Czwartek, 2.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zatańczą przeciw przemocy. "Nazywam się Miliard" w Elblągu

08.02.2018, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zatańczą przeciw przemocy. "Nazywam się Miliard" w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Dramaty dzieją się w czterech ścianach, za zamkniętymi drzwiami. My sami, coraz częściej zamykamy się w swoim świecie i nie widzimy tego. Może dlatego przemoc nadal jest problemem. Z własnego doświadczenia wiem, że czasami trzeba powiedzieć nie, zaprotestować, przeciwdziałać - mówi Elżbieta Kurowska, radna gminy Elbląg, mieszkanka Cieplic. 14 lutego kobiety z Elbląga i okolic zatańczy przeciw przemocy.

Po raz szósty w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób zatańczy i zaprotestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Po raz drugi do akcji włącza się również Elbląg. Uczestniczki nietypowego happeningu właśnie się do niej przygotowują.

Poświęcam swój wolny czas, bo uważam, że warto. Spotkałyśmy się już trzy razy, trenujemy. Paniom idzie świetnie. Opracowały już układ, teraz jest czas na małe poprawki. Ten taniec jest prosty. Jeśli 14 lutego ktoś zechce się do nas przyłączyć, to na pewno da radę zatańczyć z nami. Nie chodzi przecież o to, aby zrobić to doskonale, ale o to, co ten taniec ma symbolizować

- mówi Iwona Anuszek, instruktorka tańca w klubie Just Gym, uczestniczki akcji uczy układu tanecznego.

Czy będę krępowała się tańczyć przed ludźmi? Nie. Lubię taniec i uważam, że sprawa jest słuszna. Zresztą my kobiety jesteśmy odważne. Uważam, że tego dnia powinno być nas jak najwięcej, dlatego zapraszam do udziału w akcji chętne panie. Mogą do nas dołączyć i zatańczyć lub po prostu wesprzeć nas swoją obecnością

- dodaje pani Elżbieta.


One Billion Rising (Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowa akcja, która po raz pierwszy miała miejsce w Walentynki - 14 lutego 2013 roku. Wtedy wzięło w niej udział ponad 200 państw w tym Polska. One Billion Rising to globalny protest, akt solidarności, a także wezwanie do mężczyzn i kobiet, by odmówili wspierania status quo, póki gwałt i kultura gwałtu nie odejdą w przeszłość, przekonują organizatorki wydarzenia. Akcja głównie skierowana jest przeciw przemocy seksualnej. To jednak również okazja, aby mówić o przemocy w szerszym kontekście, której, pod różnymi postaciami nadal doświadczają miliardy kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie.

Psychiczna, seksualna, fizyczna, ekonomiczna, a ostatnio również urodził się hejt - Rodzaje przemocy są różne. Dotyka ona nie tylko kobiet, ale również dzieci i mężczyzn. Temu się sprzeciwiamy. 14 lutego kobiety na świecie, w Polsce, a także w Elblągu zatańczą przeciw przemocy. Chcemy żyć spokojnie, uśmiechnięte, nie bite tylko kochane. To kolejna akcja na świecie, w Elblągu druga. Będziemy tak długo tańczyły, mówiły "nie", aż tej agresji będzie mniej

- przekonuje Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach, współorganizatorka akcji Nazywam się Miliard w Elblągu.


Akcja One Billion Rising w Elblągu odbędzie się w holu głównym Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Początek zaplanowano na godz. 16.30.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 16

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Bona
  Czwartek, 08.02

  Dziewczyny!! Do dzieła, czyli tańca!! Tylko razem nauczymy niektórych facetów kultury i okazywania nam - kobietom - szacunku ( bo większość z nich na szczęście obie te zalety posiada)

 2. 2
  +3
  ~ Solder
  Piątek, 09.02

  Pani Iwonka to nie tylko tutaj ładnie tańczy☺.

 3. 3
  --1
  ~ Ania
  Niedziela, 06.10

  Pani Iwonka pięknie tańczy wpisz w google Iwona Anuszek , filmiki do pobrania .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.