Poniedziałek, 1.06.2020, Imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Robotyka – nowe narzędzie w elbląskich szkołach i przedszkolach. „Dzieci nawet nie wiedzą, kiedy się uczą”

04.10.2019, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Robotyka – nowe narzędzie w elbląskich szkołach i przedszkolach. „Dzieci nawet nie wiedzą, kiedy się uczą”
fot. Ryszard Biel
Wczoraj, 3 września, w murach Państwowej Szkoły Zawodowej dyrektorzy elbląskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpostawowych oraz nauczyciele przedmiotów ścisłych wzięli udział w konferencji pt. „Elbląska Szkoła Eksperymentu – kodowanie, programowanie, druk3d”.
 
Elbląg pozyskał ponad 4 mln zł na realizację Projektu „Eksperyment edukacją przyszłości – doposażenie bazy dydaktycznej elbląskich szkół podstawowych do rozwijania kompetencji matematyczno – przyrodniczych”.
 
- Projekt skierowany jest do 680 uczniów 15 szkół podstawowych i 2 SOSW, 100 nauczycieli  przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz 150 rodziców,opiekunów uczniów uczestniczących. Projekt zakłada wyposażenie szkolnych pracowni przyrodniczych i matematycznych w pomoce dydaktyczne do nauczania metodą eksperymentu i przeszkolenie nauczycieli do pracy z uczniami metodą eksperymentu – wyjaśnia Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu.
 
W ramach projektu  organizowane są dodatkowe zajęcia. - Są to zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych dla uczniów, którzy mają trudności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego dla przedmiotów przyrodniczych i matematyki, zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych – tłumaczyła Małgorzata Sowicka. - Wsparciem są   też objęci rodzice, opiekunowie, którzy podniosą swoje kompetencje wychowawcze dzięki, którym rezultaty projektu będą bardziej trwałe.
 
 
Elbląscy uczniowie dostają teraz ogromny wybór pomocy dydaktycznych, które bardzo mocno wybiegają w przyszłość
 
– zaznaczała Małgorzata Sowicka.
 
Podczas wczorajszej konferencji o wykorzystaniu robotyki w edukacji opowiedział Wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz. - Nasze dzieci muszą umieć szybko przyswajać wiedzę. Nie mogą bać się zmian, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji i wyzwań, które będą ich czekać – mówił.
 
- Robotyka może być wykorzystywana w każdym przedmiocie. I w nauce matematyki, geografia czy języka angielskiego – dodał Edward Pietrulewicz.
 
Skąd wziął się pomysł, aby do elbląskich szkół i przedszkoli wprowadzić robotykę jako narzędzie do nauki? - Z wykształcenia jestem informatykiem – przyznał wiceprezydent Elbląga. - Zawsze w polskiej szkole wiedza przekazywana była werbalnie, słowem mówionym, które różnie jest przyjmowane. Wiemy, że ciągłe skupianie uwagi uczniów przez kilkanaście minut jest niemożliwe. Rozmawialiśmy o tym, że przydałoby się nowe narzędzie.
 
 
Cztery lata temu z Mateuszem Paradowski zrobiliśmy kurs on line w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwsi we Wschodniej Europie zostaliśmy certyfikowanymi edukatorami ozobot. Zyskaliśmy narzędzie. Trzeba było znaleźć na nie zastosowanie. Samo nauczanie programowania dla dzieci szybko zrobiłoby się nudne, ale jeśli w programowanie wplecie się pewną historię, opowieści zaczyna się bezproblemowe uczenie. Dzieci nawet nie wiedzą, kiedy się uczą
 
– podkreślił Edward Pietrulewicz.

 
Podczas konferencji omówione zostały także zagadnienia związane z drukarkami 3d, e-learningiem w procesie eksperymentu od szkoły podstawowej, e-eduakcją, e-pracą oraz nauczaniem przez doświadczanie.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / PWSZ ( zdjęć 32 )
Dodano: 2019-10-04 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ psl w akcji
  Piątek, 04.10

  Tłum słuchaczy i kandydaci PSL w elbląskiej wersji "mam talent". Za występy zapłacił kozioł z naszych podatków a efekt tylko dla lansu obojga "zaprzyjaźnionych". Czy za wypłynięciem "podania" z SP 18 stoi czerepak zwalczający konkurencję? Takiego "artykułu" nie pamiętam, więc skoro "poszedł" to za wiedzą czerepaka i kozła, a to uderza w DE. Kobiecina szaleje wyborczo a nadzór leży. Czerepak , tak jak z kwasem, nie uzna w tym swojego udziału. Jest przyzwoity.

 2. 2
  +3
  ~ on line w USA
  Piątek, 04.10

  Tylko cytowani "mówili"? Niezwykle ciekawe są ich wypowiedzi typu "ja jako były... ". Nie chwaląc się czerepak to uczynił. Podaj, pokaż przykłady robotyki w elbląskich szkołach a nie gadki kombatanta przy ognisku. Wyborczy spektakl czerepaka i mówienie o sobie. Konkrety - co, kto, gdzie, ile, efekt. Certyfikat on line dostaniesz też w ubojni wieprza. I to na całą Europę.

 3. 3
  +3
  ~ Adi7777
  Piątek, 04.10

  Cytat za FB profilem naszego wiceprezydenta "Już za chwilę rozpocznie się konferencja (...),na której obok wielu znakomitych prelegentow, wygłoszę expose pt."Robotyka, matematyka, język angielski w edukacji". Gratuluję ambicji. Zgodnie ze Słownikiem JP exposè - przemówienie wygłaszane przez premiera lub ministra ;-)

 4. 4
  +3
  ~ dorastanie
  Piątek, 04.10

  ~Adi - dziwisz się? Nie znasz jego osobowości? Spójrz na fotki z wystąpień. Chłopiec który dostał landrynkę za ładne uczesanie. Zrobił certyfikat on line. Wielu studiowało w Cambridge i też wygłaszają expose. Cały czerepak - jest opakowanie, a w środku... . On, znamienity, wygłosi - czy on zna znaczenie słów i granicę śmieszności? To finansowana przez mieszkańców kampania PSL.

 5. 5
  +5
  ~ wicia
  Piątek, 04.10

  Panie Pietrulewicz ja wiem że jestem mieszkańcem Europy Środkowej, a pan żyjesz w Europie Wschodniej, a to ciekawe?

 6. 6
  +4
  ~ kolo
  Piątek, 04.10

  Ze zdjęć wynika że Oświata ... jest kobietą

 7. 7
  +4
  ~ Ech, piękne czasy
  Piątek, 04.10

  Nasza Więcławska w sejmie wyglądałaby bardzo awantażownie.

 8. 8
  +2
  ~ "ja" i reszta nic
  Piątek, 04.10

  ~wicia - on mówił o korzeniach, o miejscu z którego pochodzi. niechcący się wygadał, ale przecież to nie wstyd. Ale smykałkę ma południowo - wschodnią.

 9. 9
  --2
  ~ Ewcia
  Piątek, 04.10

  Brawo Elbląska Oświata

 10. 10
  --5
  ~ Smutna
  Piątek, 04.10

  Hejterzy w akcji, zazdrość, zazdrość i jeszcze raz zazdrość to takie polskie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.