Wtorek, 7.07.2020, Imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

"Wciąż spotykamy się z cichym przyzwoleniem na ksenofobię i nacjonalizm na naszych ulicach" (opinia nadesłana)

27.12.2018, 14:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
"Wciąż spotykamy się z cichym przyzwoleniem na ksenofobię i nacjonalizm na naszych ulicach"

18 grudnia 2018 elblążanie zgromadzeni pod pomnikiem ‘’Ofiar Grudnia’’ oddali hołd osobom, które stracili swoje życie 48 lat temu. Według relacji naocznych świadków nie obyło się także bez kontrowersji. Grupa pseudo ‘’Lokalnych Patriotów’’, w świetle odpalonych rac i skandowanych nieparlamenatarnych okrzyków pod adresem innych uczestników zgromadzenia dała upust swojej nienawiści i braku kultury. Wciąż spotykamy się z cichym przyzwoleniem na ksenofobię i nacjonalizm na naszych ulicach.
 

Nie ma zgody na agresję i zawłaszczanie świąt i uroczystości państwowych przez grupy, które pod płaszczykiem patriotyzmu mają na swych hasłach pogardę i niechęć dla innych nacji i środowisk społecznych.
 

Z inicjatywy grup obywatelskich "Rozmawiajmy o Demokracji" i Komitetu Obrony Demokracji na ręce  Prezydenta Miasta Elbląga w dniu 21 grudnia 2018 roku został  skierowany "List otwarty w sprawie godnego czczenia ważnych rocznic narodowych w Elblągu".


"LIST OTWARTY w sprawie godnego czczenia ważnych rocznic narodowych w Elblągu
 

Historia Polski – także ta najnowsza – składa się z wiele dramatycznych wydarzeń, których pamięć powinniśmy kultywować i oddawać hołd ich uczestnikom oraz – tym bardziej – ofiarom. Nikt nie może mieć wątpliwości, że to, że żyjemy w wolnej Polsce to w dużej mierze ich zasługa. Ginęli i byli prześladowani, bo odważyli się stawać do walki z komunistami uzbrojonymi w czołgi, karabiny. Czasami ginęli od zabłąkanej kuli – co tylko dodaje dramatyzmu czasom, które wspominamy.
 

Wśród tych rocznic, dla nas mieszkańców Elbląga szczególne znaczenie mają obchody „polskiego grudnia” 1970 roku, w których zginęło trzech Elblążan, a Zbyszek Godlewski stał się ich symbolem, opiewanym w pieśniach, jako Janek Wiśniewski. Wszyscy jesteśmy dziedzicami tych aktów poświęcenia i wszyscy mamy prawo do składania hołdu jego ofiarom.
 

Niestety, w ostatnich latach obchody tych rocznic coraz bardziej są zawłaszczane przez grupy agresywnych osób, które nie tyle zainteresowane są składaniem hołdu, ile obrażaniem i zastraszaniem innych uczestników.
 

My niżej podpisani uważamy, że takie zachowania oznaczają także brak szacunku dla tych, którym hołd podczas tych uroczystości składamy. Epatowanie okrzykami o gotowości do wieszania kogoś – w tym innych uczestników uroczystości – jest poważnym przestępstwem, za które grozi kara więzienia. Mówimy wprost: to jest przemoc i zastraszanie, podobne co do natury do tego, przeciwko czemu walczyły pokolenia Polaków w czasach PRLu.

Oczekujemy od władz samorządowych Elbląga podjęcia działań uniemożliwiających ten haniebny proceder, który powoduje, że coraz mniej ludzi chce w obchodach tych rocznic uczestniczyć. Nie możemy dopuścić do tego, że mała grupa samozwańczych „patriotów” zawłaszczała nasze wspólne dziedzictwo.
 

Oczekujemy podjęcia działań na rzecz takiej organizacji tychże uroczystości, by każdy mieszkaniec chcący w nich uczestniczyć czuł się bezpieczny i zaproszony. Sugerujemy wypracowanie scenariusza takich uroczystości z jego potencjalnymi uczestnikami, także tymi, którzy dzisiaj nadużywają swoich praw.
 

Prosimy także o zabezpieczenie przebiegu uroczystości, przez obecność policji, która będzie pilnowała i egzekwowała przestrzeganie porządku uroczystości i bezpieczeństwa ich uczestników".

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Furtok
  Czwartek, 27.12

  E tam...

 2. 2
  +3
  ~ wyborca antypartyjny
  Czwartek, 27.12

  W sumie nie mam nic do ,,patriotow" niech czcza,swietuja i krzycza z raca w reku co chca.Tym sposobem beda mieli wylacznosc na tego typu imprezy a my mieszkancy spokojnie wtedy bedziemy mogli robic to co kochamy na co dzien w ciszy i spokoju w pracy i zaciszu swoich domow.Mamy demokracje o ktora walczylismy wiec niech sobie swietuja w swoim gronie a skoro policja nie ma nic przeciwko racom to dlaczego my mieszkancy mamy cos miec????

 3. 3
  +9
  ~ POlitolog
  Czwartek, 27.12

  Tak drobna uwaga "Patrioci to ludzie pokojowo nastawieni do wszystkich" więc nie mylmy ich z kibolami i nacjonalistami!

 4. 4
  +6
  ~ rejtan
  Czwartek, 27.12

  co komusze mendy nie przestrzegają wolności słowa i konstytucji co tak się w te koszulki ubierają niby broniąc konstytucji!!Niema żadnego nacjonalizmu tylko patriotyzm zresztą nacjonalizm to miłość do swojego narodu i o co wam chodzi kacapy??? ja byłem dumny z naszej młodzieży i jestem wdzięczny za te ich race!!! to dodało tej imprezie doniosłosci tych grudniowych wydarzeń!!!A jak jakimś mendom kacapskim targowicy coś się w naszej Polsce nie podoba to spieprzajcie w objęcia Putina to sie przekonacie jaka tam demokracja!

 5. 5
  0
  ~ polak
  Czwartek, 27.12

  co za mendy komunistyczne sługusy Putina sie, wypowiadają a ten portal zamieszcza ,jesteśmy w Polsce nie w Rosji nie róbcie za Purina propagandy chyba ze coś z tego macie jakiś jurgielt ! To na szafot zdrajcy z wami

 6. 6
  +4
  ~ rejtan
  Czwartek, 27.12

  Najgorsze to są te pedały i komuniści ubeccy z KOD-u i UBywateli PRL razem jurkiem motorówką z PO i babą w laczkach którzy srają na Polskę i donoszą na nią!! przez EURO-POjebów i biorą za pieniądze!!! Ci ludzie jak w powstaniu kościuszkowskim powinni byc powieszeni za swoje czyny a jak ktoś zwieje za granice to chociaż jego portrey,tak robiono z targowica

 7. 7
  +3
  ~ złodziej
  Czwartek, 27.12

  Kodowskie błazny myślą ,że są najmądrzejsi, a demokracja jest dla wszystkich

 8. 8
  --5
  ~ bugi
  Czwartek, 27.12

  elektorat platformy i PS-lu to ormowcy, zomowcy, ubecy, sb-cy, kapusie, zdrajcy, pedofile, homoseksualiści, ateiści i ci co plują na kościół tyle tylko że zapomnieli że dzieki kościołowi jeżdżą za granice i mogą pluć jadem panie wcisła nie daj BÓG, ale jeśli wygracie wybory następnie co zrobicie z tym elektoratem mega zagadka dla sługusów olsztyna

 9. 9
  +1
  ~ KASZANA
  Czwartek, 27.12

  jak wygracie wybory popaprancy i kodowcy POKO to wasz elaktorat patriotyczny zeżre was na dzien dobry wcisła i kolesie maja problem, oniwam spokoju nie dadzą kibice Olimpii i wielu klubów w Polsce zaj............................. PATRIOCI JESTEM DUMNY Z ICH UMIŁOWANIA OJCZYZNY

 10. 10
  0
  ~ polak
  Czwartek, 27.12

  raz sierpem raz młotem PO-wską,KODowską,hołotę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A za jakiś czas zamiast liści na drzewach będą wisieć PO-wscy komuniści,KODeraści ,UBywatele PRL I WSZELKA SWOŁOCZ KACAPSKO -UBECKA!!!oraz targowica

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.