Niedziela, 24.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

STOP DOPALACZOM – dlaczego dopiero teraz? (opinia nadesłana)

21.07.2015, 09:30:23 Rozmiar tekstu: A A A
STOP DOPALACZOM – dlaczego dopiero teraz?
fot. archiwym redakcji (fot. Adrian Sajko)

Niestety po raz kolejny potwierdziło się stare przysłowie „Mądry Polak po szkodzie”. Dopiero ponad dwieście zatrutych młodych osób na Śląsku dało impuls osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo obywateli do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko dystrybucji dopalaczy.

Nie chciałabym sięgać po równie popularne powiedzenie „a nie mówiłam”, jednak ciśnie się ono samo na usta i pasuje idealnie do aktualnej sytuacji. W trakcie mojej działalności samorządowej wielokrotnie wnioskowałam, apelowałam, zwracałam uwagę, prosiłam o podjęcie zdecydowanej walki z dopalaczami. Już w 2011r uważałam za niezbędne aby lokalna władza, w miarę posiadanych środków i kompetencji nie dopuściła do dystrybucji tych preparatów. Również będąc Przewodniczącą Komisji Bezpieczeństwa w poprzedniej kadencji doprowadziłam do opracowania petycji podjętej przez elbląską Radę Miasta, a skierowaną do parlamentarzystów, nawołującą do uchwalenia odpowiednich regulacji prawnych. Udzieliłam również szeregu wywiadów lokalnym mediom w których przestrzegałam:  Pojawiła się moda na zażywanie tych preparatów.  I ciągle zażywający nie chcą uwierzyć, że tzw. dopalacze groźnie niszczą organizm i uzależniają.

Z tego powodu na szpitalne oddziały toksykologii i oddziały ratunkowe trafia wiele osób - głównie bardzo młodych - z powodu zatrucia substancjami psychoaktywnymi, które działały podobnie do narkotyków.

Uważam, że w sprawie dopalaczy  niezbędna jest, poza systematyczną kontrolą dystrybutorów oraz regulacjami ustawowymi, profilaktyka.  Kontrola aktywności młodzieży, organizacja czasu wolnego i nadzór mogą pomóc w ograniczeniu dostępu do substancji psychoaktywnych.

Doprowadziłam również do opracowania i uruchomienia kampanii społecznej pod hasłem STOP DOPALACZOM która miała w swoim założeniu docierać do ludzi młodych i uświadamiać im szkodliwość zażywania trucizny pod różnymi dziwnymi nazwami. Zawsze byłam zwolenniczką profilaktyki, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa publicznego i starałam się również zachęcić jak największe grono osób do wspierania zgłaszanych inicjatyw. Niestety, jak zauważyłam, na przeszkodzie zawsze stawały względy bądź to polityczne, lub po prostu ludzkie kompleksy. Aktualnie, kiedy temat stał się pierwszoplanowym newsem zauważam, że raptem elbląscy politycy próbują na tym zbić polityczny interes. Szkoda, że nie wykazali się taką wzmożoną aktywnością kiedy potrzebne było ich wsparcie i twórcza aktywność. Mam jedynie nadzieję, że z tej kolejnej lekcji wyciągnięte zostaną odpowiednie wnioski i zapobiegnie to tragediom w przyszłości. Czas na zdecydowane działania, profilaktyka na obecnym etapie to za mało!


Maria Kosecka

 

Oceń tekst:

Ocen: 7

%14.3 %85.7


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ cieciorka
  Wtorek, 21.07

  a gdzie buła pani w 2009 roku kiedy ja pisałam do władz i odpowiednich organów w sprawie dopalaczy ? Dziś kiedy mówi o tym każdy pani otworzyła oczy i widzi w tym odpowiednią koniunkturę?

 2. 2
  --5
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 21.07

  Cieciorka jakiś ty tępy i zawzięty ,radnej wtedy nie było w radzie .Radzę iść do lekarza bo głupotę widać w twoich wpisach .

 3. 3
  +8
  ~ Mieszkanka
  Wtorek, 21.07

  Ja też w radzie nie byłam ale przeciw dopalaczom działałam........to trzeba być radną żeby działać ale nie wypisywać złotych myśli?

 4. 4
  +2
  ~ lukasz
  Wtorek, 21.07

  Lepiej zajmijcie się sprawami pracy dla młodych czyli szukaniem inwestorów na biznes w Elblągu , to młodzi nie będą musieli zajmować się wąchaniem i zażywaniem dopalaczy !!!!!!!

 5. 5
  +5
  ~ nikt
  Wtorek, 21.07

  "opracowałam" kampanię - może traba było ją zrealizować. "Prosiłam o podjęcie zdecydowanej walki z dopalaczami" trzeba było podjąć konkretne działania, a nie prosić. Radna jest tylko od proszenia, czy po to została wybrana, żeby pracować, realizować, działać. Ja tez mogę prosić, a potem chwalić się, że to robiołam,

 6. 6
  --3
  ~ Stop dopalaczom
  Wtorek, 21.07

  Malkontentów w sieci wielu - jak widać poniżej .Stopo dopalaczom.

 7. 7
  +10
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 21.07

  o boże, o boże, o boże do czego to dochodzi? Cytuję "...Niestety, jak zauważyłam, na przeszkodzie zawsze stawały względy bądź to polityczne, lub po prostu ludzkie kompleksy...." o swoim postępowaniu autorka pisze?

 8. 8
  +11
  ~ BigBalbina
  Wtorek, 21.07

  "Uważam, że w sprawie dopalaczy niezbędna jest, poza systematyczną kontrolą dystrybutorów oraz regulacjami ustawowymi, profilaktyka. Kontrola aktywności młodzieży, organizacja czasu wolnego i nadzór mogą pomóc w ograniczeniu dostępu do substancji psychoaktywnych." Ranny, jakie to innowacyjne, pionierskie, twórcze! Że też nikt przed panią Kosecką nikt na to nie wpadł!

 9. 9
  +9
  ~ What?
  Wtorek, 21.07

  "...kontrola dystrybutorów..." Czyli po polsku sprawdzanie dostawców czy tam dealerów? A niby co sprawdzać? Czy mają faktury VAT na rozprowadzane substancje? Kobiet, jest lato, ogarnij się, odpocznij, przewietrz umysł i napisz w końcu coś mądrego.

 10. 10
  --2
  ~ postulaty
  Wtorek, 21.07

  uwolnić dopalacze - dopalacze w każdym sklepie - wolność równość dopalacze

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.