Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu nawiązał odlotową współpracę, jako pierwszy w Polsce

20.04.2017, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu nawiązał odlotową współpracę, jako pierwszy w Polsce
Fot. Ryszard Biel

Uczniowie z Elbląga będą odbywali praktyki w porcie lotniczym w Gdańsku. Zespół Szkół Gospodarczych jest pierwszą w Polsce szkołą, która nawiązała współpracę z firmą zajmującą się obsługą naziemną lotnisk-w tym przypadku jest to Welcome Airport Services.

Cieszymy się, że będziemy mieli taką szansę. Myślę, że aby pracować na lotnisku trzeba umieć nawiązywać kontakt z ludźmi, nie można się bać do nich wychodzić, rozmawiać. Muszę przyznać szczerze, że nie każdy się do tego nadaje

- przyznaje Michał Nowak, uczeń klasy IId ZSG w Elblągu.

Będziemy mogli obyć się z lotniskiem, zdobyć nowe doświadczenie. Cieszy nas, że jest również szansa na to, aby po praktykach zdobyć tam pracę. U nas w szkole też nie siedzimy tylko w książkach, mamy praktykę. Tam na lotnisku, będzie jednak zupełnie inaczej

- dodaje jego koleżanka.

Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu i Welcome Airport Services, spółka zajmująca się naziemną obsługą lotnisk, podpisały dzisiaj (20 kwietnia) porozumienie o współpracy. Przez dziesięć miesięcy uczniowie z klasy technik eksploatacji portów i terminali będą zdobywali praktyczne umiejętności w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że kształcenie na poziomie średnim ma w ogóle miejsce w Polsce. Jako firma, która jest właściwie sercem funkcjonowania lotnisk w Polsce, jesteśmy za tym, aby rozwijać i wspierać tego typu inicjatywy. To bedzie korzyść, zarówno dla nas, jak i dla szkoły, której będziemy mogli zaoferować część praktyczną nauczania, podczas której uczniowie będą mogli zetknąć się z rzeczywistością i zweryfikować swoje oczekiwania odnośnie do swojej przyszłości i samego zawodu

- mówi Maciej Urbański, prezes zarządu Welcome Airport Services. 

Parę miesięcy temu w mojej głowie zrodził się pomysł, żeby pomóc młodzieży, którą kształcę, zdobyć umiejętności praktyczne. Nie zawsze to, co mogę im dać w szkolnych ławkach, jest tym, czego oczekuje rynek. Rynek pracy nastawiony jest na kształcenie praktyczne, w związku z tym taki partner pomógł nam w wyposażeniu młodzieży w umiejętności typowo praktyczne

- mówi Aleksandra Lewandowska, nauczyciel ZSG.

Współpraca będzie miała formę dziesięciomiesięcznego programu. Pierwszy etap to będzie kształcenie teoretyczne, pod okiem pracowników gdańskiego lotniska. Potem uczniowie odbędą praktykę na lotnisku. Najlepsi uczestnicy projektu mają zagwarantowaną dodatkową miesięczną praktykę na lotnisku w Gdańsku, a najlepsi z najlepszych mają zagwarantowaną pracę. 

To będzie rzeczywiście projekt jedyny, niepowtarzalny, dający uczniom możliwość zdobycia ciekawej pracy, związanej z ich kierunkiem

- dodaje Lewandowska.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy trzeciej Zespołu Szkół Gospodarczych o profilu technik eksploatacji portów i terminali, będą uczestniczyć w programie Pracownik Obsługi Lotniskowej. Celem tego projektu jest zdobycie wiedzy i umiejętności do pracy w obsłudze lotnisk. Prezes Welcome Airport Services nie ukrywa, że choć to praca, która wciąga, jest ona również wymagająca i odpowiedzialna. Młodzież będzie musiała sporo z siebie dać.

Skrupulatność i rzetelność w prowadzeniu działań. W naszej pracy nie ma miejsca na błędy. Rocznie obsługujemy ponad 65 tys. startów. Przy każdej takie operacji mogą wydarzyć się takie rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego też w takiej firmie jak nasza, funkcjonują systemy zarządzania bezpieczeństwem, wszystkie czynności, które podejmują pracownicy, są sztywno uregulowane, bez możliwości jakiejkolwiek improwizacji. Wymagamy od pracowników przestrzegania tych reguł

- wyjaśnia Urbański.

- Obsługa naziemna obejmuje to wszystko, co jest związane z samolotem, bagaże, towary, zaopatrzenie go w energię elektryczną podczas postoju, zaopatrzenie w wodę, opróżnienie toalet, posprzątanie samolotu, zorganizowanie załadowania paliwa, na koniec domknięcie wszystkich procedur w taki sposób, żeby samolot mógł sprawnie, o czasie, bezpiecznie wystartować. Jesteśmy takimi cichymi bohaterami lotnisk - dodaje prezes Welcome Airport Services.

Szkoła nie ukrywa, że liczy na to, iż dziesięciomiesięczny projekt będzie tylko początkiem długoletniej współpracy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Podpisanie umowy ZSG z Wellcome Airport Services ( zdjęć 20 )
Dodano: 2017-04-20 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Katarzyna
  Czwartek, 20.04

  Nie jest to pierwsze lotnisko, na którym praktykują uczniowie uczący się na kierunku technik eksploatacji portów i terminali. Od 4 lat uczniowie z Zespołu Szkół Spozywczych w Rzeszowie w klasie 1 i 2 mają cotygodniowe zajęcia na lotnisku w Porcie Lotniczym w Jasionce k. Rzeszowa. Jest to bardzo dobre przygotowanie do przyszłej pracy w branży lotniczej.

 2. 2
  +2
  ~ AM
  Piątek, 21.04

  wspaniała inicjatywa i pomysł wyrastający ponad bylejakość Elbląga - okazuje się, że szkolnictwo może wyrastać ponad partyjniactwo i klepanie regułek - jedna uwaga, niestety absolwenci odpłyną z tego miasta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.