Środa, 14.04.2021, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Perspektywy" opublikowały ranking najlepszych szkół w Polsce. Jak wypadły elbląskie licea i technika?

30.01.2021, 21:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Perspektywy" opublikowały ranking najlepszych szkół w Polsce. Jak wypadły elbląskie licea i technika?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Miniony rok dla edukacji był wyjątkowo trudny. Tym bardziej cieszą miejsca wśród najlepszych szkół średnich w Polsce. W najnowszym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 znalazło się aż dziesięć szkół z Elbląga. Zdecydowanie najlepiej wypadły: II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechanicznych.

 

Poznaliśmy najlepsze szkoły średnie w Polsce według Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021. Już po raz dwudziesty trzeci Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała zestawienia 1000 liceów i 500 techników, których uczniowie osiągnęli w roku szkolnym 2019/2020 najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych (a w przypadku techników – także z egzaminów zawodowych), a także odnieśli znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.

 

Tegorocznymi triumfatorami rankingu zostały: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie i Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. W województwie warmińsko-mazurskim na pierwszym miejscu znalazły się: XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (85. miejsce w rankingu głównym) i Technikum nr 8 w Olsztynie (52. miejsce w rankingu głównym). Sprawdzamy, jak poradziły sobie licea i technika z Elbląga. 

Najlepszym elbląskim liceum ogólnokształcącym po raz kolejny zostało  II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka. "Dwójka" zajęła 6. miejsce w rankingu wojewódzkim i 170. w rankingu głównym, tym samym utrzymała Złotą Tarczę - znak jakości przyznawany 200 najlepszym liceom w Polsce. 

 

Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się utrzymać status złotego liceum, znaleźć wśród 200 najlepszych szkół w Polsce. Tym bardziej że ten rok był bardzo trudny, zdalne nauczanie, trudności kadrowe, to tylko niektóre z problemów, z którymi się borykaliśmy. Sam ranking może nie jest aż tak istotny, jak to, że nasza praca przynosi efekt, a co za tym idzie, że nasi uczniowie mogą mieć pewność, że jakość kształcenie w szkole jest wysoka

 

- mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO w Elblągu.

 

Wśród 1000 najlepszych ogólniaków w kraju jest jeszcze pięć placówek z Elbląga. To: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu (319. miejsce w rankingu głównym), Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (433. miejsce), I LO im. Juliusza Słowackiego (633. miejsce), Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Elblągu (815. miejsce) i III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (957. miejsce).

 

Niespodzianek nie ma również w zestawieniu 500 techników. Podobnie jak w ubiegłorocznym rankingu najlepszą elbląską szkołą tego typu okazało się technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu (194. miejsce w rankingu głównym). Na dalszych miejscach znajdziemy jeszcze: technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu (357. miejsce), technikum w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu oraz technikum w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu (oba na miejscach 500+).

 

Najlepsze szkoły w województwie warmińsko-mazurskim według "Perspektyw"

Licea ogólnokształcące 2021:

1.  IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (85. miejsce w rankingu głównym)
2.  II Prywatne LO w Kętrzynie (98. miejsce)
3.  I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (133. miejsce)
4.  II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (151. miejsce)
5.  Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio w Ostródzie (157. miejsce)
6.  II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu z Oddziałami Dwujęzycznymi (170. miejsce)
7.  I LO im. Stefana Żeromskiego w Ełku (250. miejsce)
8.  IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (277. miejsce)
9.  Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu (319. miejsce)
10. Katolickie LO im. Jana Pawła II w Biskupcu (336. miejsce)

14.  Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (433. miejsce)
21.  I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (633. miejsce)
29.  Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Elblągu (815. miejsce)
38.  III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (957. miejsce)


Technika 2021:


1. Technikum nr 8 (ZSChiO) w Olsztynie (52. miejsce w rankingu głównym)
2. Technikum (ZSP nr 2 im. E. Orzeszkowej) w Bartoszycach (78. miejsce)
3. Technikum nr 7 (ZSE) w Olsztynie (87. miejsce)
4. Technikum nr 1 (ZS im. Bohaterów Września 1939 r.) w Iławie (120. miejsce)
5.  Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Działdowie (122. miejsce)
6.  Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu (194. miejsce)
7. Technikum nr 1 (ZS) w Pasłęku (223. miejsce)
8.  Technikum nr 1 (ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły) w Mrągowie (249. miejsce)
9.  Technikum (ZS) w Lubawie (320. miejsce)
10. Technikum (ZS nr 1 im. Stanisława Staszica) w Szczytnie (343. miejsce)

11. Technikum im. Flagi Polski (ZSEiO) w Elblągu (375. miejsce)
42. Technikum (ZST-I) w Elblągu (miejsce 500+)  
43. Technikum (ZST) w Elblągu (miejsce 500+)

 

Pełne wyniki znajdują się na stronach: www.licea.perspektywy.plwww.technika.perspektywy.pl.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Kkkkkk
  Niedziela, 31.01

  A gdzie ogólniak nr 1.....Oj.. Cieniutko.. Daleko poza czołówką, jestem w szoku....

 2. 2
  +5
  ~ gratulacje
  Niedziela, 31.01

  Jednakowe warunki panują w całym kraju. W porównaniu z poprzednimi laty, spadek jest katastrofalny! gdyby pozostała granica 500 a nie 1000 szkół w rankingu, to ... . A nawet elbląska czołówka spadła. Wydaje się, że szkopuł tkwi w forsowanej w Elblągu zasadzie "musisz" a nie "możesz", a to w zdalnym nauczaniu obniża efekt. Przyjemność a nie konieczność bycia mądrym, lepszym. Olsztyn, Biskupiec, ... mają tak samo pod górkę. Nauczyciel powinien "ciągnąć" ucznia, a nie odwrotnie - uczeń sam osiąga efekt a nauczyciel zgarnia nagrody i laury. Warto pomyśleć i sprawdzić różne metody .

 3. 3
  --10
  ~ ja
  Niedziela, 31.01

  rok płatnego urlopu dla nauczycieli to za mało są zbyt wymęczeni, należy zwiększość ilość płatnych lat urlopu do 10 tak co drugi rok. I jak można pracować po 16-20h na tydzień ? skandal. A do tego to zdalne nauczanie absorbuje tyle czasu że nie ma na nic czasu - powinni płacić nadgodziny ! A wogóle to dzieci są słabe to ich wina powinny częściej i więcej brać korepetycji u swoich nauczycieli. - :)

 4. 4
  +9
  ~ kiki
  Niedziela, 31.01

  Tylko Elbląga Żal. Czy zostaną rozliczeni dyrektorzy szkół i czy zatem zostaną rozpisane prawdziwe konkursy? A I LO, Muzyczna i III LO - masakra, a do niedawna były to szkoły z których elblążanie byli dumni.

 5. 5
  +6
  ~ :(
  Niedziela, 31.01

  Tak naprawdę ten ranking nic nie pokazuje. Skoro do 2 Lo idą dzieci ze średnią 5.0 i więcej , to dziwne by było gdyby szkoła źle wypadła. Kiedyś byl ranking EWD i on pokazywal faktyczny wklad pracy nauczycieli i jakość pracy. Dlaczego nikt nie pisze o tym rankingu? Nie ma go już?

 6. 6
  +3
  ~ #
  Niedziela, 31.01

  1 LO totalna żenada. Prestiżowa elbląska szkoła niedługo to będzie 1000+. Jak najszybciej konkurs na dyrektora .Czas pokazał ,że dyrektorzy p.o nie potrafią kierować szkołą. Jakby za nic nie odpowiadali. Wymienić jak najszybciej i dać młodzieży szansę.

 7. 7
  +1
  ~ Smutne
  Niedziela, 31.01

  O chyba jacyś przegrani się odezwali

 8. 8
  0
  ~ Będzie gorzej niż na wojnie.
  Niedziela, 31.01

  Edukacja jest największym przegranym w walce z epidemią. Straty ekonomiczne wszelkich firm i organizacji gospodarczych są niczym w porównaniu z niewyobrażalnymi negatywnymi zjawiskami w oświacie. Zamknięcie nauczania na prawie rok i możliwa kontynuacja tej formy walki z pandemią w edukacji doprowadzi do całkowitej klęski wychowawczej i upadku wiedzy. Te straty nie są do odrobienia. Sposób i uzasadnienie procesu zamykania szkół był błędem, który w niedalekiej przyszłości zemści się na naszym społeczeństwie. Do dorosłego narodu dołączy bowiem niewyedukowane, samolubne, mało wrażliwe i całkowicie kalekie intelektualnie młode pokolenie. Oczywiście będą w nim pozytywne wyjątki, ale w ogólnym rozrachunku nie zmieni to faktycznego stanu. A przecież można było ten problem rozwiązać inaczej, tak aby nauczanie stacjonarne przebiegało z krótkimi okresami przerw jedynie w najbardziej krytycznych momentach epidemii. Ten czas nauki w pandemii byłby doskonałą lekcją młodych w ramach wychowania obywatelskiego, bo mogłby to pokolenie nauczyć odpowiedzialności i dyscypliny społecznej. Zresztą właśnie z tych względów inne kraje europejskie nie zdecydowały się w szerokim nauczaniu na tak drastyczne metody długotrwałego zamykania placówek oświatowych i szkolnictwa wyższego.

 9. 9
  0
  ~ LW
  Niedziela, 31.01

  Brawo Regent

 10. 10
  +1
  ~ EWD
  Poniedziałek, 01.02

  do ~ :( Jest ranking EWD https://ewd.edu.pl/ II LO jest jedyną elbląską szkołą, w której ten wskaźnik jest dodatni. Do wszystkich najlepszych szkół idą uczniowie zdolni. Pytanie dlaczego wybierają tę szkołę a nie inną.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2103850841522