Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ogłoszono przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

02.01.2019, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ogłoszono przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną
- Dzisiaj ogłosiliśmy przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - poinformował w poniedziałek PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
 
Minister liczy, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w ciągu 3 miesięcy. "Myślę, że w ciągu trzech miesięcy jesteśmy w stanie to rozstrzygnąć" - powiedział Gróbarczyk.
 
Zastrzegł, że przetarg został ogłoszony zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, więc zawsze mogą zdarzyć się np. protesty oferentów. Zwrócił jednak uwagę, że to specyficzna inwestycja. "Dlatego jestem optymistą" - zaznaczył.
 
Szef MGMiŻŚ już 5 grudnia br., podczas prezentacji dokonań jego resortu, wyrażał nadzieję "z dużą dozą pewności", że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną.
 
Przekop nazywał wtedy "sztandarową inwestycją". "Mam gorącą nadzieję, że już za kilka tygodni, więc jeszcze w grudniu, będziemy mogli poinformować o tym, że został uruchomiony przetarg na budowę i na wyłonienie wykonawcy kanału żeglugowego" - mówił.
 
Budowa kanału ma zostać zakończona do 2022 r.
 
Z danych przedstawionych wtedy przez resort gospodarki morskiej wynika, że w 2018 r. odbyły się prace przygotowawcze. "Do końca roku zostanie wydana decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę i zostanie ogłoszony przetarg" - stwierdzało ministerstwo. MGMiŻŚ wskazuje, że zakończenie robót budowlanych i "oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok".
 
Zgodnie z informacjami MGMiŻŚ podstawą realizacji inwestycji jest Uchwała Rady Ministrów z 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego o nazwie "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". Celem programu - zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.
 
Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski - informowało MGMiŻŚ. Według resortu jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.
 
Inwestycja ważna dla regionu oraz bezpieczeństwa państwa
 
Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.
 
Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.
 
źródło: Polskie Radio

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ I super .
  Środa, 02.01

  I dobrze , dotuje się co roku miliardami zł górnictwo . Mimo , że cena węgla poszła na tyle w górę , że za plecami sprowadzają z Rosji . To co to jest 880 mln zł dla budżetu państwa ? Za bursztyn też swoje skarb państwa weźmie , jak nic na nim łapę położą .

 2. 2
  0
  ~ LZ
  Środa, 02.01

  Woda się będzie lepiej cofać :-)

 3. 3
  +16
  ~ dla info.
  Środa, 02.01

  Obwodnica Olsztyna kosztowała 1,2 mld. zł. Wiec przekop to az taki zawrotny koszt ?

 4. 4
  +7
  ~ lelo
  Środa, 02.01

  I bardzo dobrze pożeglujemy na szerokie wody

 5. 5
  +5
  ~ Janusz
  Środa, 02.01

  LZ - tam będzie śluza więc nie pisz głupot....

 6. 6
  +3
  ~ Tak,tak
  Środa, 02.01

  Juz powinni kopac ,pogoda sprzyja . Brak mrozu i zimy.

 7. 7
  +1
  ~ mieszkaniec
  Środa, 02.01

  Jestem mocno zainteresowany , czy do przetargu przystąpi POKO PARTIA , KTÓRA MÓWIŁA ,ŻE NIKDY PRZEKOPU NIE BĘDZIE , Przekop będzie , ale Was prawdopodobnie nie będzie .Ten rząd robi to ,co wam się nigdy nie śniło , Wy rześci w piłkę graliście , wódę chlaliści i naród uszukiwaliści .

 8. 8
  --7
  ~ Obserwator
  Środa, 02.01

  Wyrzucone pieniądze w piasek! Mam nadzieję, że przekop nigdy nie powstanie.

 9. 9
  --5
  ~ Twój email
  Środa, 02.01

  Projekt przekopu Mierzei Wiślanej , projekt rozbudowy lotniska w Radomiu, wbicie stępki pod budowę promu w Stoczni Szczecińskiej, którego nikt nigdy nie zamierzał zamówić !!! Takich inwestycji na papierze w ciągu ostatnich trzech lat było więcej ! Ludzie z PiS nawet metalową kulkę od łożyska potrafią zepsuć, nie wiem dlaczego oczekuje się od nich, że jakąś inwestycję od początku do końca przeprowadzą ? Nawet, jeśli będzie tak bezsensowna jak ten przekop !!!

 10. 10
  --5
  ~ Twój email
  Środa, 02.01

  To będzie MIŚ na skalę naszych możliwości. Wiecie co robi ten MIŚ ? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa, Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo ! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest MIŚ społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi ? - Protokół zniszczenia. - ZAPAMIĘTAJ : Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.012955904007