Planem rozbiórek budynków gminnych na lata 2025 – 2028 objęto 38 obiektów, w których znajdują się w sumie 193 mieszkania. Wszystkie budynki są w złym stanie technicznym. Miasto woli je zburzyć niż wyremontować. Które budynki niebawem znikną z elbląskiego krajobrazu?
Powodem rozbiórki budynku przy al. Grunwaldzkiej 12 jest jego zły stan techniczny. Urzędnicy stwierdzili, że remont będzie nieopłacalny.
Powierzchnia budynku (na dwóch kondygnacjach) wynosi 1274 m³. Ze względu na zły stan techniczny budynek nie nadaje się do bezpiecznej eksploatacji w związku z powyższym został przeznaczony do rozbiórki ze względu na nieopłacalność remontu
– dodaje pracownik ZBK.
W budynku znajduje się siedem lokali.
Od sierpnia 2019 roku budynek jest niezamieszkały
- podaje ZBK.
Jak się okazuje w 2025 roku ZBK nie planuje realizacji prac rozbiórkowych dla budynków ujętych w Planie rozbiórek na lata 2025-2028. - Prace rozbiórkowe będą prowadzone w zależności od dostępnych środków finansowych – zapewnia pracownik ZBK.
Zapytaliśmy ZBK oraz biuro prasowe Urzędu Miasta w Elblągu, dlaczego w tym roku żaden z budynków nie zostanie rozebrany skoro plan dotyczy także 2025 r.
Jaki jest kosz rozbiórki jednego budynku? Czy znacząco różni się on dla każdego z budynku ujętych w Planie, a może są to zbliżone do siebie kwoty? Wielkość potrzebnych środków powinna być znana, skoro już wiadomo, że na ten rok nie znajdą się na to pieniądze.
Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o udzielenie informacji, jaki jest koszt rozbiórki poszczególnych budynków znajdujących się w Planie oraz o podanie, jaki jest harmonogram rozbiórek. Które budynki są przewidziane do rozbiórki w pierwszej kolejności? Czy rozbiórki rozpoczną się rzeczywiście dopiero w 2026 r.?
Oto jaką niepodpisaną odpowiedź otrzymaliśmy od ZBK. - Proces wyburzania budynków to złożona procedura, która wymaga starannego planowania oraz wykonania – czytamy w e-mailu przesłanym z sekretariatu ZBK. - Każdy budynek jest inny, a jego wyburzenie wymaga uwzględnienia takich elementów jak: rodzaj konstrukcji, lokalizacja, koszty transportu oraz dostęp do terenu, który może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę usługi. Dodatkowym elementem jest stan techniczny budynku oraz przepisy prawne, takie jak wymogi dotyczące ochrony środowiska oraz pozostałe lokalne regulacje. Każdy z tych etapów wymaga współpracy ze specjalistami tak, aby proces przebiegał sprawnie.
Reasumując koszt rozbiórki poszczególnych budynków każdorazowo szacowany jest bezpośrednio przed przystąpieniem do procedury związanej z przetargiem na wyłonienie wykonawcy. Prace rozbiórkowe będą prowadzone w zależności od dostępnych środków finansowych
– zapowiedziano w e-mailu.
Przeczytałem i stwierdzam ,że całe uzasadnienie dla rozbiórek w Elblągu i wypowiedż przedstawiciela ZBK są jeszcze bardziej mętne niż tłumaczenie w sprawie mieszkania prezesa Nawrockiego . ZBK w obecnej formule powinno być zlikwidowane , tylko problem co z osobami ,które nie asymilują się do powszechnych norm i przepisów i dewastują zarówno mieszkania , klatki schodowe i całe budynki . I o dziwo nie są to Romowie , tylko Polacy.