Niedziela, 5.07.2020, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Powstanie Parku Krajobrazowego mogło wstrzymać inwestycje wokół Przekopu Mierzei Wiślanej? (opinia nadesłana)

27.11.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Powstanie Parku Krajobrazowego mogło wstrzymać inwestycje wokół Przekopu Mierzei Wiślanej?
Fot. Archiwum redakcji

O tym jak ważną inwestycją dla rozwoju miasta Elbląg jest Przekop Mierzei Wiślanej nie trzeba nikogo przekonywać. Oprócz samego Przekopu niezbędne są inwestycje towarzyszące m.in. na Zalewie Wiślanym i w gminie Sztutowo, gdzie zostanie wykonany Przekop. W ostatnim miesiącu próbowano w sposób tajny i bez udziału lokalnego społeczeństwa przeprowadzić fortel mający na celu utrudnienie wszelkich inwestycji towarzyszących Przekopowi. Tylko dzięki czujności i mobilizacji mieszkańców gminy Sztutowo ten plan został zablokowany.
 

1. października 2019 Sejmik Województwa Pomorskiego przesłał do Urzędu Gminy Sztutowo gotowy projekt uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego o utworzeniu Parku Krajobrazowego Żuław i Mierzei Wiślanej, która rozszerzała dotychczasowy Park Krajobrazowy z 4 tys. hektarów do 10,5 tys. hektarów oraz tworzyła otulinę Parku Krajobrazowego na tej części Zalewu Wiślanego, gdzie przewidziane jest utworzenie m.in. toru wodnego pomiędzy Przekopem, a portem w Elblągu.
 

O tej informacji w żaden sposób nie zostali poinformowali mieszkańcy gminy Sztutowo, której obszar obejmował w największym stopniu powiększenie Parku Krajobrazowego. Nie było żadnych spotkań w sołectwach ani konsultacji społecznych na poziomie gminy. Od tego dnia Rada Gminy Sztutowo miała 30 dni na wydanie opinii dotyczącej uchwały. O tym fakcie żaden z radnych gminy nie został poinformowany. Zaledwie na kilka dni przed planową w dniu 28. października 2019 sesją w gminie Sztutowo, gdzie zamierzono przegłosować powiększenie Parku Krajobrazowego mieszkańcy dowiedzieli się o planowanych zmianach i rozpoczęli działania mające na celu zablokowanie rozszerzenia Parku Krajobrazowego.
 

Rozszerzenie Parku Krajobrazowego w gminie Sztutowo dałoby de facto bardzo niebezpieczne narzędzie pomorskiemu marszałkowi, któremu podlegają wojewódzkie parki krajobrazowe do zablokowania każdej inwestycji na terenie Parku Krajobrazowego i jego otulinie. Marszałek Struk  jest zaciekłym krytytkiem powstania Przekopu Mierzei Wiślanej i podejmuje w ostatnich miesiącach wszelkie kroki prawne, aby doprowadzić do zablokowania tej inwestycji.
 

Utworzenie parku Krajobrazowego uderzyłoby w szczególności w miejscowych rolników oraz przedsiębiorców oraz w samą gminę Sztutowo, która bez zgody lokalnych struktur ochrony środowiska nie byłaby w stanie uchwalić i zmienić żadnego planu zagospodarowania. Afera w gminie Sztutowo wybuchła 20. października, kiedy zażądano w trybie pilnym zebrań wiejskich w każdym z 8 sołectw. Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński odrzucił wniosek i zorganizował jedno spotkanie dla mieszkańców całej gminy, na którym ok. 100 mieszkańców (głównie rolników i przedsiębiorców) gminy jasno wyraziło się przeciwko rozszerzeniu Parku Krajobrazowego.
 

Mimo wszystko uchwała była dalej procedowana pod kątem pozytywnego rozpatrzenia. Mieszkańcy gminy Sztutowo w ciągu zaledwie 3 dni przed sesją zebrali niemal 700 podpisów (ponad 2 razy tyle niż potrzeba do przeprowadzenia referendum) pod petycją przeciwko rozszerzeniu Parku Krajobrazowego. Dopiero ten fakt zadziałał na wyobraźnię Wójta Gminy Roberta Zielińskiego, Przewodniczącego Rady Marcina Owsińskiego i większości Radnych, którzy pomimo deklaracjom, że popierają utworzenie Parku na sesji ugięli się pod naciskiem lokalnej społeczności i ostatecznie Rada Gminy Sztutowo (stosunkiem głosów 11:4) podjęła uchwałę o odmowie uzgodnienia Uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego.
 

Jednak Przewodniczący Rady Gminy Marcin Owsiński z grupą Radnych nie dał za wygraną i nie dostarczając żadnych dowodów złożył zawiadomienie do Prokuratury przeciwko kilkunastu mieszkańcom gminy, którzy rzekomo mieli dopuścić się sfałszowaniu podpisów pod petycją.
 

Ten fakt doprowadził do wściekłości lokalną społeczność która domaga się dymisji Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Owsińskiego i jednocześnie ma pretensje do Wójta Roberta Zielińskiego, który milczy w tej sprawie i nie potrafi zająć stanowiska, czy popiera donoszenie na mieszkańców własnej gminy. W gminie Sztutowo rozważana jest inicjatywa o rozpisaniu  referendum o odwołanie władz. Mieszkańcy czują się zastraszeni i uważają, że donos do prokuratury to  próba zablokowania wszelkich inicjatyw obywatelskich w gminie.
 

Dodatkowo Przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński utajnił treść swojego zawiadomienia  do Prokuratury i choć zostało wysłane z Urzędu Gminy Sztutowo odmówił ujawniania jego treści bez podania jakiejkolwiek przyczyny, co jest niezgodne z prawem. Skarga na jego działania została już złożona do gminnej Komisji Skarg i ma trafić także do Sądu.
 

Kolejnym bulwersującym faktem, jest że w sprawę utworzenia Parku Krajobrazowego bardzo aktywnie zaangażowana jest Radna Gminy Sztutowo, która pełni jednocześnie służbę w pomorskiej policji. Jest to niewątpliwie sprawa o charakterze politycznym, a funkcjonariusze mają zakaz prowadzenia takiej działalności.
 

W związku z tyloma wątpliwościami i nieprawidłowościami prawnymi  jedynym pozytywnym faktem jest, że na obecnym etapie rozszerzenie Parku Krajobrazowego zostało zablokowane. Choć pojawiają się nieoficjalne informacje, że Marszałek Mieczysław Struk zamierza zaskarżyć uchwały i walczyć o rozszerzenia Parku Krajobrazowego na Mierzei Wiślanej w Sądzie Administracyjnym.
 

Na zdjęciu planowany Park Krajobrazowy (linia czerwona) oraz otulina Parku Krajobrazowego (linia żółta)
 

 

 

Informacja nadesłana

Autor do wiadomości redakcji

Oceń tekst:

Ocen: 21

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Koczkodan
  Środa, 27.11

  Jakim ludźmi są politycy PO, masakra. Jakimi trzeba być podłym ludźmi, żeby takie rzeczy robić

 2. 2
  --3
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 27.11

  Tu cytuje "...O tym jak ważną inwestycją dla rozwoju miasta Elbląg jest Przekop Mierzei Wiślanej nie trzeba nikogo przekonywać..." chociażby mnie trzeba przekonywać!

 3. 3
  +12
  ~ kolo
  Środa, 27.11

  Chciał nas wy/Struk/nąć na dudka?

 4. 4
  +15
  ~ Zawracanie Wisły kijem
  Środa, 27.11

  Taa tylko kto jest autorem tego czegoś ? Przypomnę, że w miejscu planowanego przekopu jest obszar Natura 2000 oraz "...Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” – park krajobrazowy położony na obszarze Mierzei Wiślanej od Sztutowa do granicy państwowej z Rosją w Piaskach, o powierzchni 4410 ha. Posiada otulinę o powierzchni 22 703 ha[1]. Występują tu również liczne wzniesienia wydmowe, z których najwyższe – Wielbłądzi Garb – osiąga wysokość 49,5 m n.p.m.[1] Po wcześniejszym (niekontrolowanym) wyrębie lasu liściastego, drzewostan mierzei (ze słabymi glebami piaskowymi) zdominowały lasy iglaste z przewagą sosny. W ostatnich latach zagospodarowane atrakcyjne tereny mierzei spowodowały szybki rozwój infrastruktury turystycznej w Krynicy Morskiej i w Kątach Rybackich. Park znajduje się w sieci Natur

 5. 5
  +8
  ~ Elblążanka
  Środa, 27.11

  Mieszkałam kiedyś w Sztutowie i pamiętam jak wtedy wspaniały człowiek śp. Wójt Stanisław Kochanowski wspominał coś że wtedy toczyły się wojenki wyborcze i ten Pan obecny Przewodniczący był bardzo niebezpieczny. Potrafił sięgnąc kazdego chwytu zeby zaszkodzić swoim przeciwnikom. Chyba wtedy pracował w jakiejś państwoejwej instytucji. Ciekawe czy do dziś się tam ostał. Teraz śp. Stanisław w grobie się przewraca patrząc co się dzieje w jego ukochanej gminie.

 6. 6
  +9
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Środa, 27.11

  Ponoć w dawnych wiekach kiedy istniał tu naturalny pezesmyk zalewu do morza gdańszczanie zatopili kilka starych okrętów a Wisła naniosla tyle piasku, że żegluga tędy do portu w Elblągu stała się niemożliwa. Czyżby historia się powtarza?

 7. 7
  +2
  ~ Boczek popuszcza nielegalnie
  Środa, 27.11

  Ten przekop Elblągowi gospodarczo nic nie da. A Sztutowianom? Sami zobaczycie ale już będzie "po". A na "przekopie" nie ma ani łopaty. Cisza.

 8. 8
  --7
  ~ TWÓJ Kumpel
  Środa, 27.11

  Czyli co w takim razie PRZEKOPU nie będzie !!!!!!!

 9. 9
  --7
  ~ TWÓJ Kumpel
  Środa, 27.11

  Czyli przekopu Mierzei Wiślanej nie będzie

 10. 10
  +10
  ~ Za
  Środa, 27.11

  Protestujcie,donoscie a i tak przekop powstanie i będzie a wam wary opadną. PIS tak trzymać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.