skandal.

 9. 9
  +4
  ~ Brak jaj
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  Nie ma nic gorszego jak zostawić po sobie kupe smrodu i tak uwieńczyć swoją,,karierę,,, jedyne co dziwi że niektorzy radni którzy byli kimś w zyciu teraz dają sobą pomiatać i traktować jak dzieci , brak kregoslupa, wlasnego zdania ,brak odwagi , brak samodzielnego myslenia i dzialania , to prawie tak samo jak pracownik który pozwala się mobingowac przez kogoś kto czuje sie na tyle niepewnie i slabo że siega po metody zastraszania ,

 10. 10
  +5
  ~ Ech wy
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.04

  Jesteście nieudacznicy i tyle mowa o was w UM ratuszu. Jak to jest są dwa równorzędne miasta Elbląg i olsztyn. I olsztyn ma kasę na budowę i remont wszystkiego a Elbląg nie . Nie potraficie rządzić Elblągiem to wynocha. PO jak ???. Bierzecie pensje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0483770370483