Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląg: W maseczce i z własnym długopisem... ósmoklasiści rozpoczęli egzamin

16.06.2020, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: W maseczce i z własnym długopisem... ósmoklasiści rozpoczęli egzamin
Fot.Ryszard Biel

Trwa egzamin ósmoklasisty. W Elblągu przystąpiło do niego blisko 900 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Dziś (16 czerwca) zmierzyli się z językiem polskim. Przed nimi jeszcze dwa sprawdziany, z matematyki i języka obcego. Wyniki poznają 31 lipca.

Skłamałabym, gdybym powiedziała, że się nie stresuję. Oczywiście martwię się, jak mi pójdzie, jednak z drugiej strony chcę mieć ten egzamin już za sobą. Trochę się na niego naczekaliśmy. Teraz po prostu musi być dobrze

- mówi Julia, ósmoklasistka z Elbląga.

W normalnych warunkach uczniowie klas VIII egzamin napisaliby w kwietniu i już dawno mieli za sobą. Jednak z powodu pandemii koronawirusa został on przesunięty aż na czerwiec. We wtorek, 16 czerwca, punktualnie o godzinie 9, ponad 347,7 tys. osób w całej Polsce rozpoczęło pierwszy w życiu tak ważny sprawdzian wiedzy. W szesnastu elbląskich szkołach do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 894 uczniów. W pierwszym dniu napisali egzamin z języka polskiego. Jutro sprawdzą swoją wiedzę z matematyki, a w czwartek z języka obcego.

Ten pierwszy dzień jest najtrudniejszy. Widać, że dzieci są zestresowane. Kolejne dni będą już pewnie mniej stresujące. Myślę, że nasi uczniowie są dobrze przygotowani do egzaminu z języka polskiego. Widzę to po moim synu. Obawiam się, tylko żeby nie zjadł go stres

- przyznaje Anna Gibas, nauczycielka j. niemieckiego, mama Dominika - tegorocznego ósmoklasisty.

Ze względu na pandemię COVID-19 egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną - dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem, a noszenie maseczek obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą, a także przybory. To tylko przykładowe z całej listy w wytyczne sanitarne opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, które szkoły musiały spełnić.

Przygotowania trochę trwały, ale wszystkie wymogi spełniliśmy, tak aby zachować bezpieczeństwo podczas egzaminu. Myślę, że ta otoczka związana z pandemią na pewno jest dodatkowym stresem dla dzieci, dlatego chcemy, aby mieli jak najmniej powodów, aby się o to martwić. Wśród tych wszystkich obostrzeń, w tym reżimie sanitarnym, nie możemy jednak zapominać, że dla uczniów to bardzo ważne przeżycie, pierwszy tak ważny egzamin w ich życiu. Przez te trzy dni to oni są najważniejsi

- przekonuje Katarzyna Wyżlic, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Wynik egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają do 31 lipca. Teoretycznie nie można go nie zdać. Jednak liczba uzyskanych punktów jest brana pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich i może być dla ucznia przepustką do wymarzonego liceum czy technikum.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / SP 4 egzamin ośmioklasisty ( zdjęć 32 )
Dodano: 2020-06-16 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ 8klasista
  Wtorek, 16.06

  ściągi na rekach poszły się, po co była ta dezynfekcją rąk.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3859951496124