Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Jerzy Wcisła o Przekopie: PiS doktrynalnie odcina się od wszystkiego co odziedziczył po rządach PO

02.06.2017, 20:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła o Przekopie: PiS doktrynalnie odcina się od wszystkiego co odziedziczył po rządach PO

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy materiał, w którym poseł Jerzy Wilk zarzucił Platformie Obywatelskiej wydanie 5 mln zł na dokumentację dot. budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną, które ostatecznie się zdezaktualizowały. Senator Jerzy Wcisła stanowczo temu zaprzecza.


Na łamach info.Elblag pojawiła się wypowiedź posła PiS o tym, że w okresie poprzedniego Rządu zostały zmarnowane prace na rzecz budowy kanału przez Mierzeję, i wraz z zdezaktualizowaną dokumentacją trzeba było wyrzucić 5 mln zł do kosza.  Są to twierdzenia niezgodne z prawdą, co łatwo udowodnić faktami
 
– zapewnia Jerzy Wcisła.

Senator PO zaznaczył, że ustalenia prowadzone z Komisją Europejską przerwał Rząd Prawa i Sprawiedliwości. - W chwili wygrania wyborów przez PiS dokumentacja na budowę kanału była przekazana Komisji Europejskiej do ostatecznej oceny, a ostateczny termin wykonania inwestycji określony był na 2022 rok.  W styczniu 2016 roku Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Rządu PiS Marek Gróbarczyk potwierdził ten fakt i poinformował, że unijny komisarz nie będzie blokował budowy kanału. Niestety, już w lutym Rząd PiS przerwał z nieznanych powodów proces uzgodnień z Komisją Europejską – podkreślił.

Jerzy Wcisła wielokrotnie interweniował w tej sprawie w Ministerstwie. Jaka odpowiedź uzyskiwał?
 
W maju 2016 roku Ministerstwo zapewniło mnie, że „pozostaje w stałym kontakcie z Komisją Europejską, z którą ustalono, że jej opinia nie jest konieczna do przyjęcia Programu”, a w czerwcu, że „nie planuje powtarzania badań”. Cała korespondencja jest dostępna na stronach Senatu RP, pod moim nazwiskiem i przeczy tezie, że jakiekolwiek dokumenty się zdezaktualizowały
 
– mówił senator.

Co zatem było powodem nie wykorzystania stworzonej już dokumentacji? - PiS doktrynalnie odcina się od wszystkiego co odziedziczył po rządach PO. Dlatego rzeczywiście wyrzucił przygotowaną dokumentację na budowę kanału. Niestety, poza większymi kosztami, wyrzuca też uzasadnienie gospodarcze dla tej inwestycji, zastępując je budzącymi uśmiech politowania i nerwowe reakcje Rosjan względami militarnymi – zauważa Jerzy Wcisła. - Skazuje się też na przygotowanie dokumentacji w ciągu kilkunastu miesięcy, co powoduje, że musi złamać procedury środowiskowe i zastosować specustawę, by zamknąć usta środowiskom ekologów. Jednym słowem, normalny proces budowy zastąpił procedurą budowania wrogów dla tej inwestycji. Dlatego lider PO mówił w Elblągu prawdę, że PiS chce upolitycznić budowę kanału. Pytanie tylko, czy jest w stanie przekonać wygenerowanych przez siebie wrogów, w tym Unię Europejską, która stoi na straży wielu procedur, które PiS także w sprawie kanału łamie. Obawiam się, że w efekcie zamiast kanału, możemy mieć procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.


 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 12

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ ursus
  Piątek, 02.06

  To chyba dobrze prawda? Ty cholerny platformerski wichrzycielu? W kolejnych wyborach polacy was zaorają m możecie sie zdziwić. Wasz elektorat czyli przestępcy sa wsadzani do więzień a i komuchy wymieraja.

 2. 2
  +24
  ~ Mieszko I
  Piątek, 02.06

  Pan " senator " co przez osiem lat gadaniem prawie przekopał mierzeję . Tylko tyle mógł , gdyż Tusk nie POzwolił na nic więcej . A na pewno nie na inwestycję , która by była konkurencyjna dla Trójmiasta . PO , jak POzory .

 3. 3
  +21
  ~ jestem robotem
  Piątek, 02.06

  Zajmij się stara ***o... wyprowadzeniem wojska z Elbląga ściąganiem sejmiku województwa do Elbląga a nie swoimi duperelami ambicjonalnymi które wszyscy mają głęboko w d....

 4. 4
  +21
  ~ Żenada .
  Piątek, 02.06

  Polityk o bardzo zawężonym spektrum wiedzy . NUUUUUUUUUDA ~!

 5. 5
  +16
  ~ lolo
  Piątek, 02.06

  "Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i były członek władz Platformy Obywatelskiej jest zdecydowanie przeciwny przekopowi Mierzei Wiślanej, o czym poinformował w dyskusji na Twitterze. Jego zdaniem, okres amortyzacji z zainwestowania 1 mld zł w biznesie to okres od 3 do 8 lat. W przypadku przekopu Sikorski pyta z przekąsem: ile wyniesie ten okres? Sto, dwieście lat? Zapytał również zwolenników inwestycji o to, ile statków musiałoby wpływać do Elbląga, przez ile lat, aby zaoszczędzić 1 mld zł plus odsetki." - infoelblag 03.03.2016 jakieś pytania?

 6. 6
  +3
  ~ Brawo lolo !
  Sobota, 03.06

  Brawo lolo ! - Tak myśli każdy Elblążanin, mieszkaniec Mierzei itd. który fanom przekopu stawia 3. pytania: Co będzie przywożone statkami do Elbląga ? - Co będzie statkami wywożone z Elbląga ? - Kto będzie płacił koszty utrzymania przekopu, toru wodnego ? (Gdyby np. lód na Zalewie potrwa do marca ? ).

 7. 7
  +7
  ~ daxxx
  Sobota, 03.06

  Bardzo dobrze. Maja moje poparcie, niemieckie PO nie beezie sie paniezyc

 8. 8
  --11
  ~ klik
  Sobota, 03.06

  Z PiS-em to jest tak. Co było przed nimi to niczego nie było " to jest ich myślenie". Czy dlatego "tworzą" - państwo PiS-owskie? A tak naprawdę to po ich "rządach" to dopiero nic nie będzie. Zastali Naszą Ojczyznę w rozkwicie, a zostawią w ruinie, o której tak chętnie przecież mówili? Najwyższy czas dążyć do normalności.

 9. 9
  +19
  ~ Jan
  Sobota, 03.06

  Jurek. Co zrobiłeś dla miasta Elbląg ze taki idziemy na dno przez 8 lat Zadzenia Po kłamczuch jak kopaczowa

 10. 10
  +11
  ~ Olo
  Sobota, 03.06

  Odziedziczone po PO to korupcja , złodziejstwo , kolesiostwo, marnotrawstwo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.