Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Co z tą EKM-ką?

06.02.2012, 08:04:49 Rozmiar tekstu: A A A
Co z tą EKM-ką?
fot. Rafał Kadłubowski

Wielu mieszkańców naszego miasta skarży się na funkcjonowanie Elblaskiej Karty Miejskiej. Twierdzą oni, że zwykłe, papierowe bilety były o niebo lepsze. Niestety, trzeba się odnaleźć w nowej sytuacji. Na pytanie dotyczące głównych problemów związanych z EKM, odpowiedział nam referent ds. marketingu i komunikacji społecznej ZKM, Michał Górecki.

Co ma zrobić turysta przyjeżdżający do Elbląga, gdy zechce skorzystać z komunikacji miejskiej? Powinien wyrabiać sobie kartę?


Bilety na jednorazowe przejazdy są i będą dostępne w pojazdach. Przypomnijmy, że mają one formę paragonu, który nie podlega kasowaniu. Pasażerowie mogą zakupić jednorazowy bilet również za pomocą telefonu komórkowego, obecnie umożliwia to system moBILET. Nie ma również formalnych przeszkód, aby osoba przyjezdna wyrobiła sobie imienną EKM, np. w przypadku dłuższego pobytu w mieście. Imienna karta jest swoistą wizytówką miasta i może być ciekawą pamiątką z Elbląga. Również z myślą o osobach przyjezdnych zostały przygotowane EKM na okaziciela. Karty te dostępne są już w 9 punktach doładowania kart. Aby uzyskać ten rodzaj karty nie jest konieczne składanie wniosku, a jedynie wniesienie kaucji. Po doładowaniu karty wybraną przez użytkownika kwotą, można korzystać z promocyjnych cen na bilety jednorazowe w komunikacji miejskiej w Elblągu, a także wnosić opłaty za parkowanie w SPP. W każdym momencie użytkownik może zwrócić imienną EKM lub kartę na okaziciela i odzyskać wniesioną kaucję.

Dlaczego osoby posiadające np. bilety miesięczne lub seniorzy muszą podkładać kartę do czytnika przy każdym wejściu i wyjściu z pojazdu? Czemu ma służyć konieczność "meldowania" wejścia i wyjścia z pojazdu?

Przykładanie karty do kasownika przy wejściu i wyjściu dotyczy tylko elektronicznych biletów jednorazowych. Dzięki temu rozwiązaniu, na przejazdy jednorazowe mogły zostać wprowadzone promocje. Za przejazd do dwóch przystanków opłata wynosi 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (bilet ulgowy), przejazd powyżej dwóch przystanków odpowiednio 2,20 zł i 1,10 zł, natomiast za bilet przesiadkowy (czyli dwa przejazdy), w zależności od ilości przystanków opłata wynosi odpowiednio 2,80 zł/1,40 zł lub 3,00 zł/ 1,50 zł. Warunkiem skorzystania z promocji jest przyłożenie EKM do kasownika zarówno przy wejściu jak i przy wyjściu z pojazdu komunikacji miejskiej. Pasażerowie korzystający z biletów okresowych (dekadowych, miesięcznych, 30 dniowych i semestralnych), a także z imiennych EKM z zapisanymi uprawnieniami do przejazdów bezpłatnych, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, mają obowiązek rejestrowania każdego przejazdu poprzez przyłożenie swojej EKM do kasownika po wejściu do pojazdu. Nie jest konieczne, aby ta grupa pasażerów przykładała karty również przy wysiadaniu. Kasowniki obsługujące EKM, w zdecydowanej większości pojazdów są umieszczone bezpośrednio przy drzwiach wejściowych, a więc pasażer wsiadający lub wysiadający z pojazdu ma je w zasięgu ręki. Pojedyncza rejestracja karty nie jest operacją skomplikowaną i trwa jedną sekundę.

Jest Pan na bieżąco we wszystkich sprawach związanych z Elbląską Kartą Miejską. Proszę powiedzieć, z jakimi jeszcze problemami borykają się mieszkańcy?


Proszę pamiętać, że System EKM jest jeszcze w fazie budowy. Przygotowujemy się również do ostatnich testów Systemu, już jako całości. Wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem karty staramy się jak najszybciej wyeliminować. Do każdej reklamacji użytkownika EKM, podchodzimy zawsze indywidualnie i z najwyższą uwagą. Zdarzają się przypadki, w których zdaniem pasażera kasownik nieprawidłowo pobrał opłatę za jednorazowy przejazd lub nie zwrócił promocji przewidzianej w cenniku. Najczęściej powodem takiej sytuacji jest zbyt krótkie przytrzymanie karty przy kasowniku - towarzyszy temu potrójny sygnał dźwiękowy i na wyświetlaczu urządzenia pojawia się komunikat: „sprawdź operację”. W takiej sytuacji operacja z użyciem karty nie przebiegła prawidłowo. Dlatego warto się upewnić i sprawdzić stan naszej EKM i zawartych na niej biletów, a można to uczynić poprzez naciśnięcie przycisku „ S ” i przyłożenie EKM do oznaczonego pola na kasowniku. Należy pamiętać, że wniesienie opłaty za przejazd osoby lub osób nam towarzyszących powinno zostać poprzedzone wybraniem rodzaju biletu (przyciski „ N ”- normalny, „ U ”- ulgowy), który chcemy dla kogoś skasować. Jeśli nie został użyty żaden przycisk kasownika, przyłożenie EKM po raz drugi w tym samym pojeździe, System traktuje jako wyjście z pojazdu, a co za tym idzie, w zależności od przejechanych przystanków, zwraca do elektronicznej portmonetki promocję przewidzianą przez cennik. Pomimo trwałości EKM, zdarzają się również przypadki mechanicznego uszkodzenia kart miejskich np. poprzez ich wyginanie lub łamanie. W takich przypadkach na duplikacie karty są zapisywane bilety okresowe i punkty w elektronicznej portmonetce z uszkodzonej EKM. Tylko w kilku przypadkach stwierdziliśmy wadę fabryczną konkretnych egzemplarzy kart. Przy blisko 30 tysiącach wydanych kart, jest to zatem nikła ilość.


Rozmawiała: Katarzyna Buczek

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ nout
  Poniedziałek, 06.02

  "Przykładanie karty do kasownika przy wejściu i wyjściu dotyczy tylko elektronicznych biletów jednorazowych. " Większej bzdury nie słyszałem, seniorzy którzy mają ustawowo przejazdy za darmo, a muszą przykładać kartę przy wejściu do pojazdu.

 2. 2
  --18
  ~ ja
  Poniedziałek, 06.02

  bardzo dobrze ze znikna bilety jednorazowe mniej miasto bedie zasmiecone

 3. 3
  +8
  ~ Witek z Jadzią
  Poniedziałek, 06.02

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 4. 4
  +4
  ~ dery
  Poniedziałek, 06.02

  Czemu ma służyć konieczność "meldowania" wejścia - idiotyzm ,przecież mam wykupiony bilet na miesiac i nie muszę rejestrować biletu .To jest tylko do statystyki ile osób jedzie o danej godzinie tym autobusem .Jak mnie kanar złapie ze nie zarejestrowałem biletu miesięcznego a mam ważny to wlepi mi mandat .

 5. 5
  --10
  ~ Nuts
  Poniedziałek, 06.02

  Paranoja zostawiona przez SŁONINĘ ten cały EKM. Orzech rób zmiany!

 6. 6
  +5
  ~ zombi
  Poniedziałek, 06.02

  ja - brudasie, zaśmiecasz miasto nie wiesz do czego służy kosz

 7. 7
  --2
  ~ Kuba
  Poniedziałek, 06.02

  Ja jestem zadowolony z EKM. Dzięki temu płace mniej za przejazd. Łatwiej będzie też wnioskować o zmianę taboru na danej trasie jeśli dane z EKM będą wskazywały, że na danym odcinku jeździ dużo osób. To przy okazji jeden z najnowocześniejszych systemów w Polsce... Co do osób mających darmowy przejazd to po pierwsze powinno ich być mniej-prawie każdy ma ulgę, a jak ktoś jedzie na normalnym bilecie to płaci tak naprawdę za nich. I chyba jednak w zamian za darmowy przejazd mogą przyłożyć chociaż EKM do kasownika?!

 8. 8
  +1
  ~ greg
  Poniedziałek, 06.02

  w pełni zgadzam się z Kubą - okazyjnie jeżdżę tramwajem i karta pozwala mi uniknąć poszukiwania kiosku z biletami papierowymi - raz na jakiś czas doładuję i mam spokój,w dodatku płacę za bilet mniej. co do osób bezpłatnie korzystających - też się zgadzam. jeżdżą za darmo a karta nic ich nie kosztuje - jeśli te statystyki wpłyną jakoś pozytywnie na elbląską komunikację to popieram cały ten system

 9. 9
  +4
  ~ E
  Poniedziałek, 06.02

  a ile ten systemkosztowal?

 10. 10
  --1
  ~ m
  Poniedziałek, 06.02

  " Pasażerowie korzystający z biletów okresowych(.....) mają obowiązek rejestrowania każdego przejazdu poprzez przyłożenie swojej EKM do kasownika po wejściu do pojazdu." przepraszam, po co? to i tak nie rejestruje się na bilecie. Ostatnio kontroler sprawdzał mi kartę EKM to podejrzałam na czytnik, był 31 stycznia jako REJESTRACJA KARTY a kontrola odbyła się w połowie lutego. Dlatego ja tylko na początku miesiąca pikam karte

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.