Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Borys Budka (PO): I tura pokazała, że 57 proc. Polaków chce zmiany

10.07.2020, 16:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Borys Budka (PO): I tura pokazała, że 57 proc. Polaków chce zmiany
Fot. Adrian Sajko
Borys Budka, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał wczoraj (9 lipca) do Elbląga. Po konferencji prasowej, która została zorganizowana pod Bramą Targową zgodził się udzielić wywiadu dla info.elblag.pl.
 
Jak podsumowałby Pan kampanię wyborczą Rafała Trzaskowskiego?
 
To była bardzo pozytywna kampania. Nie przypominam sobie takiego zaangażowania zwykłych ludzi, którzy na co dzień nie uczestniczyli w dużej polityce. Już przy zbieraniu podpisów było widać niesamowitą energię i nadzieję na zmiany. Rafał Trzaskowski odwiedził każdy region Polski. Był w małych miejscowościach, wsiach, dużych miastach, by spotykać się z ludźmi. Na wiece wyborcze przychodziło od kilku do kilkunastu tysięcy osób. To pokazało, że jest olbrzymi potencjał.
 
Jak ocenia Pan wyniki I tury?
 
Pierwsza tura pokazała, że 57 proc. Polaków chce zmiany. Dzisiaj tą kampanią usiłujemy zachęcić ich do postawienia kropki nad i. Cieszy mnie to, że wbrew zaangażowaniu olbrzymich środków skarbu państwa, całej telewizji publicznej Prezydent Andrzej Duda nie otrzymał 50 proc. Gdyby wybory odbyły się w maju frekwencja mogłaby wynosić kilkanaście procent i już dawno Prezydent zostałby wybrany. To nie miało nic wspólnego z demokracją. 30 proc. Rafała Trzaskowskiego jeszcze w maju wydawała się być marzeniem nie do spełnienia. Dzisiaj jest to bardzo solidna baza, bo razem z pozostałymi kandydatami opozycyjnymi to jest 57 proc. Tylko z Szymonem Hołownią Rafał Trzaskowski miał więcej głosów niż Prezydent Andrzej Duda.
 
Podczas I tury wyborów frekwencja w Polsce była wysoka. Na taką liczy Pan w II turze?
 
Liczę, że frekwencja w II turze będzie jeszcze większa. Pięć lat temu dwa miliony nowych wyborców poszło do głosowania w drugiej turze. Zawsze mobilizacja jest za zmianą. Wierzę, że Rafał Trzaskowski może wygrać te wybory, ale tutaj różnica może być naprawdę kilkudziesięciutysięcy głosów. Każdy, kto dzisiaj waha się, czy jego głos jest potrzebny niech to przemyśli. To wielki przywilej każdego z nas, że możemy wybrać głowę państwa.
 
Wybory odbywają się w dość specyficznym momencie. Pandemia nadal trwa.
 
Zdecydowana większość Polaków nie boi się iść zagłosować. Zachęcamy do tego, aby korzystać z tych wszystkich zabezpieczeń, o których mówią lekarze - żeby mieć własny długopis, nosić maseczkę, unikać ścisku. To gwarantuje bezpieczeństwo.
 
Kilka dni temu Premier Mateusz Morawiecki apelował, by ludzie szli zagłosować, bo koronawirus jest w odwrocie i nie trzeba się go już bać. Jak Pan ocenia te słowa?
 
Olbrzymia hipokryzja. Pan Premier Mateusz Morawiecki mówił to akurat do grupy osób, które są najbardziej zagrożone. Rząd powinien wyposażyć te osoby w niezbędne środki higieny, w niezbędne zabezpieczenia, a nie zaklinać rzeczywistość. Wiemy doskonale, że można bezpiecznie oddać głos, ale pod warunkiem, że każdy odpowiednio się zabezpieczy. Premier zamiast opowiadać tego typu rzeczy powinien apelować o maksymalne zabezpieczenie, szczególnie osób starszych.
 
Jak Pan ocenia debatę prezydencką? Po raz pierwszy w historii odbyły się debaty z jednym kandydatem.
 
Niestety Prezydent Andrzej Duda pokazał, że nie dorósł do swojej roli. Chciał debatować wyłącznie w telewizji, którą kieruje jego kolega Jacek Kurski. Jak widać boi się niezależnych dziennikarzy. Boi się innych telewizji, bo przez ostatnie pięć lat żył w innej rzecyzwistości i dziś ta rzeczywistość go zadziwia. Myślę, że Polacy odpowiednio ocenią tego typu zachowania.
 
Czy jest coś, jakaś decyzją, działanie Prezydenta Andrzeja Dudy, które Pana zdaniem zasługuje na pochwałę?
 
Tak. Andrzej Duda był aktywny jeśli chodzi o swoją obecność w Polsce lokalnej. Natomiast niestety nie wykazał się żadną niezależnością albo refleksją jeśli chodzi o psucie państwa ze strony PiS. Bezrefleksyjnie podpisywał rzeczy, które demolowały Polskę. Myślę tutaj o kwesiach związanych z siecią szpitali, z centralistycznym planowaniem, z reformą edukacji. Nie wsparł lekarzy rezydentów, nauczycieli, opiekunów osób niepełnosprawnych. Był biernym Prezydentem.
 
Jak ocenia Pan przekop Mierzei? Czy jest to inwestycja, która Pana zdaniem powinna być kontynuowana?
 
W tym wydaniu, którą prezentuje Rząd PiS jest to inwestycja nieekonomiczna, nieracjonalna, absolutnie niezgodna z normami środowiskowymi i nieprzynosząca żadnych efektów gospodarczych dla Elblaga. Ta inwestycja powinna być realizowana w oparciu o opinie ekspertów, powinna mieć logiczne i ekonomiczne uzasadnienie, a mam wrażenie, że stanowi kolejny przykład tego, że coś można łatwo rozkopać, ale nie dokończyć. PiS do tej pory nie zrealizował żadnej centralnej inwestycji. Morawiecki chwali się planami natomiast ten Rząd nie nadaje się do takich działań. Trzeba będzie zmienić sposób prowadzenia tej inwestycji.
 
Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

 

Z Borysem Budką rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  pampi - ZAWADA
  Piątek, 10.07

  " Ta inwestycja powinna być realizowana w oparciu o opinie ekspertów, powinna mieć logiczne i ekonomiczne uzasadnienie " Panie Schetyna , to Wy ją zaczęliście , wydaliście grube miony na opracowania itp.itd i co się naglę zmieniło ?? Pis doszedł do władzy i teraz nagle inwestycja Wam przeszkadza ?? Gdzie tu logika ?? " 57 % chce zmiany " istny drugi Senator z Elbląga ( gra słów ) , ale jeśli nawet to nie na Trzaskowskiego , bo ten miał trochę powyżej 30 % a prezydent Duda prawie 45 % . Więc pozostaje głosować na tego co ma największe poparcie . Na obecnego Prezydenta Polski , Pana Andrzeja DUDĘ . I tak w niedzielę uczynię .

 2. 2
  +14
  ~ Polak
  Piątek, 10.07

  Chce zmian na gorsze dla nich koryto a dla ludu kop.

 3. 3
  +10
  ~ marko
  Piątek, 10.07

  Wała dla Przypała

 4. 4
  +16
  ~ wyborca
  Piątek, 10.07

  I tura pokazała że 70% nie chce Trzaskowskiego i PO :D

 5. 5
  --2
  ~ KAZIK
  Piątek, 10.07

  JUŻ PRZEMYŚLAŁEM .ŻE WYGRA TEN NAJLEPIEJ LUBIANY .

 6. 6
  +13
  ~ eg
  Piątek, 10.07

  won z Elbląga

 7. 7
  +16
  ~ Wer
  Piątek, 10.07

  Lenin jak żywy :)

 8. 8
  +4
  ~ prawdomówni
  Piątek, 10.07

  Jak można pitolić o militarnym znaczeniu przekopu - jeden ruski granat i przekopu nie ma. Owszem, wszyscy wiedzą, że jest to trasa dostaw dla US Army na terenie W-M ale w czasach pokoju. Dla nas zostanie efekt turystyczny. Przepływ będzie płatny i dlatego wcisła zmienił zdanie. Duda zapewnił Trumpa, że przekopie się w terminie - dlatego decyzja US o przeprowadzce kilku żołnierzy z Niemiec na W-M. Już nawet wróblewski się schował w szuwarach basenu-perełki, a jeszcze niedawno piał z zachwytu. Nikt z lewa do prawa nie mówi o kierunkach na przyszłość dla Elbląga, tylko czeka na głosy. Od portasa do lońka. A wstyd w zarośniętym basenie, Dolince, Chrobrym, zdewastowanej Bażantarni pozostanie. Głupsi od Zagłoby i gorsi od hieny traktują elektorat jak bezmózgą masę.

 9. 9
  +3
  ~ Kat Na Idiotów
  Sobota, 11.07

  Jeszcze jedno gdyby senatorem interesował się tematem obecnego przekopu i chciał współpracować z ludźmi dobrej woli nie dupowlizami i pseudo specjalistami jak ten od ciepłej posadki to wiedziałby to o czym dowie się zapewne reszta za jakieś 30 dni....może, prawda senatorku? Jak tam twoje działania w związku z grupą działającą na zalewie o której zostałeś poinformowany przed wyborami parlamentarnymi i powiązali byli ....prasa ogólnopolska pisała ale ty przecież zajęty jesteś. Czekam na komentarz w poniedziałek!

 10. 10
  --3
  ~ rambo 11
  Niedziela, 12.07

  Pisowskie dziecioroby z 500+ już się rozpisują, wam się upieprzy trzeba będzie wracać do uczciwej pracy DARMOZJADY.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93005585670471