Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POŻARY

Gaszą mniej pożarów, ale więcej ofiar ratują na drogach. Elbląscy strażacy podsumowali rok

13.02.2017, 17:15:56 Rozmiar tekstu: A A A
Gaszą mniej pożarów, ale więcej ofiar ratują na drogach. Elbląscy strażacy podsumowali rok
Fot. Ryszard Biel

Aż o 20% spadła w 2016 r. liczba pożarów na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego. Łącznie elbląscy strażacy uczestniczyli w zeszłym roku w 717 akcjach gaśniczych. Wzrosła za to o 10%  ilość miejscowych zagrożeń, tj. wypadki drogowe czy utonięcia. Dziś w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu podsumowano rok 2016.

W Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu istnieje obecnie 157 etatów. W zeszłym roku jej szeregi zasiliło trzech nowych strażaków.

Ostatni nabór przeprowadziliśmy w grudniu 2016 r. Aplikacje złożyło 32 kandydatów, z czego tylko 9 przeszło testy sprawności fizycznej. To pokazuje, że wstąpienie w szeregi PSP nie jest takie łatwe. Trzeba mieć zdrowie i być sprawnym fizycznie

– zauważa kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski PSP w Elblągu.

Jeżeli chodzi o statystykę, to w 2016 roku elbląscy strażacy wyjeżdżali do 1961 zdarzeń. To o 42 mniej niż w 2015 r. Spadła także liczba pożarów. Tych na terenie powiatu elbląskiego odnotowano 717. W porównaniu do 2015 r. (869 pożarów), to spadek o 179 takich zdarzeń, czyli o 20%.

Wzrosła nam za to o 10% ilość miejscowych zagrożeń, czyli m.in. wypadków drogowych, utonięć, zaginięć osób i akcji poszukiwawczych. Było ich o 105 więcej niż przed rokiem. Wzrosły też fałszywe alarmy, których było o 28% więcej

– wyliczał podczas poniedziałkowego podsumowania roku kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski PSP w Elblągu.

W zeszłym roku na terenie działania KM PSP w Elblągu odnotowano trzy duże pożary. Dwa z nich dotyczyły budynków gospodarczych. 29 lutego paliła się chlewnia w Kroninie (gmina Pasłęk), a 2 października spłonęła stodoła w Kopance (gmina Gronowa Elbląskie). Największym pożarem, w którym uczestniczyło aż 17 zastępów straży pożarnej, był pożar pustej hali magazynowej przy ul. Grunwaldzkiej, do którego doszło 20 czerwca. Łącznie we wszystkich zdarzeniach śmierć poniosło 26 osób, w tym jedna w wyniku pożaru i 25 w wyniku miejscowych zagrożeń.

Ponad połowę wszystkich zdarzeń (52,7%) odnotowano na terenie miasta. W 2016 r. było ich w sumie 1034. Pozostałe dotyczyły zdarzeń dotyczących powiatu elbląskiego.

Należy zaznaczyć, że do 96% zdarzeń, czas dojazdu naszych jednostek ochrony przeciwpożarowej mieścił się w 15 minutach. Jest to naprawdę zadowalający wynik, jeśli chodzi o naszą komendę

– przyznaje komendant Łukasz Kochan.

W 2016 r. poczyniono kolejne kroki w kierunku budowy nowej strażnicy. Elbląscy strażacy własnym sumptem opracowali program funkcjonalno-użytkowy i uzyskali decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Wystąpili także z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, czyli decyzji o warunkach zabudowy dla budowy strażnicy przy ul. Łęczyckiej. W tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budynku nowej siedziby KM PSP.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ pietia-goras
  Poniedziałek, 13.02

  BOR zmienia nazwę, może również PSP winna zmienić np. na Służbę Ratownictwa Technicznego.

 2. 2
  --1
  ~ franc
  Poniedziałek, 13.02

  siedzą przyszli 40 letni emeryci ......., co nabyli za darmo uprawnień za kasę podatnika , a następnie dorabiają bez ograniczeń na emeryturze ........ ,

 3. 3
  +1
  ~ cichy
  Wtorek, 14.02

  franc - to dołącz do nich a nie narzekaj

 4. 4
  +1
  ~ ale
  Wtorek, 14.02

  W Elblągu nadal nie ma bardzo wysokmiej drabiny,sprzęt i pojazdy nadal z łaski.bo olsztyn musi się nachapać.Nowa strażnica niech olsztyniaki dają kase a nie obiecanki cacanki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.