Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Elbląg: Porażka prezydenta i zastępcy w wyborach. Wyborcy nie chcieli Wróblewskiego i Nowaka w sejmiku

09.04.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Porażka prezydenta i zastępcy w wyborach. Wyborcy nie chcieli Wróblewskiego i Nowaka w sejmiku

Witold Wróblewski rządził Elblągiem przez dwie kadencje, w niedzielnych wyborach samorządowych poniósł jednak porażkę. Odchodzący prezydent uzyskał za mało głosów, aby zdobyć mandat w sejmiku województwa. Nie udało się to również jego zastępcy Januszowi Nowakowi.

 

 


Dwie kadencje na stanowisku prezydenta Elbląga najwyraźniej nie przełożyły się na poparcie wyborców. Witold Wróblewski, co prawda już w styczniu tego roku ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych i udzielił poparcia swojemu zastępcy Michałowi Missanowi, potem jednak dowiedzieliśmy się, że startuje w wyborach do sejmiku. Odchodzący prezydent kandydował z listy Trzeciej Drogi, na której zajmował ósme, ostatnie miejsce. Ostatecznie głosy oddało na niego 3 124 wyborców, z czego tylko 2 250 z Elbląga.

 

Lepszy wynik uzyskał drugi na liście Jan Bobek (4 577) i to on zdobył mandat radnego sejmiku z listy Trzeciej Drogi w okręgu nr 3. Warto dodać, że klęskę w wyborach ponieśli również radni KWW Witolda Wróblewskiego, których wielu tym razem do Rady Miejskiej w Elblągu startowało z KWW Ruch Samorządowy Tak dla Elbląga . Ten komitet zdobył 6,96 proc. poparcia (3 861 głosów), co jednak nie wystarczyło, aby wprowadzić do rady choć jednego kandydata.

 

 


W wyborach samorządowych przepadł również Janusz Nowak. Wiceprezydent Elbląga zamierzał spędzić emeryturę w sejmiku województwa. Wystartował jako lider listy Lewicy w okręgu nr 3. To w jego przypadku przełożyło się na 2 939 głosy (1 594 z Elbląga), za mało na mandat. Lewica w ogóle nie będzie ma swojej reprezentacji w sejmiku.

 

 


Wśród nowych sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego znajdą się jednak elblążanie. Mandat uzyskał Robert Turlej. Elbląski radny startował w okręgu nr 3 z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej i zdobył 16 125 głosów, w Elblągu jego kandydaturę poparło 11 048.

 

 

Do sejmiku dostał się również kandydat Prawa i Sprawiedliwości (drugi na liście w okręgu nr 3) Łukasz Kochan. Były komendant elbląskiej straży, w ubiegłorocznych wyborach bezskutecznie walczył o mandat na senatora. Udało się tym razem w wyborach do sejmiku. 7 508 głosów (3 289 z Elbląga) dało mu mandat.

 

 

 

Listów radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego:

 

 

 

Koalicja Obywatelska: Marcin Kuchciński, Teresa Astramowicz-Leyk, Tadeusz Politewicz, Bernadeta Hordejuk, Tadeusz Sobierajski, Katarzyna Królak, Jarosław Słoma, Zbigniew Homza, Katarzyna Sobiech, Magdalena Lewkowicz, Robert Turlej, Elżbieta Ruda, Marek Chyl (to troje radnych z okręgu nr 3)

 

 

 

Prawo i Sprawiedliwość: Paweł Warot, Bożenna Ulewicz, Bogusława Orzechowska, Ewa Wiśniewska, Anna Piątek, Małgorzata Kopiczko, Piotr Soćko, Patryk Kozłowski, Piotr Andruszkiewicz, Marcin Kazimierczuk, Łukasz Kochan (obaj z okręgu nr 3)

 

 

 

Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska2050 Szymona Hołowni): Maria Bąkowska, Bogdan Bartnicki, Jan Bobek (z okręgu nr 3), Bogusław Wisowaty, Sylwia Jaskulska, Rafał Wilczek

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (45)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +56
  ~ Brawo
  Wtorek, 09.04

  I nie chcą ich nigdzie. Niech więc się Missan nie układa z betonem i jego klakierami. Nie wyjdzie mu to na dobre.

 2. 2
  +52
  ~ kompromitacja władzy
  Wtorek, 09.04

  To jest bardzo wymowne

 3. 3
  +17
  ~ Ja
  Wtorek, 09.04

  No ale a na wiceprezydentów Missana obaj się doskonale nadają. Mają wieloletnią praktykę w zarządzaniu Elblągiem.

 4. 4
  +44
  ~ Moje miasto
  Wtorek, 09.04

  Wymienia się stołkami, jak wygra Missan.Bedzie wice.Na to nie można pozwolić

 5. 5
  --12
  ~ Marysia
  Wtorek, 09.04

  Misan weź ich na wice jak wygrasz

 6. 6
  +30
  ~ game over
  Wtorek, 09.04

  Jakich wice. Jak najdalej od Elbląga

 7. 7
  +44
  ~ Ktos tam
  Wtorek, 09.04

  Poszli won obydwaj dosyć

 8. 8
  +38
  ~ Pamietliwy
  Wtorek, 09.04

  Karma pozdrawia

 9. 9
  +22
  ~ Banda 4
  Wtorek, 09.04

  Lewico co z ciebie zrobili???4 musi być z siebie bardzo dumna!!!!

 10. 10
  +40
  ~ Kto zdziwiony???
  Wtorek, 09.04

  Ogromny wstyd a z 2 strony czy kogoś to dziwi? To podsumowanie tego co tu się dzialo! Mobbingi, dyskryminacje, jakies procesy , czy ktoś myślał że wygra czy ogra ludzi? Wszystko jest do czasu i dotyczy kazdego kto przegiął

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0329089164734