Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Antoni Czyżyk: Oby radni nie uprawiali polityki, tylko zajęli się merytorycznym wsparciem każdego projektu

15.05.2024, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Antoni Czyżyk: Oby radni nie uprawiali polityki, tylko zajęli się merytorycznym wsparciem każdego projektu
Fot. Agnieszka Klatt

Antoni Czyżyk został Wiceprzewodniczącym Rady Miasta. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego RM. Jak wspomina ten czas?

 


Dlaczego w tej kadencji nie został Pan ponownie Przewodniczącym Rady Miasta?

 


Wybory w tym roku pokazały, że pani Grażyna Kluge uzyskała najlepszy wynik. W tej kadencji, w Radzie jest więcej, bo 13 pań. To dobrze, że po raz pierwszy na stanowisku Przewodniczącej Rady Miasta jest kobieta. I to z dużym doświadczeniem jako Wiceprzewodnicząca Sejmiku, osoba, która związana była z samorządem elbląskim. Ja mam też inne zawodowe rzeczy, które muszę realizować. Teraz jestem aktywny w dwóch komisjach, jestem wiceprzewodniczącym RM. Będzie dobrze.
 

 


Był Pan Przewodniczącym RM przez ponad 5 lat.

 


To zaszczytna funkcja. Było to 5,5 roku trudnej pracy. Była i pandemia i wojna na Ukrainie i różne inne problemy, które dotykały Elbląga. Ja deklaruję współpracę, całą moją wiedzę, doświadczenie do wsparcia.

 


Jakby Pan podsumował czas, w którym Pan pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta?
 Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że trzeba było zabezpieczyć Elbląg i samorząd elbląski do tego, żebyśmy mogli funkcjonować, nie zatrzymywać bieżącej działalności, a zarazem, żeby nie złamać przepisów ustatwowych. To był dla mnie okres intensywny, wymagający wiele czasu, energii, zwłaszcza podczas pandemii. Udało się wiele zrobić. W momencie, kiedy udało się złapać oddech pojawił się problem z wojną i uchodźcami, gdzie trzeba było inaczej się zorganizować. Miasto jest żywym organizmem, który codziennie coś nowego przynosi.
 

 

Trzeba jednak przyznać, że pandemia i wojna na Ukrainie to wyjątkowe zdarzenia.

 Dla mnie wielkie doświadczenia. Myślę, że wyniki wyborów, najpierw 15 października, a później przy wyborach samorządowych pokazały, że obywatele oczekują  stabilności. Aczkolwiek wymagań na pewno będzie dużo.

 

 


Po raz pierwszy w historii Elbląga Rada Miasta składa się z dwóch klubów radnych. To Pana zdaniem dobrze?

 


Na pewno w pierwszym momencie była radość, że mamy większość w Radzie. Ale kiedy już wiemy, że jest ta większość w RM i jest Prezydent Elbląga (z Koalicji Obywatelskiej – przyp.red.) i jest większość w samorządzie województwa i jest też przełożenie w rządzie to poza wielką radością jest też wielka odpowiedzialność. Dla nas wszystkich musi być tutaj duża refleksja. Musimy pochylić się też nad tym, jaki program przedstawiał nasz konkurent, obóz opozycyjny po to, by powiedzieć, że my jesteśmy radnymi, którzy pracują dla dobra mieszkańców Elbląga.

 Było to dla Pana zaskoczeniem, że mandatu nie wywalczył nikt z żadnego innego Komitetu?

 


Było to zaskoczeniem. Liczyliśmy, że u nas będzie około 12 mandatów, może 13. Myśleliśmy, że w Radzie będą jednak trzy kluby. Zdarzyło się inaczej. Zawsze było nas więcej. Musieliśmy się inaczej dzielić, rozumieć. Każda grupa radnych miała swoje priorytety. Musiała to artykułować. To było bardzo konstruktywne. Dzisiaj musimy umiejętnie, niezachwycając się tym, że jest zwycięstwo, realizować program wyborczy Prezydenta Michała Missana, ale też pochylić się nad oczekiwaniami grupy obywatelskiej i grupy radnych PiS-u.

 


W Radzie Miasta mamy aż 13 nowych radnych...
 

 

To jest sytuacja,  w której wszyscy doświadczeni radnych, którzy już wcześniej pełnili tą funkcję muszą stanąć na wysokości zadania, żeby prowadzić nowych radnych, zachować trochę cierpliwości, pouczyć, wspierać, pokierować i czasami nawet jeśli ktoś popełni jakich błąd edukować zamiast upominać.

 


13 debiutantów – myśli Pan, że to jest dobry kierunek?

 


Zawsze jest problemem przy wyborach wystawić swoje nazwisko i poddać się ocenie. Wiemy, jak dzisiaj reaguje internet. Nie pamięta się tego, co każdy z nas zrobił dobrego. Raczej chce się hejtować. Każdy jest już nauczony, że jego nazwisko, rodzina będzie podkreślana. Młodzi, którzy jeszcze właściwie nie mają nic do stracenia, nie mają swoich rodzin, karty, czego już robili w życiu łatwiej jest im startować, znaleźć czas, pomysł. Myślę, że to też pokaże, czy ta sytuacja, która się teraz zdarzyła przyniesie coś nowego, ciekawego, czy jednak będziemy musieli pochylić się nad wiedzą tych, którzy już są z doświadczeniem.

 Jaka to Pana zdaniem będzie kadencja?
 

 


Wierzę w to, że jeżeli spełnią się wszystkie obietnice rządu, czyli zmiana systemu finansowania samorządów i to, co jest już przygotowane w Elblągu, to myślę, że może żestać zrealizowanych kilka inwestycji, które są znaczące dla Elbląga. Wiadomo, że aby mówić o rozwoju Elbląga to musimy mówić o rozwoju inwestycji. Wierzę w to, że tak się zdarzy. Czy starczy na wszystko pieniędzy i pomysłów? Tego nie umiem powiedzieć. Do tej pory wszystkie ograniczenia ustawowe powodowały, że Elbląg trafił finanse. Dzisiaj słyszę, że ten rok będzie jeszcze inaczej traktowany. Jesteśmy w trakcie roku budżetowego, więc musimy liczyć na to, co mamy, ale są pierwsze jaskółki. Podpisanie porozumienia między Zarządem Województwa a Miastem Elbląg to 52 mln euro dla Elbląga i okolic. Myślę, że jeszcze po odblokowaniu środków z KPO będzie dobrze. Oby wszyscy radni nie uprawiali polityki, tylko zajęli się merytorycznym wsparciem każdego projektu. Jest wiele potrzeb, ale i możliwości.

 


Dziękuję za rozmowę.
 

  

 

 

Z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Antonim Czyżykiem
rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ Becia M.
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  Wywiad dla naiwnych. A co porabia teraz Witold Wróblewski ? Pogłoski mówią o nieproduktywnym i tajnym etacie w urzędzie miejskim w Elblągu. Co na to dr nauk wszelakich M. Missan ?

 2. 2
  +18
  ~ dyrdymały
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  No nie, to będzie upadek Elbląga. Tam niema kto pracować, będzie jeszcze gorzej niż było.Chyba , że zwerbują kadrę wykwalifikowaną, która by wprowadziła innowacje. Bez tego to , niestety Ci sami już nic nowego nie wymyślą.

 3. 3
  +19
  ~ pytam
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  Czy Ci nowi radni Nas oszukiwali, a na swoich ulotkach to co wypisywali, że mają pomysły na uzdrowienie Elbląga, to nie dają czadu.A teraz trzeba ich uczyć , a czego? startując w wyborach na radnego powinni byś świadomi tego, ze to będzie praca w samorządzie.A skoro startowali ze względu na dietę, to niech złożą mandat. To właśnie pan powinien być takim egzaminatorem da tych, co po raz pierwszy dostali się na radnego.Z jakiej racji ich przyuczać i czas tracić , egzekwować pracę , a jak nie to do widzenia.

 4. 4
  +26
  ~ Głos Ludu
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  „ Co każdy z nas zrobił dobrego „ - Panie Czyżyk my chyba żyjemy w innych miastach. Elblag to zadupie z którego uciekają młodzi, bez nowoczesnych inwestorów, z drogim ciepłem, bez stadionu, z chorą komunikacją, dziurawymi drogami, bez miejsc parkingowych w centrum, bez centrum w szerokim słowa tego znaczeniu z kolesiostwem w Urzędzie Miasta i mobbingiem z nepotyzmem na państwowych posadach. A Pan za marne 2 tysie i układy, to do śmierci za 1 na liście PO to mało się nie zes..a. Tyle pamietamy

 5. 5
  +21
  ~ Kat Na Idiotów
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  Panie Antoni zapomniał Pan dodać, że tak upolitycznionej rady miasta jeszcze nie było prawda?

 6. 6
  +12
  ~ Mama Karoliny
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  Towarzyszu tancerzu przecież wy a w szczególności motorówka i ten jego kompan harley uprawiają politykę kosztem elblążan. Przecież wasze machanie szabelką utraciliśmy szansę na port. Wasze pryncypaly powiedziały że dla nich Elbląg to sprawa trzeciorzedna s portu nie zbudują bo to by było ukoronowanie inwestycji Kaczyńskiego jaką był przekop. Idźcie precz.

 7. 7
  +15
  ~ Kity
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  Pierdolety dla ubogich, ci sami związani z tym co bylo ,a bylo fatalne , brak potencjalu więc bez zmian

 8. 8
  +18
  ~ Przrpoceni
  Dwa tygodnie temu, Środa, 15.05

  Dopóki nie odejdą wszyscy ktorzy przyczynili się do tego mentalnego, wizualnego , merytorycznego upadku nic się nie zmieniv

 9. 9
  +21
  ~ POuczony dawniej
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.05

  Za Pana kadencji tancerzu była to najbardziej niemrawa i bezradna Rada Miejska w Elblągu od początku samorządności. Powiedz Pan chodź jedną rzecz którą zrobił Pan dla miasta w tej 5,5 letniej kadencji.

 10. 10
  +13
  ~ Eksperci
  Dwa tygodnie temu, Czwartek, 16.05

  Niech w tej radzie przeprowadzą szkolenie z samorządu i finansów bo strach myśleć co będzie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0345749855042