Środa, 20.10.2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Jest bursztyn w miejscu przekopu Mierzei. Ile? Będą szczegółowe badania

12.03.2019, 19:48:54 Rozmiar tekstu: A A A
Jest bursztyn w miejscu przekopu Mierzei. Ile? Będą szczegółowe badania
fot. archiwum redakcji ( zdjęcie stanowi tylko ilustrację do artykułu)

- Wiemy, że bursztyn w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej jest, ale nie wiemy w jakich ilościach, i nie wiemy, czy jest opłacalny do wydobycia. Zleciliśmy dodatkowe badania - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
 

W ramach przygotowania projektu i uzyskania pozwoleń zostały przeprowadzone badania na obecność bursztynu. W pewnych miejscach on się znajduje, natomiast uszczegółowiliśmy te działania w zakresie dokładnego sprawdzenia, czy są to ilości opłacalne do wydobycia

- mówi o możliwych złożach bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, w rozmowie z portalem gospodarczym wnp.pl. Gróbarczyk dodał, że badaniem zajmą się instytucje geologiczne w Ministerstwie Środowiska.

    Jeśli koncentracja bursztynu będzie duża, to myślę, że forma koncesji na wydobycie będzie zrealizowana

- zapewniał minister.

Jeszcze w 2016 r. pojawiły się plotki, jakoby pokłady bursztynu były na tyle duże, że można byłoby sfinansować cały przekop Mierzei Wiślanej. Ta inwestycja ma kosztować 880 mln zł. - Rzeczywistość pokaże, jak to będzie wyglądać - mówi Gróbarczyk.

Zakończenie przekopu Mierzei Wiślanej planowane jest na 2022 rok. W połowie grudnia ub.r. rząd zdecydował, że inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa.

Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów. Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ma także wzmocnić bezpieczeństwo Polski

 

Źródło: gaz
 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Elblong
  Wtorek, 12.03

  Polowe rozkradna robotnicy, polowe kierownicy i okaże sie ze bursztynu bylo 20kg

 2. 2
  +7
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 12.03

  Prezes wbił łopatę i to wystarczyło, żeby bursztyn się pokazał

 3. 3
  +8
  ~ Acha
  Wtorek, 12.03

  Teraz będzie kopanie ale bursztynu a przekop się wykopie kiedyś a może wcale. Kopcie wreszcie a nie to przestańcie zawracać gitarę.

 4. 4
  +8
  ~ naiwnych nie żal
  Wtorek, 12.03

  A mówiłem, że przekop jest tylko dla usprawiedliwionego pozyskania bursztynu. Najpierw geolodzy ustalili miejsce najbogatszego złoża a następnie zdecydowano o rosyjskim zagrożeniu strategicznym. Macie naiwniacy odpowiedź na potęgę morską zapyziałkowa.

 5. 5
  +5
  ~ oooooo
  Środa, 13.03

  Psy wieszają na Elblągu a co ma do tego Elbląg mierzeja to nie nasze województwo

 6. 6
  +7
  ~ bbb
  Środa, 13.03

  no to teraz będzie wielki dziki najazd wydobywaczy wszelkiej maści

 7. 7
  --4
  ~ Innowieercaa
  Środa, 13.03

  I tak będzie z przekopem, rozryją teren, zniszczą drzewostan, najazd dzikich poszukiwaczy bursztynu dopełni skalę strat, a w efekcie ktoś nagle stwierdzi, że ta inwestycja to totalna pomyłka i będzie po zawodach. A tak ma być fajnie, już niektórzy pisali tutaj, że Elbląg będzie portem bałtyckim i nie ważni będą w Gdańsku i Gdyni, ba nawet w Sankt Petersburgu, czy w Ust Łudze. Cóż skoro Bałtyk należy do Atlantyku to my będziemy też przecież i portem atlantyckim co będzie zagrożeniem dla miast portowych obu Ameryk, nie mówiąc już o portach zachodniej Afryki. A tu bęc, tylko bursztyn i smród. Oto na oczach tłumu w glorii krzyków i zachwytu ginie kolejna mrzonka o potędze morskiej.

 8. 8
  0
  ~ mieszkaniec
  Środa, 13.03

  Proszę nie pisać gŁupot ,ze bursztyn rozkradną robotnicy , chya ,że będą z P O.

 9. 9
  --5
  ~ TWÓJ Kumpel
  Środa, 13.03

  Do - mieszkaniec - A co ty dupku masz do PO, co ci winna PO, że twój przekop dla Elbląga się nie powiedzie ? Nie będzie przekopu i tyle, bo UNIA nam nie pozwoli na takie CUDO. A ty się PIS-owcu zamknij i tyle. A jak jesteś chory - to Szpital na Komeńskiego Oddział psychiatryczny ci się kłania!!

 10. 10
  +2
  ~ inw,
  Środa, 13.03

  Prawdopodobnie jest więcej bursztynu jak ziemi .Przekop będzie i od tego nie ma odwołania , ani wstrzymania , dlatego ,że kary umowne w razie przerwana umowy obojętnie z kogo winy przekraczają całą wartość inwestycje . o sumę trzykrotną do sumy zawarcia umowy .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.