Piątek, 25.09.2020, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Teren przekazany, wykonawca może ruszać z przekopem. Ekolodzy szykują się do blokady inwestycji

18.10.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Teren przekazany, wykonawca może ruszać z przekopem. Ekolodzy szykują się do blokady inwestycji
Fot. DS/protest na Mierzei Wiślanej w lutym 2019 r.

Coraz bliżej rozpoczęcia przekopu Mierzei Wiślanej. Dziś, 18 października, Urząd Morski w Gdyni przekazał wykonawcy - polsko-belgijskiemu konsorcjum teren, na którym prowadzone będą prace. Jednocześnie ekolodzy i mieszkańcy gminy Krynica Morska zapowiadają blokadę inwestycji.

Wykonawca obecnie pracuje nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi, wymaganymi przed rozpoczęciem robót. Teren prac zostanie zabezpieczony, z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej. O zmianach będziemy informować na bieżąco

- mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jednocześnie do blokady inwestycji szykują się jej przeciwnicy: ekolodzy i część mieszkańców gminy Krynica Morska. - Nielegalny planowany przekop Mierzei Wiślanej powinien zostać zablokowany wszelkimi pokojowymi formami - zapowiada Obóz dla Mierzei.Po raz kolejny głos w sprawie mającej lada moment ruszyć inwestycji zabrali też mieszkańcy Krynicy Morskiej. Apelują o jej zatrzymanie, dopóki na placu budowy nie pojawił się jeszcze ciężki sprzęt. - Przekop zniszczy nasze plaże, które są najpiękniejsze na świecie i zniszczy unikalną w skali światowej Mierzeję - podkreśla jedna z mieszkanek.Zgodnie z umową podpisaną między inwestorem a wykonawcą – konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI Sp.z o.o. 4 października, w Elblągu pierwszy, najważniejszy etap budowy kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym powinien zostać wykonany w ciągu 32 miesięcy. W tym czasie ma powstać m.in. port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

W ramach całej inwestycji zaplanowano: ww. zadania w ramach części I oraz budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym, przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego oraz sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, robót instalacyjnych (odwodnieniowych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

- przypomina rzeczniczka UM w Gdyni.

Ogłoszenie przetargu dotyczącego drugiej części zaplanowane jest do końca tego roku. Postępowanie będzie dotyczyło prac na rzece Elbląg, polegających na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych, a także budowie mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Ostatnie postępowanie na roboty pogłębiarskie (etap III) na Zalewie Wiślanym, wstępnie planowane jest do ogłoszenia za 1,5 – 2 lata, zapowiada UM w Gdyni.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +42
  ~ Lewica Razem
  Piątek, 18.10

  karać ekoterrorystów aż Soroszowi kasy zabraknie

 2. 2
  +41
  ~ Wicek
  Piątek, 18.10

  banda oszołomów ,skopać dupy i pozamykać !

 3. 3
  +39
  ~ Czytelnik
  Piątek, 18.10

  Ekolodzy do Warszawy guwno w Wiśle pilnować tam to jest co robić a nie tu

 4. 4
  +34
  ~ Mierzeja
  Piątek, 18.10

  Niech oni sobie mózg zablokują. Policja powinna przyjechac, rozgonić oszołomów i po temacie.

 5. 5
  +12
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 18.10

  CI CO PROTESTUJĄ DOSTANĄ OD PAŃSTWA ŁOPATY I NAKAZ KOPANIA MIERZEI WIŚLANEJ NA GŁĘBOKOŚĆ 5 METRÓW .

 6. 6
  +32
  ~ B0ss
  Piątek, 18.10

  Ekofaszysci, jakoś nie działali jak im gauno Wisłą do Bałtyku wpływało

 7. 7
  +29
  ~ emeryt
  Piątek, 18.10

  Myślalem ,że w Krynicy Morskiej mieszkają ludzi mondzejsi . a jak widać to zacofani , albo dobrze opłacalnie przez opozycję komunistyczną .

 8. 8
  --4
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 18.10

  Nie ekolodzy tylko mieszkańcu Mierzei!!!

 9. 9
  --19
  ~ zx
  Piątek, 18.10

  Spokojnie i realnie. To co rząd mówi uzasadniając tą inwestycje, nie jest poparte liczbami. Brak tzw biznes planu. Dlaczego? Są dwie naczelne tematy (do dyskusji) Pierwszy istnienie Mierzei po przekopie (Proszę poczytać jak to było z półwyspem Hel i wpływie na jego istnienie portu we Władysławowie tu sytuacja analogiczna. Drugi pogłębianie 10km Zalewu od Nowego światu do prawego światła wejściowego do rzeki Elbląg przy Suchaczu z ok 2,3m do5m). Pracowałem przez wiele lat na Zalewie jako rybak. Wiem, że pogłębianie ma trwałość góra 2 lata. W między czasie, sztormy zrobią swoje i zasypią tor wodny. Dno Zalewu w tym rejonie jest bardzo muliste. (Tyczkę od żaka wbijałem "z pod pachy" na ok 2m by żak stał po sztormie). Należy pamiętać, że morze "nie buja" się w sztormie poniżej 20-30m . a tu2,m

 10. 10
  +27
  ~ zynio
  Piątek, 18.10

  NAROD SIE ZROBIL HISTERYCZNY CO BY NIE BYLO TO ZARAZ NIEEEEEEEEEEEEEEEE . caly sewiat ma takie kanaly holandia by nie istniala gospodarczo belgia niemcy w hiszpani i niemczech pod AUTOBAHNY WYCIETO MILIONZ HEKTAROW LASU TYLE ZE JUZ PO 20 lTACH ZAPOOMINIANO A W POLSCE ZA KAZDE CHORE DRZEWKO CHORY NAROD POPADA W HISTERIE

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.