Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Senator Jerzy Wcisła: Po tej kadencji będziemy mocno okaleczeni

05.12.2017, 11:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Po tej kadencji będziemy mocno okaleczeni
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W grupie senatorów PO tylko 6 osób to debiutanci. Jak Pan się odnalazł w nowej roli?

Myślę, że dość szybko się odnalazłem. Klub powierzył mi dwie funkcje sekretarzy: Senatu i Klubu – to dość trudne zadania, bo wymaga współpracy z senatorami i marszałkami senatu w przypadku sekretarza Senatu i organizacji pracy senatorów PO, a to nie jest łatwa grupa. Każdy z senatorów jest silną indywidualnością i szczerze mówiąc nieco byłem zaskoczony, gdy zaproponowali mi funkcję, która sama w sobie zawiera element dyscyplinujący.
 
Jak Pan ocenia dwa lata pracy w Senacie?

Mam oczywisty niedosyt. PiS wprowadził magiel polityczny, który sprowadza parlament do liczby podniesionych rąk za przyjęciem PiSowskich projektów ustaw. Dyskusja i merytoryczne argumenty tracą znaczenie. Do tego wręcz ogłupiające tempo pracy: np. prawo wodne liczące blisko 500 stron i tysiąc stron komentarzy otrzymaliśmy ok. północy, a od 8 rano je procedowaliśmy.
 
Jak wygląda praca w Komisjach?

To mniej medialna, ale bardziej merytoryczna część pracy. Pracuję w dwóch komisjach: Samorządowej i Środowiska oraz aż w pięciu Zespołach Parlamentarnych i trzech bilateralnych: Parlamentarnym Zespole Rozwoju Dróg Wodnych – którego jestem przewodniczącym, jeszcze jednym związanym z rozwojem dróg wodnych, Monitorowania Praworządności, Warmińsko-Mazurskim oraz Energetyki Jądrowej; w zespołach bilateralnych: gruzińskim, białoruskim, ukraińskim – a planuję pracę także wstąpienie do zespołów: rosyjskiego i litewskiego. No i gram w reprezentacji Senatu w piłkę nożną.
 
Nie trudno zgadnąć, że najważniejszy dla Pana jest Zespół Rozwoju Dróg Wodnych.

Rzeczywiście, mam już wypracowaną w kraju markę „specjalisty” w zakresie dróg wodnych. Ale też dużo pracuję – zespół ledwo powstał, a już włączył się lub kreuje wiele przedsięwzięć. Zorganizowaliśmy twórczą konferencję nt. zagospodarowania Wisły warszawskiej, uczestniczyliśmy w Roku Wisły, w przyszłym roku będziemy współorganizatorami Roku Rzeki Odry i III Sejmiku Żeglugi Śródlądowej – przypomnę, że to kontynuacja inicjatywy, która zrodziła się w Elblągu. Pierwszy sejmik obradował w Elblągu – byłem jego organizatorem. W listopadzie powołaliśmy też Zespół Ekspertów do którego zaprosiłem naukowców, działaczy, znawców branży śródlądowej z całej Polski. Zaproszenie przyjęło ok. 30 osób i już ustaliliśmy pierwsze zadania, których się podejmiemy. To ważne gremium, które jest w stanie zasugerować Rządowi dobre rozwiązania dla wielu problemów, w tym też takich, które wpłyną na rozwój portu w Elblągu czy poprawę jakości wody Zalewu Wiślanego.
 
Czym różni się praca w Komisjach od obrad plenarnych?

Na posiedzenia Komisji przychodzą często eksperci, specjaliści i ministrowie, którzy za ustawy odpowiadają. Rzadko za to bywają media. Stwarza też możliwość konfrontacji poglądów, a czasami dokonania zmian w proponowanych rozwiązaniach. Niektóre moje wnioski np. w sprawie szkół mistrzostwa sportowego czy rozdziału kompetencji w zarządzaniu drogami wodnymi zostały przyjęte. Inne, akceptowane na poziomie komisji, przepadały właśnie w maglu politycznym na sali plenarnej. I nie dotyczy to tylko spraw głośnych, ale np. sieci aptecznej, przy której senatorowie PiS głośno popierali moje wnioski, by później zagłosować za ich… odrzuceniem.
 
Co z kanałem przez Mierzeję?

Pracuję na rzecz tej inwestycji od kilkunastu lat. PiS kłamał mówiąc, że PO nie chciała kanału, czego dowodem choćby konferencja w Tolkmicku, podczas której ogłoszono, że kanał będzie budowany w Nowym Świecie. Konferencja w całości była oparta o dokumenty opracowane przed 2016 rokiem i potwierdziła decyzje z 2013 roku. Szkoda, że stracono dwa lata, bo PO planowała zbudowanie kanału w 2020 roku, a rząd PiS mówi o 2022. I wcale nie jestem pewien, czy jest gotowy do realizacji tej inwestycji?
 
Jak z pozycji naszego regionu ocenia Pan dwa lata tej kadencji?

Nie jest tak, że wszystko co robi PiS jest złe. Myślę, że już wcześniej można było podnieść dochody obywateli. Mam też nadzieję, że kanał jednak powstanie, chociaż szkoda, że po drodze rząd PiS zgubił kontrakt terytorialny, w którym zapisane było 150 mln zł na rozwój portu w Elblągu. Ale nasz region nie ma po stronie rządowej dobrych ambasadorów. Odebrano nam mały ruch graniczny, teraz ucieka program Polska-Rosja, z którego - przy nawet 90% wsparciu unijnym - mogliśmy zrealizować inwestycje wartości 250 mln zł. Braniewo i Bartoszyce nie otrzymują obiecanych środków na mosty, samorządy muszą dopłacać miliony złotych do reform rządowych, hurtowo zwalniani są ludzie i likwidowana podmiotowość elbląskich instytucji. Po tej kadencji będziemy mocno okaleczeni.

Ma Pan poczucie, że minione dwa lata dobrze Pan wykorzystał?

Zawsze  miałem poczucie, że zmieniam Polskę. Przypomnę, że w okresie, gdy kierowałem elbląskim biurem urzędu marszałkowskiego w naszym regionie zainwestowano w podległą mi turystykę wodną 600 mln zł. To już silna gałąź gospodarki. W Senacie też już na kilka spraw miałem wpływ. Kieruję silnym zespołem parlamentarnym. Wspieram instytucje demokratyczne i ludzi, którzy zostali skrzywdzeni decyzjami rządzących. Doprowadziłem do sytuacji, w której Parlament Europejski – zaczynając od spraw kilku osób z Elbląga – będzie bronił kilku tysięcy osób, hurtowo zwolnionych z pracy. Trudno mnie zniechęcić. Jestem typem sportowca. Walczę do końca. I widzę, że to ma sens. Tak postrzegam moją rolę. Po pierwsze: nie odmawiam, gdy mnie ktoś poprosi o udział, patronat, pomoc. Po drugie: wspieram tych, którzy przychodzą z problemami, a ich jest mnóstwo. Po trzecie: mamy w tej kadencji bezprzykładnych atak na instytucje demokratyczne i z drugiej strony rośnie ruch protestu – mam obowiązek ten ruch wspierać i jestem do jego dyspozycji. Od Elbląga zaczęły się działania w obronie kilku tysięcy osób hurtowo zwolnionych z pracy przez PiS. Dzisiaj te sprawy już pilotuje Parlament Europejski. Są już pierwsze dobre dla pokrzywdzonych wyroki polskich sądów.


Z senatorem Jerzy Wcisłą rozmawiała
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ Pinokio nosek rośnie
  Wtorek, 05.12

  PO 8 lat oszukiwało Polaków, brak miejsca by tu napisać o wszystkich sferach PO. Na Wyciskacza POśrednuak czeka z otwartymi drzwiami :)

 2. 2
  +20
  ~ PCdriver
  Wtorek, 05.12

  Napiszę tak podsumowując tekst prędzej podam rękę Mariuszowi L. niż jemu.

 3. 3
  --35
  ~ awa
  Wtorek, 05.12

  Brawo Senatorze. Ma Pan mój głos!

 4. 4
  +27
  ~ Zobaczycie
  Wtorek, 05.12

  O czym wy marzycie peowcy, po wyborach pod Sejmem stołki ustawie bo od Polaków macie czerwona kartkę i won. Za donoszenie do UE na swój naród. To jest zwykle sk,,,,,,,, wo. Dosyć czarowania za te afery powinniście siedzieć w pierdlu.

 5. 5
  +36
  ~ turban
  Wtorek, 05.12

  Hahaha ale trzeba byc naiwnym zeby brac do siebie slowa tego nieroba i lansera. Okaleczeni? dobrae sobie. Okaleczyła polakow platfroma z godnosci. CH,DI kamieni kupa albo ze polska istnieje tylko teoretycznie. .. zniszczyliscie polski przemysl motoryzacyjny,zlikwidowaliscie i oddaliscie w obce lapy polskie stocznie, kradliscie kamienice w warszawie(btw kiedy wreszcie ta hanka bufetowa zostanie wsadzona do wiezienia?). wcisla koncz wasc wstydu oszczedz. jedynym twoim dokonaniem w regionie bylo okaleczenie żuław przez likwidacje promu rzecznego w kepinach. wspolczuje twoim wyborcom dali sie neizle wydymac.

 6. 6
  --35
  ~ klik
  Wtorek, 05.12

  Widać że pan senator jest osobą która wie w jaki sposób swoje zaangażowanie i wiedzę i umiejętności wykorzystać do pracy w Senacie. Jest bodajże jedynym parlamentarzystą z Elbląga który tak intensywnie pracuje na rzecz naszego miasta i regionu.

 7. 7
  +26
  ~ Turbina
  Wtorek, 05.12

  Wcisła od czasu kiedy ma parcie na szkło został mocno skaleczony.

 8. 8
  +26
  ~ A-Z
  Wtorek, 05.12

  Ale dlaczego chciał Związkowców z Epec żeby wyszli na ulice to tego do dziś nie wyjaśnił?

 9. 9
  --30
  ~ ja
  Wtorek, 05.12

  Chociaż jeden z Elbląga coś robi. Szacun

 10. 10
  +15
  ~ yataman
  Wtorek, 05.12

  do ja: a co konkretnie robi? umiesz rozwinac swoja wypowiedz to rozwinac czy tylko memlesz ozorem jak leming?

 11. 11
  +22
  ~ Kuba
  Wtorek, 05.12

  panie Wcisła okaleczeni zostaliście poprzez oderwania od koryta ? to teraz tylko do chirurga POzszywać ryjki !

 12. 12
  +10
  ~ Hipokryt !
  Wtorek, 05.12

  A-Z . Monterzy dlatego, że nie wyszli na ulicę, nie dostali nagród z funduszu DN. Zostali ukarani.

 13. 13
  --11
  ~ Anka
  Wtorek, 05.12

  A gdzie reszta parlamentarzystów z Elbląga? Co oni robią w Sejmie czy Senacie?

 14. 14
  --22
  ~ Anka
  Wtorek, 05.12

  Ile jadu... Panie Senatorze, niech Pan robi swoje!

 15. 15
  +14
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 05.12

  Żenada

 16. 16
  +14
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 05.12

  Cytuję "...Przypomnę, że w okresie, gdy kierowałem elbląskim biurem urzędu marszałkowskiego w naszym regionie zainwestowano w podległą mi turystykę wodną 600 mln zł. To już silna gałąź gospodarki...." bez pychy proszę, a może zacznijmy rozmowę od wydanych milionów na port w Tolkmicku?! Bo może czegoś senator nie wiesz? Nie widzisz co tam się dzieje od momentu oddania w dodatku z olbrzymim opóźnieniem?

 17. 17
  +14
  ~ Karaczan
  Wtorek, 05.12

  Wcisla jest prawdopodobnie psychicznie chory. Wszystko na to wskazuje po tym jak prowadzi swój profil na FB. Zachowuje się jak Gargamel w stosunku do smerfów powtarzając "jak ja nie cierpię tego PISu! i tupiąc nogami ze złości że PiS coś robi ze PIS zrobi przekop a taki wcisla przez 8lat pierdzial w stołek żyjąc na koszt POdatnika. Ten facet nie ma wizji jego jedynym hasłem przewodnim jest nienawiść do PISu. Jakie to trzeba mieć siano we łbie żeby tego gada POpierac?

 18. 18
  +10
  ~ To wy
  Wtorek, 05.12

  P. O tzadzilo i ogłoszenia przekopac mierzeje, tak samo kolej nadzalewowa mogła ruszyć. Ale wy woleliscie olsztyn i mazury wspierać i im dać kasę na budowy i remonty torów. Poszli won i tyle.

 19. 19
  --18
  ~ Mikado
  Wtorek, 05.12

  Ile tu pisowskiego hejtu. Okropne płatne opluwanie. Panie Senatorze proszę robić swoje . Niewielu jest takich ludzi jak Pań, pracowitych, mądrych, autentycznych i odważnych w tych okropnych skłóconych czasach.

 20. 20
  --19
  ~ Wiktor
  Wtorek, 05.12

  Brawo Panie Senatorze!!!!!. Obserwuje Pana pracę od dawna i dziękuję za to co Pan robi dla Elbląga i dla naszego kraju. Pozdrawiam

 21. 21
  +6
  ~ do Mikado&Wiktor
  Wtorek, 05.12

  Chyba przesadzacie?.

 22. 22
  +7
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 05.12

  POwala mnie Pańska skromność w wypowiedziach Panie senatorze , rozkręca się Pan . Ale cóż im wyżej , tym boleśniejszy upadek . Jak tam , zagłębił się Pan bardziej w historię pierwszych Piastów , czy nie bardzo ?? O innych sprawach , szkoda się rozpisywać . I tak , jak zawsze " skasują " pod pretekstem nieprzestrzegania regulaminu . Pozdrawiam Panią ...Kamilę .

 23. 23
  +5
  ~ wasyl
  Środa, 06.12

  a ten nierób znów się pokazuje, lanser i leniwiec, nigdy ale to nigdy nic nie zrobił pożytecznego.!!! tylko paplać ozorem potrafi, mam nadzieję że wyleci z hukiem z tego parlamentu łaps jeden!!! Nie ma za grosz honoru, wstyd i żenada!!!

 24. 24
  +4
  ~ hytry v
  Środa, 06.12

  ja rzygam na widok tej kłamliwej kreatury, oszołom i głupek w jednej postaci

 25. 25
  +3
  ~ sportowiec
  Środa, 06.12

  Panie senatorze jak pan sie ustosunkuje do afery w PZKOLu ? wszak to pana koles z ktorym nawzajem klepiecie sie po ramieniu i popieracie byl w zarzadzie zwiazku. chodzi o afere w ktorej zniklo mnostwo pieniedzy z ministerstwa a takze sex afere w tym zwiazku. jak widac sympatycy PO to takze oszusci i zlodzieje. swoj do swojego ciagnie. nigdy wiecej PO!

 26. 26
  +1
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 06.12

  O jak miło że się imć Senator przypomniał.... 600 Milionów - imponujące. A ile całorocznych miejsc pracy z tego powstało ? Ile wybudowano ośrodków z myślą o zwykłym Kowalskim ? Imponujące nabrzeża na Skwerze Zygmunta Augusta sprawiły że woda podsiąka pod bloki na starówce... Pętla Żuławska pięknie rozsławiłą nasz region pożarem "Atlanty" a rewitalizacja pochylni w wielu ludziach wzbudza śmiech i zażenowanie że w XXI wieku nie odało sie odbudowac tego co zrobiono w XIX . IMMMMMMMMPONNNNNNUJĄCE.

 27. 27
  0
  ~ emeryt
  Czwartek, 07.12

  Wiedzą ,że wybory parlamentarne przegrają . to chcą spróbować krzykiem ulicznym obalić RZĄD i wejść do fabryki pieniędzy , bo pan Morawiecki uzbierał trochę grosza , Te pieniądze nie są dla was. Dla was to może być w przyszłości kryminał , to mówią patrioci , którzy znają życie i walczyli o taką polskę jaką jest PIS , wy znacie się dobrze ,ale na kantach , SOWA I PRZYJACIELE, POLSKA JEST TEORETYCZNA ,a jak się okazuje jest jednak praktyczna i dobrze zarządzana przez PIS .

 28. 28
  0
  ~ Jan
  Czwartek, 21.12

  Mając takich sanatoriów zgadzam się

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.