Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Jest jeszcze szansa zatrzymać tę dewastację". Protest z wycinką w tle

20.02.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Jest jeszcze szansa zatrzymać tę dewastację". Protest z wycinką w tle
Fot. DS

Mieszkańcy Krynicy Morskiej i aktywiści z Trójmiasta po raz kolejny protestowali przeciw przekopowi Mierzei Wiślanej. - Są inne możliwości uaktywnienia Elbląga oraz gmina nadzalewowych niż wywalenie miliarda złotych na bezsensowny przekop, który zniszczy życie w Zalewie Wiślanym i na Mierzei - przekonuje Krzysztof Rogowski, mieszkaniec Krynicy Morskiej, uczestnik protestu.

W ubiegły piątek (15 lutego) w ekspresowym tempie rozpoczęto oczyszczanie terenu pod przekop Mierzei Wiślanej. Pisaliśmy o tym tutaj. Prace trwały dzień i noc. W ciągu niecałego tygodnia wycięto blisko 10 tysięcy drzew, na obszarze ok. 25 hektarów.

Ogołocone z drzew i krzewów pasmo terenu, ogrodzone siatką, pilnowane przez policjantów i ochroniarzy, robi spore wrażenie. Zwolennicy przekopu widzą tu planowaną od lat inwestycję. Przeciwnicy oraz okoliczni mieszkańcy dewastację obszaru Natura 2000 i niszczenie cennego ekosystemu. Dlatego też, po raz kolejny, zorganizowali akcję protestacyjną. Liczą, że uda im się jeszcze zastopować inwestycję.

Chcemy wyrazić swój sprzeciw. Naszym celem jest zatrzymanie tej inwestycji. Jest jeszcze szansa, że uda się powstrzymać tę dewastację

- mówiła Ania, aktywista z Trójmiasta.

To jest jeszcze do odkręcenia, wierzchnia warstwa gleby nie została zniszczona, ten las można nasadzić z powrotem. Liczymy na to, że nasze działania mogą jeszcze tę inwestycję zastopować

- przekonuje pan Krzysztof, który mieszka niedaleko planowanego miejsca przekopu.

Uczestnicy protestu spotkali się dzisiaj (20 lutego) rano w miejscowości Przebrno. Stamtąd przeszli kilka kilometrów na miejsce wycinki drzew. Skandowali "Nie dla przekopu", "Nie dla wycinki drzew". W akcji wzięło udział blisko pięćdziesiąt osób, wśród nich przeważali aktywiści z Trójmiasta i mieszkańcy Krynicy Morskiej.

Jesteśmy tu, bo to nasza sprawa. Bronimy naszej małej ojczyzny przed tą inwestycją, przed tym, co teraz tutaj się dzieje również, bo nie mamy gwarancji czy rzeczywiście dojdzie do przekopu, czy tylko zostanie wycięty las i wydobyty bursztyn. Pracę rozpoczęto w tajemnicy, niemalże pod osłoną nocy. Nikt nas o tym nie poinformował, a to chyba nas też dotyczy

- zdenerwowania nie ukrywała pani Grażyna, mieszkanka Krynicy Morskiej.

Prace przygotowawcze do przekopu jeszcze potrwają, wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Sama wycinka musiała zakończyć się z końcem lutego - 1 marca rozpoczyna się tzw. okres lęgowy ptaków i tego typu prac, zgodnie z przepisami, nie będzie można już prowadzić. Tak też się stało.

Przeciwnicy przekopu zapowiadają kolejne akcje. - Na pewno będziemy jeszcze protestowali. Wszystko jest jeszcze do odkręcenia - dodaje Krzysztof Rogowski.

Również dziś (20 lutego) Urząd Morski w Gdyni zaprosił na tren prac przygotowawczych do przekopu dziennikarzy, aby pokazać mediom, co do tej pory zostało zrobione w tym miejscu. - Myślę, że te prace przygotowawcze, przeprowadzone w takim tempie, świadczą o tym, że termin realizacji przekopu nie jest zagrożony. W 2022 roku powinny tędy przepływać pierwsze jednostki - przekonywał jeden z przedstawicieli inwestora.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / "Jest jeszcze szansa zatrzymać tę dewastację". Protest z wycinką w tle ( zdjęć 24 )
Dodano: 2019-02-20 | Fot. DS
0

Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +47
  ~ elblazanin
  Środa, 20.02

  Błazny ,

 2. 2
  +36
  ~ Janos
  Środa, 20.02

  Skąd w tych ludziach tyle nienawiści do Polski i Polaków?

 3. 3
  +47
  ~ Machupichcę
  Środa, 20.02

  A jak mieszkające u nich w sezonie hordy wczasowiczów robią trzodę na całym pasie Mierzei, to jest dobrze ? Pewnie że jest, bo dutki zostawiają i wtedy ekologia nie ma większego znaczenia. Pracowałem kilka lat w Krynicy i mdli mnie jak słyszę pitolenie o ekologii w wydaniu tych ludzi. Czy oni nie ogarniają faktu, że kanał, mosty, wyspa "krynicka" staną się dużą atrakcją turystyczną samą w sobie i także im przysporzą dodatkowej kasy ? Kto podburza tych ludzi i nimi kieruje, że zupełnie zatracili zdrowy rozsądek ?

 4. 4
  +44
  ~ Fred
  Środa, 20.02

  Banda pajaców

 5. 5
  +44
  ~ czytelnik
  Środa, 20.02

  pracownicy urzędu, radni, uczniowie ze szkoły z Krynicy. To większość tzw. "protestujących". Wstyd na całą Polskę robicie!!

 6. 6
  +46
  ~ mieszkaniec
  Środa, 20.02

  Pisu nie popieram ale tą inwestycje jak najbardziej! Kopać, kopać i jeszcze raz kopać!

 7. 7
  +22
  ~ Mayk
  Środa, 20.02

  Krynica zazdrości bo tam będzie biznes jacht kluby rożna plaża.

 8. 8
  --5
  ~ Głąb
  Środa, 20.02

  Normalnie nie wiem o co chodzi. Nie rozumiem tego co jest tu napisane.

 9. 9
  +35
  ~ Tubylec
  Środa, 20.02

  Nio i po wycince, temat skończony, drzewa wycięte i to mi się podoba i tak ma być!!! Teraz dalej do dzieła, brawo PiS.

 10. 10
  +32
  ~ STOP DLA WM.
  Środa, 20.02

  A teraz tylko zostaje się uwolnić od okupanta olsztyńskiego ,wygnać Wicie że świtą na bagna, wyznaczyć cele gospodarcze i turystyczne dla miasta Elbląg, i się rozwijać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87362718582153