Poniedziałek, 10.08.2020, Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Mamy dość gładkich słów, chcemy zmian". One Billion Rising w Elblągu

18.02.2019, 07:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
"Mamy dość gładkich słów, chcemy zmian". One Billion Rising w Elblągu
Fot. Patryk Mamczyński

Taniec wyzwala pozytywną energię, daje radość, ale też daje kobiecie poczucie, że panuje nad własnym ciałem. Mamy dość gładkich słów, obietnic, chcemy realnych zmian. Tańczymy, bo poprzez wspólny taniec budujemy solidarność konieczną do zmiany świata, kraju, naszego miasta - przekonuje Iza Daciuk, współorganizatorka akcja One Billion Rising w Elblągu. Grupa elblążanek przeciw przemocy zatańczyła w niedzielę (17 lutego) na Placu Dworcowym.

Akcję One Billion Raising zapoczątkowała Eve Ensler, pisarka i działaczka feministyczna, po serii gwałtów w amerykańskich kampusach. Od 2013 roku, 14 lutego, kobiety na całym świecie, w tym w wielu miastach Polski, tańczą przeciwko przemocy. Kilka lat temu do akcji przyłączyły się również elblążanki. W tym roku zatańczyły dwukrotnie. Pierwsza akcja odbyła się w walentynki w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Druga w niedzielę (17 lutego) na Placu Dworcowym. Grupa kobiet i dziewczyn zatańczyła tam do utworu"Break the chain" będącego swoistym hymnem akcji.

Dlaczego tu jesteśmy? Uważamy, że akcja nie powinna odbywać się za zamkniętymi drzwiami. O przemocy należy mówić głośno, otwarcie. Chcemy czuć się bezpieczne, a to najlepiej pokazać na zewnątrz. Kobiety i dziewczęta są grupą najczęściej doznającej przemocy. Uważamy, że robiąc takie akcje zwrócimy uwagę na ten problem. Mamy również nadzieję, że Elbląg przyłączy się do zmiany i władze miasta zajmą się tym problemem i będą mu przeciwdziałać

- mówi Iza Daciuk.

Każdego roku akcja ma temat przewodni. Tym razem była to kwestia zgody na kontakty intymne. - Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając, że seks bez wyraźnej i świadomej zgody jest gwałtem. W Polsce cały czas to kobieta, dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego wprowadzenie takiego zapisu jest ważne, przekonują organizatorzy akcji w Polsce.

Polska ma jeden z najniższych czynników dotyczących kar za gwałty. Ze statystyk wynika, że polskie sądy są dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich. Zmiana definicji gwałtu miałaby także wpływ na wysokość zasądzonych kar. W Polsce o zmianę definicji gwałtu wciąż apelują organizacje pozarządowe, zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Do tej pory bez skutku. Czas to zmienić. Tylko "tak" oznacza zgodę, seks bez zgody to gwałt. To powinno stać się oczywiste, przede wszystkim dla wymiaru sprawiedliwości

- przekonuje Andżelika Domańska, uczestniczka One Billion Rising w Elblągu.

Fundacja Feminoteka, Antyprzemocowa Sieć Kobiet i Akcja Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland przygotowały petycję do ministerstwa sprawiedliwości w sprawie zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. Osoby, które chcą się podpisać pod tym apelem mogą to zrobić tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Patryk Mamczyński


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Pasztetowa
  Poniedziałek, 18.02

  Hahaha kabaret. Pokazujcie się częściej to gwałtów na pewno nie będzie.

 2. 2
  --1
  ~ ursus
  Poniedziałek, 18.02

  cos strasznego! świat staje na głowie!

 3. 3
  0
  ~ Spójrz w lustro
  Poniedziałek, 18.02

  Ja nie mogę co za podłe komentarze!! Was pewnie nikt nawet patykiem by nie dotknął! tylko krytykować zza ekranu potrafią.... :#@

 4. 4
  --1
  ~ Pigułka gwałtu
  Poniedziałek, 18.02

  Do tańca z gwiazdami niech idą. Kaszaloty i anoreksja

 5. 5
  +1
  ~ listek
  Poniedziałek, 18.02

  Dajcie spokój. Dziewczyny zwracają uwagę na bardzo ważny temat. Rozumiem, że negatywne komentarze, to od tych, którzy mają gdzieś problem gwałtów w Polsce?

 6. 6
  +2
  ~ magda
  Poniedziałek, 18.02

  to sa za kazdym razem te same brzydule co zawsze, te od czarnych marszow itp, czysta patologia, kobiety ktore siedza same w domu bo nikt z nimi nie moze wytrzymac, wiec wychodza na ulice z najmniejszego powodu i probuja zwrocic na ruda niech sie lepiej dziecmi zajmie bo mieszkam po sasiedzku i mam dosc patrzenia na patologie

 7. 7
  +1
  ~ ursus
  Poniedziałek, 18.02

  przeciwko gwałtom jest paralizator i dostęp do broni palnej. O to walczcie. Co komu dadzą te tańce na placu dworcowym? to tak jak reakcja na terroryzm muzułmańskich przybyszy w postaci malowania kredkami po asfalcie. Tylko dostęp do broni palnej załatwi kwestie bezpieczeństwa przeciętnego obywatela.

 8. 8
  0
  ~ suwerę
  Poniedziałek, 18.02

  Wstyd mi za elblążan,którzy tak komentują.Mam was dośc , waszych bluzgów i "mądrości". Co za denny poziom. A teraz dalej-hejtujcie!TYlko to potraficie.

 9. 9
  --3
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 18.02

  Magdziu rozumiem że ty jesteś Miss Word-a ze Skrzydlatej ? No to gratuluję - podeślij fotki pewnie z mety doistaniesz propozycję sesji dla Hustlera. Ursysiku rozumiem że ta twoja " broń palna " to pistolet na kapiszony ? Jak ktoś przeleci ci córkę po tablecie to rozumiem że będziesz ją nazywał " k..ą" bo " dała" ? Pasztetowa jako jedyna zrozumiała o co idzie - widać że to 100% kobieta ....

 10. 10
  0
  ~ Obiektye
  Piątek, 22.02

  Wszedzie te same twarze. Najwyrazniej to ich hobby lub mkze nawet praca - protestować przeciw wszystkiemu i wszystkim. Znamienne, że akurat osoby, które wzięły w tym udział, są totalnie bezpieczne jeśli chodzi o to, czego sie boją i przeciw czemu protestują.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.