Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Wielki Tydzień

21.03.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Zanim rozpocznie się wielkanocne świętowanie chrześcijanom wypada uczestniczyć w Misterium Wielkiego Tygodnia, któremu poświęca się trzy dni; Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

W Wielki Czwartek - w przeddzień swojej męki, Pan Jezus ustanowił najświętszy Sakrament i Sakrament Kapłaństwa. Tego dnia w kościele odbywa się uroczysta Msza  Wieczerzy Pańskiej, w czasie której poświęca się oleje św., następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „ciemnicy”; obnażenie ołtarza.

Wielki Piątek - jest dniem smutku i żałoby. Tego dnia dokonała się krwawa ofiara krzyżowa Syna Bożego. W tym dniu nie ma mszy św. Bierzemy udział w liturgicznym nabożeństwie drogi krzyżowej Jezusa, zakończonym Komunią św. Tego dnia następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji na Ołtarz wystawienia, przy „Bożym Grobie”, gdzie adorujemy Chrystusa. W rodzinach chrześcijańskich Wielki Piątek jest dniem ścisłego postu. Zaleca się przeżyć go o chlebie i wodzie, chociaż przepisy kościelne pozwalają na dwa  posiłki lekkie i obiad, cały dzień bez mięsa, słodyczy, używek.

W Wielką Sobotę – trwa adoracja przy grobie Syna Bożego. Tego dnia, począwszy od godzin przedpołudniowych święci się pokarmy na stół Wielkanocny. Tego dnia święci się również ogień, Paschał, wodę chrzcielną. W czasie Mszy  św. przy zapalonych świecach  następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Niedziela Wielkanocna. Niedziela zmartwychwstania Pańskiego.

Dla chrześcijan jest to najważniejszy dzień. Tego dnia Chrystus Zmartwychwstał. Cały świat otrzymał pewność Zbawienia, pod warunkiem właściwego wypełniania powinności i w chwili śmierci znajdowania się w stanie łaski Bożej, czyli bez grzechu ciężkiego po przyjęcia chrztu św.  Od wczesnych godzin rannych, na Mszy św. rezurekcyjnej rozlega się wspaniały hymn, cały Kościół czci Zmartwychwstałego Jezusa, przeżywa nadprzyrodzoną radość świąt Wielkanocnych. Na śniadaniu dzielimy się święconymi pokarmami, wśród których szczególnym symbolem narodzin do nowego życia jest jajko. Rodziny składają sobie wzajemne życzenia w których najważniejszym  motywem jest wytrwanie w łasce Bożej.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4716210365295