Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Rada Miasta: Najwięcej zyskał KWW Witolda Wróblewskiego, najbardziej stracił PiS

23.10.2018, 11:45:47 Rozmiar tekstu: A A A
Rada Miasta: Najwięcej zyskał KWW Witolda Wróblewskiego, najbardziej stracił PiS
Fot. Archiwum redakcji
Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Wróblewskiego znacznie zwiększył swoje siły w Radzie Miasta (z 1 mandatu na 6), a Prawo i Sprawiedliwość straciło większość (z 13 na 9).
 
Największym wygranych w wyborach samorządowych do Rady Miasta okazał się w Elblągu Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Wróblewskiego. W kadencji 2014-2018 miał on bowiem tylko jednego radnego (Marek Burkhardt). Teraz sytuacja uległa zmianie, bo aż sześciu kandydatów z tego Komitetu „weszło” do Rady.
 
Klub Radnych KWW Witolda Wróblewskiego będą tworzyć: Iwona Mikulska (997 głosów), Edward Pietrulewicz (794 głosy), Marek Osik (793 głosy), Krzysztof Konert (719 głosów) oraz Marek Burkhardt (417 głosów), który mandat uzyskał w drodze losowania (zdobył on tyle samo głosów, co jeden z kandydatów PiS z okręgu nr 4 i o tym, który zasili RM zadecydowało losowanie).
 
Witold Wróblewski również otrzymał mandat (1323 głosy). Jeśli jednak wygra on w drugiej turze wyborów prezydenckich mandat przypadnie Agnieszce Jurewicz (196 głosów).
 
Do sukcesu można również zaliczyć wynik Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna), której również udało się zwiększyć siły. Z siedmiu mandatów będą mieli dziewięć.
 
Ponownie zaufaniem zostali obdarzeni Michał Missan (1283 głosy), Antoni Czyżyk (1253 głosy), Robert Turlej (1201 głosów), Małgorzata Adamowicz (958 głosów), Irena Sokołowska (943 głosy) i Wojciech Karpiński (735 głosów).
 
Do Klubu Radny Platformy Obywatelskiej dołączył Bogusław Tołwiński (1109 głosów), Cezary Balbuza (932 głosy) i Jacek Boruszka (275 głosów), który w kadencji 2014-2018 pełnił funkcje wiceprezydenta Elbląga.
 
Większość w Radzie nie będzie już miało Prawo i Sprawiedliwość. Stracili bowiem cztery mandaty. W kadencji 2014-2018 mieli ich aż 13. Teraz – 9.
 
Mandaty ponownie zdobyli: Janusz Hajdukowski (1055 głosów), Jolanta Lisewska (1045 głosów), Marek Pruszak (1034 głosy), Rafał Traks (898 głosów), Jolanta Janowska (826 głosów), Halina Sałata (736 głosów), Paweł Kowszyński (709 głosów) i Paweł Fedorczyk (415 głosów ).
 
Po raz pierwszy szeregi Klubu Radnych PiS zasili Piotr Opaczewski (849 głosów) z Porozumienia Jarosława Gowina.
 
Rolę radnych, przynajmniej na najbliższe pięć lat, zakończyli: Teresa Król, Zenon Lecyk, Hanna Lewandowska, Jacek Perliński i Jan Redzimski.
 
Również Sojusz Lewicy Demokratycznej stracił mandaty. Żaden z dotychczasowych radnych (Ryszard Klim. Wojciech Rudnicki, Andrzej Tomczyński) nie uzyskał ponownego poparcia mieszkańców. Mandat zdobył jedynie Janusz Nowak, pełniący funkcję wiceprezydenta Elbląga. Jeśli ponownie by nim pozostał jego mandat przejąłby... Andrzej Tomczyński (366 głosów).
 
W Radzie nie zobaczymy także Marii Koseckiej, która w wyborach w 2014 r. mandat uzyskała z listy Platformy Obywatelskiej jednak podczas trwania kadencji została radną niezależną i opuściła Klub Radnych PO. W tych wyborach nie wzięła udziału.
 

Nie wiadomo jeszcze czy wszyscy zwycięzcy przyjmą mandaty. Jeśli ktoś odmówi jego miejsce zajmie osoba, która z tego samego okręgu, z tej samej listy zdobyła wynik drugi w kolejności.

 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Janusz
  Wtorek, 23.10

  Potwierdziło się że elbląg to stan umysłu!!!

 2. 2
  +3
  ~ J.S.
  Wtorek, 23.10

  Nowak ty cwaniaku, co teraz 391 WSTYD ,powinieneś wyjechać z tego miasta jak większość ludzi młodych, którzy nie mieli perspektyw przez ciebie i twoich kolesi komuchów.

 3. 3
  +3
  ~ wyborca antypartyjny
  Wtorek, 23.10

  W końcu to miasto rozkwitnie przez strate radnych z ramienia PiS.To dobra wiadomosc ale zeby byla jeszcze lepsza trzeba wybrac Witolda Wroblewskiego.

 4. 4
  +9
  ~ no, cóż... wstyd
  Wtorek, 23.10

  "Radna" dopchnięta kolanem ze 196 głosami, to kolejny sukces "pedagogiczny" tej osoby. Żądać od innych samemu miernie - taka etyka. Jak tu wejść do szkoły z takim wynikiem?

 5. 5
  +7
  ~ kovalski
  Wtorek, 23.10

  przypominam radnym z okręgu wyborczego nr.4 że ZAWODZIE to też wasz okręg .

 6. 6
  --4
  ~ PIS=kompromitacja
  Wtorek, 23.10

  Na listach nie zabrakło też prostytucji politycznej! Brawo wyborcy PIS w 3 okręgu! No i wynik Kukiz15 naprawdę się wzruszyłem! Teraz czekam na głos wybitnego specjalisty z 3 okręgu, który nie wszedł do rady z końca listy co tak się zna na inteligencji innych.Zatkało kakao?

 7. 7
  +16
  ~ kunegunda pisowskka
  Wtorek, 23.10

  brawo !!! oby jak najmniej tej zarazy Pisowskiej terazjeszcze wILKA trzeba pogonic

 8. 8
  --3
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 23.10

  Pani redaktor nie z "... Z siedmiu mandatów będą mieli dziewięć..." tylko z 8 w ubiegłych wyborach maja dziś 9! Bo to że odeszła w miedzy czasie biała dama to nie świadczy, że wcześniej z lista PO go nie miała! Czyli wielka polityczna koalicja PO+Nowoczesna+KOD zwiększyła o 1 mandat słownie jeden! Czyli chyba nic się nie zmieniło no może tylko to że kiedyś wielki bezpartyjny Turlej dziś jest w PO? Inna spraw jak nie wstapią do PO inni też puszcza klub potem to pewne!

 9. 9
  +2
  ~ kolo
  Wtorek, 23.10

  No to czekamy na rezygnację państwa Mikulska SP 18 i Pietrulewicz SP 19 z zajmowanego stanowiska dyrektora. Albo było to uczciwe z ich i pana Wróblewskiego strony, albo zakpienie z mieszkańców. No i który teraz z panów byłych komendantów obejmie fotel szefa Staży Miejskiej a który departament spraw kryzysowych, panie Wróblewski?

 10. 10
  0
  ~ super
  Wtorek, 23.10

  196 w biodrach czy w biuście?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0564730167389