Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Fachowcy z tych zawodów pracę w Elblągu znajdą bez problemu. Zobacz, kto ma największe szanse na zatrudnienie

06.02.2017, 07:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Fachowcy z tych zawodów pracę w Elblągu znajdą bez problemu. Zobacz, kto ma największe szanse na zatrudnienie

Budowlańcy, brukarze, farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, mechanicy, kucharze, piekarze oraz pielęgniarki i położne - to tylko część z 36 zawodów, jakie poszukiwane są najbardziej na elbląskim rynku pracy. Fachowcy z tych branż nie powinni mieć raczej problemu ze znalezieniem pracy w Elblągu. Tak przynajmniej wynika z badania, jakie przeprowadził w naszym mieście i na terenie powiatu elbląskiego Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu. 

"Barometr zawodów", bo tak nazywa się to opracowanie, to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Pokazuje ona zapotrzebowanie na poszczególnych fachowców w każdym z powiatów w Polsce. Barometr opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnikami badania są pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego koordynatorem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a na poziomie regionalnym wojewódzkie urzędy pracy. W naszym mieście badanie wykonał Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu. 

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Jak wynika z prognozy wykonanej dla Elbląga, w naszym mieście najwięcej zawodów uzyskało status zrównoważonych czyli takich, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Pełne zestawienie takich zawodów znaleźć można tutaj.

W pozostałych dwóch grupach zawodów - deficytowych i nadwyżkowych, ich ilość w Elblągu jest na porównywalnym poziomie.

Pracę w Elblągu bez przeszkód powinni znaleźć fachowcy wykonujący 36 zawodów.

Najbardziej poszukiwani w 2017 roku będą:

agenci ubezpieczeniowi, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektromechanicy i elektromonterzy, farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, robotnicy obróbki skóry, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, szefowie kuchni, ślusarze oraz tapicerzy.

Z badania wynika, że zapotrzebowanie na ich usługi na elbląskim rynku pracy będzie duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Na przeciwległym biegunie znaleźli się:

architekci i urbaniści, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inżynierowie, inżynierii środowiska, kierowcy samochodów osobowych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, sprzątaczki i pokojowe, technicy budownictwa, technicy informatycy oraz terapeuci zajęciowi.

Znalezienie pracy w powyższych zawodach może być w Elblągu trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ józek1967
    Poniedziałek, 06.02

    Dopiero co nie tak dawno pisali że na PWSZ otwierają kierunki inżynierii środowiska bo jest duże zapotrzebowanie a tu piszą że inżynierów w tym segmencie nie potrzeba w zasadzie w ogóle nie ma zapotrzebowania na inżynierów Biorąc pod uwagę że szkoły są teraz tz 2 etapowe - i kiedyś nie było możliwości by ktoś był inżynierem po licencjacie 3 letnim tylko te 5 latek trzeba było odbębnić - więc faktycznie na tak kiepskich inżynierów pewnie nie ma zapotrzebowania Skończyłem PG w Gdańsku i byłem po Elbląskim TM wiec co nieco wiedzy liznąłem - ale ci dzisiejsi absolwenci to totalna mizeria z myśleniem logicznym ciężko o zaprojektowaniu czegokolwiek nie wspominając

  2. 2
    +6
    ~ edward
    Poniedziałek, 06.02

    pielęgniarka musi skończyć trudne bo medyczne studia by zarabiać śmieszne pieniądze - pracując w szpitalu naraża często też swoje zdrowie ! koleżanke mam farmaceutkę która jest po studiach zarabia tyle ile Panie w biedronce i się smieje że to ten sam typ pracy tylko sprzedaje leki - wiec po co te studia :/ inżynierów brakuje ! w GE cały czas jest zapotrzebowanie na inzynierów

  3. 3
    +7
    ~ joe
    Poniedziałek, 06.02

    budowlaniec-fachowiec, czasami nie idzie to w parze

  4. 4
    +10
    ~ Ke
    Poniedziałek, 06.02

    To pokazuje w jakiej branzy jest wyzysk i slabe zarobki

  5. 5
    +6
    ~ Emigruja
    Poniedziałek, 06.02

    Haha bo co ? BO POŁOWA ZA GRANICĘ KURWA WYJEŻDŻA BO ZA TE PIENIĄDZE NIE CHCE PRACOWAĆ PRZYKŁAD Z TOLKMICKO POWINNO BYĆ 4000TYS MIESZKANIE A JEST Z 1000? NAWET MOŻE NIE!!!

  6. 6
    +14
    ~ przyszły wyborca
    Poniedziałek, 06.02

    Czemu eksperci nie wysilą się i nie napiszą jakie są proponowane w tych deficytowych zawodach zarobki ,śmiech na sali- budowlaniec 1600-zł na czarno, kierowca autobusu 240-godz miesięcznie 1680 zł,pielęgniarka 2100 zł-to jest przyczyna dlaczego nie ma pracowników -poniżające stawki ,politycy wydają tyle kasy na jeden zakrapiany obiad i naśmiewają się z motłochu.

  7. 7
    +2
    ~ internacjonalista
    Poniedziałek, 06.02

    Jest za to praca dla Ukraińców, miliony miejsc pracy we wszystkich zawodach.

  8. 8
    +4
    ~ aaabbb
    Poniedziałek, 06.02

    filozofowie- a kiedykolwiek była dla nich praca? ;-)

  9. 9
    +6
    ~ praktyk
    Poniedziałek, 06.02

    W tym mieście nikt nie potrzebuje fachowców, interesujący są wyłącznie ci co ich doskonale udają. Fachowiec jest zawsze zagrożeniem dla właściciela i kierownictwa przedkłada fachowość w swojej dziedzinie nad podległość służbową oraz oddanie i miłość do przełożonego, a to jest społecznie nie akceptowalne w wolnej Polsce i jest piętnowane z całą surowością.

  10. 10
    +3
    ~ mr.x
    Poniedziałek, 06.02

    @aaabbb, w starożytnej grecji :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99840688705444