Poniedziałek, 1.06.2020, Imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Nauczyciele wybierają strajk włoski? To oznacza rezygnację z wycieczek szkolnych

01.10.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele wybierają strajk włoski? To oznacza rezygnację z wycieczek szkolnych

Nie strajk, ale strajk włoski. To na taką formę protestu wskazuje większość nauczycieli w Elblągu i kilku regionach Polski. To jednak na razie wstępne wyniki sondażu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącego ewentualnego protestu. Oficjalne podsumowanie konsultacji poznamy jeszcze w tym tygodniu.

Nie mamy jeszcze wszystkich wyników ze szkół. One do nas w tej chwili spływają. Jednak jeśli spojrzeć na te, które już mamy to nauczyciele w większości przypadków opowiadają się rzeczywiście za tzw. strajkiem włoskim. Chcą wykonywać swoją pracę, ale tylko to, za co im jest płacone. To dotyczy np. wycieczek szkolnych. Nauczyciele otrzymuję zapłatę za kilka godzin, podczas gdy na przykład jadąc z uczniami na dwudniowy wyjazd, spędzają w pracy 48 godzin. Wyniki sondażu powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu, czyli przed wyborami

- mówi Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego oddziału ZNP.

Mimo wprowadzonych we wrześniu i zaplanowanych na przyszły rok podwyżek większość nauczycieli nadal nie jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, podkreśla ZNP. Czy w związku z tym w szkołach szykuje się kolejny, po kwietniowym, strajk? Decyzję w tej sprawie poznamy w środę, zapewnił w poniedziałek, 30 września, Sławomir Broniarz, prezes Związku w rozmowie w Radiu Zet. Do centrali ZNP wpłynęły już sondażowe wyniki dotyczące ewentualnego strajku nauczycieli z 4 województw. Jak się okazuje, w tych regionach głosy nauczycieli są podobne do wstępnych wyników sondy w Elblągu.

Jeżelibyśmy mieli opierać się na tych czterech województwach, to ten strajk włoski, przyjmując umowną formę, jest rzeczą dominującą. Jest także mowa o demonstracjach, pikietach, okupacji budynków, ale to cała kolorystyka różnego rodzaju propozycji, które się pojawiają. Przypomnę, że to jest 600 tys. ludzi

- podkreślił szef ZNP w rozmowie w Radiu Zet.

Przypomnijmy. Konsultacje z nauczycielami w sprawie protestu rozpoczęły się 1 września. Początkowo miały one potrwać do 15 września. Związek zdecydował się przedłużyć je do końca miesiąca. Sondaż zawierał trzy pytania. Dotyczyły one tego, co nauczyciele sądzą o polityce edukacyjnej, jaka jest ich ocena systemu edukacyjnego oraz pytanie o formę protestu. Decyzja o proteście i ewentualnej jego formie poznamy za kilka dni. Potem odbędą się referenda w placówkach – czy się przyłączają. Sam protest, jeśli dojdzie do skutku, odbędzie się już po wyborach parlamentarnych.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Jesienny nokturn
  Wtorek, 01.10

  ZNP roztrwoniło potencjał jaki był wiosną wśród nauczycieli. Teraz oświata długo nie będzie protestowała. Tym bardziej, że starszym nauczycielom PiS narobił nadzieję, że od przyszłego roku będzie można przejść na wcześniejszą emeryturę.

 2. 2
  +2
  ~ Strajkujacy?
  Wtorek, 01.10

  Nie podoba sie to inna praca czeka po co nauczyciele podskakujecie nadszedl czas by was zwalniać. Zero litosci i nagradzania.

 3. 3
  +6
  ~ b
  Wtorek, 01.10

  Dobre sobie -już wszyscy płaczą z tego powodu.Myślę że większy efekt osiągniecie jak nie będziecie się myć przez kwartał - tak permanentnie nie dotykajcie kranu - EFEKT MUROWANY

 4. 4
  --14
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 01.10

  I prawidłowo - choć późny, ale to krok w dobrym kierunku. Teraz jeszcze należałoby dokonać tzw. redystrybucji ocen, choć to akurat proces rozłożony na cały rok szkolny (przed wakacjami był czas po temu najlepszy). W skrócie - chodzi o zanegowanie całego systemu ocen w szkolnictwie. Bezpośredni efekt reprodukcyjny dla społeczeństwa i gospodarki to wypuszczani przez szkoły absolwenci i w tej mierze strajk mógł zagrozić bardziej systemowi niż uczniom, bo jakieś rozwiązanie na przyjęcie tych ludzi do szkół, uczelni i pierwszej pracy reżim musiałby znaleźć. Gdyby rzeczywiście specustawa maturalna okazała się nieważna, to w kolano strzeliłaby sobie władza, a nie nauczyciele. Trzeba zapewnić opiekę (nie uderzać w klasę ludową), ale odmówić nauczania (zakwestionować "wartości" drobnych mieszczan).

 5. 5
  +12
  ~ karta
  Wtorek, 01.10

  Dziś prawdziwych nauczycieli już nie ma. Dzisiaj nauczyciel nazywa się Karta Pracy.

 6. 6
  +7
  ~ Po prostu
  Wtorek, 01.10

  Nauczyciele .Zwykli krzykacze,mają za dobrze za dużo wolnego i przywileje. Zabrać część może otrzezwieja.

 7. 7
  --3
  ~ ojciec
  Wtorek, 01.10

  po prostu. zacznij sam uczyć swoje dzieci o ile je masz.

 8. 8
  +11
  ~ Ano
  Wtorek, 01.10

  Jaki problem? Głosujcie na biedrońa, on wam dobrze zrobi, albo na schetyne, który przecież już tyle wam dał wraz z całym jego ugrupowaniem.

 9. 9
  +3
  ~ Decymacja Elity
  Wtorek, 01.10

  Wystarczy na dzień dobry zwolnić z pracy co dziesiątego. Nikt na tym nie straci. Zwłaszcza uczniowie !

 10. 10
  +7
  ~ marian k
  Wtorek, 01.10

  ...przecież oni cały czas są w stanie strajku włoskiego, nic nowego. Pozdrawiam strajkujących nauczycieli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.