Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Wiceprezydent Nowak: Jeśli Rada będzie przyjmowała tego typu uchwały to po prostu będzie się ośmieszała

28.06.2018, 07:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Wiceprezydent Nowak: Jeśli Rada będzie przyjmowała tego typu uchwały to po prostu będzie się ośmieszała
Fot. Ryszard Biel
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta, którą radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali na poniedziałek (25.06.) wywołała wiele emocji. W porządku obrad znalazły się dwa projekty uchwał – w sprawie przyjęcia wieloletniego programu Elblążanin + oraz ustanowienia kierunków działania Prezydenta Elbląga. Ostatecznie oba zostały przyjęte. Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak stwierdził, że od 24 lat nie widział takiej improwizacji. W przerwie sesji zapytaliśmy co Go tak poruszyło.
 
 
Podczas trwania sesji stwierdził Pan, że od 24 lat nie spotkał się Pan z taką improwizacją. Kilkukrotnie też przyznał Pan, że się Pan pogubił w tym, co się dzieje na sesji.
 
Myślę, że nie tylko ja się pogubiłem. Patrząc po twarzach radnych, nie tylko opozycji, ale i koalicji, to oni również się pogubili. Samo procedowanie, przyjęcie porządku obrad, zmiany w tym porządku – to świadczy o tym, że najłagodniej mówiąc jest to improwizacja. Używam tego słowa, żeby nikogo nie urazić, ale znalazłby bardziej dosadne określenia.
 
Co dokładnie Pana tak poruszyło?
 
Dyskutujemy nad programem (Elblążanin + - przyp.red.), którego nie ma. Nie został on przyjęty przez Radę. Później mówi się, że zostanie dziś przyjęty, a nie może, bo nie zostały wypełnione wszystkie procedury przyjęte zresztą przez tę Radę. Nie wiem tak naprawdę o czym tu dyskutujemy.
 
Po co zatem została zwołana ta sesja?
 
W sposób ewidentny widać, że jest to program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Robienie kampanii na koszt podatnika nie jest w porządku. Ta sesja jest transmitowana przez mediach, trafia do wszystkich mieszkańców. Program Elblążanin + jest nośny, coś na zasadzie, żeby wszyscy byli piękni, młodzi i bogaci. Poradziłbym radnym Prawa i Sprawiedliwości, aby przed zgłoszeniem jakichkolwiek wniosków poważnie zastanowili się czy nie doprowadzi to do destabilizacji budżetu Miasta. Z taką destabilizacją mieliśmy już do czynienia na początku tej kadencji. Nie zostawiajmy następcom, ktokolwiek by nim nie był, kolejnego bajzlu.
 
Wyznaczanie kierunków działania Prezydentowi na cztery miesiące przed wyborami jest dla Pana rozpoczęciem kampanii?
 
Rada ma prawo wyznaczyć kierunki działania Prezydentowi i może to robić nawet kilka miesięcy przed końcem kadencji. Jednak rodzi się pytanie o zasadność, bo cóż można zrobić przez cztery miesiące. Co więcej kierunki działań, o których jest mowa, są już realizowane. Sprawa zabezpieczenia mieszkańców w dostawę energii cieplnej jest cały czas kontynuowana poprzez negocjacje z EKO i przygotowanie do wprowadzenia docelowego modelu funkcjonowania ciepła w mieście. Kolejna sprawa – odbudowa szlaku w Bażantarni. Prezydent podczas czwartkowej (28.06.) sesji chce wprowadzić zmiany do budżetu Miasta w kwocie 300 tys. zł, które będą przeznaczone na doprowadzenie do stanu bezpiecznego przejścia czerwonego szlaku.
 
Dyskusję podczas sesji nadzwyczajnej przerwano. Zarządzono przerwę, aby mogły się zebrać Komisje, które będą opiniować dwa przedstawione projekty uchwał. Czy nie za późno na to?
 
W tej chwili już nic nie jest w stanie mnie zdziwić przy sposobie prowadzenia Rady przez pana Przewodniczącego Pruszaka. Mogę sobie wyobrazić, że na Komisjach radni Prawa i Sprawiedliwości podejmą uchwałę, że słońce wschodzi na zachodzie.
 
Większość w Radzie ma PiS. Te dwa projekty uchwał przedstawione są przez radnych PiS, więc możemy założyć, że zostaną przegłosowane. Jedna z nich nie uzyskała kontrasygnaty Skarbnika Miasta. Obawia się Pan reakcji Wojewody? Była już sytuacja, że Wojewoda unieważnił uchwałę tej Rady.
 
Boję się tego, że jeśli Rada będzie przyjmowała tego typu uchwały to po prostu będzie się ośmieszała nie tylko w oczach Wojewody, ale i mieszkańców. Tego się najbardziej obawiam. Ci radni będą bądź nie w następnej kadencji, ale Rada jako organ stanowiący Miasta będzie i odium na niej pozostanie.
 
Dziękuję za rozmowę.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ trol
  Czwartek, 28.06

  Oj bidulek +.

 2. 2
  +6
  ~ Prorok Igor
  Czwartek, 28.06

  He he he dobre! A ja myślałem, że jeśli ty między innymi będziesz dopuszczał do przyjęcia takich uchwał będziesz ośmieszany? Więc do roboty i wyprzedzaj ruch zaspanych milusińskich w radzie, którzy raz na jakiś czas po przebudzeniu zaczynają bredzić!

 3. 3
  0
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Czwartek, 28.06

  Jak tam towarzyszu Nowak? Ile tam kosztuje dobra posada za wpłatę na kampanię wróbla, bo ostatnio marne 2 tysiaki tylko wpłaciłeś? Wywieście jakiś cennik, może się skuszę na jakiegoś dyrektora szkoły, powinno być chyba taniej? Czy z legitymacją PSL dostanę zniżki?

 4. 4
  +4
  ~ Koles
  Czwartek, 28.06

  Bardzo konstruktywne, masz pan rację ! Wstyd za większość rady , zalosne zagrywki ludzi miernych i msciwych! Smutne ze takich sie wybrało!

 5. 5
  +7
  ~ obyczaj ponad prawem
  Czwartek, 28.06

  @jako komisja... - popieram. Niestety wart Pac pałaca. Obie strony tak samo moralne - bolszewicko ubecka większość w RM jak i prezydent z kolesiami - zakończenie roku szkolnego organizuje u dyrektora przez którego dziecko poparzono kwasem, chroni fałszerza przestępcę ze specjalnością wiedza o kulturze wystawiającego oceny zachowania innych. Rozdawał synekury w "konkursach" w których tylko totumfacki spełniał wymogi formalne. Wszystko, jak mówisz, za wpłaty na kampanię . W filmie pewna świnia chodziła po mieście i głosiła program "co mi zrobisz jak mnie złapiesz"? W życiu jest podobnie - "służba" państwu, gminie, to służba kolesiowskiej mafii. Nowak formalnie ma rację, ale siedzi w tej samej beczce smrodu i głosi relatywizm Kalego. Takie miasto i siczowy jego lud - obyczaj silniejszy od..

 6. 6
  +4
  ~ Prawdzik
  Czwartek, 28.06

  Dzięki panu za kulturę osobistą , rzetelne i merytoryczne zalatwianie spraw oraz za takt w obyciu z lydzmi

 7. 7
  +3
  ~ Opus Dei
  Czwartek, 28.06

  Najsłabsze ogniwo prezydentury Witolda!!!

 8. 8
  +7
  ~ elblążanka
  Czwartek, 28.06

  No niestety, czysta prawda.Jest to nawet niebezpieczne do prawidłowego funkcjonowania budżetu Miasta.Z ekonomią niema to nic wspólnego i to jest niebezpieczne.Musimy sie zastanowić głosując na radnych, w czyje ręce mamy powierzyć współrządzenie Naszym Elblągiem.

 9. 9
  +1
  ~ Do,prawdziek
  Czwartek, 28.06

  Czy to prawda ze Nowak elegancko wydymał ludzi z mieszkan na Oboznej?

 10. 10
  --5
  ~ kolo
  Czwartek, 28.06

  Nic nie wskóracie panie Nowak, jesteście na pozycji straconej, takie są reguły gry. Kto gra atakując wygrywa. To już jest schyłek, czy się panu to podoba czy nie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.