Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy posłowie z okręgu elbląskiego pomogą w walce z dopalaczami?

13.11.2013, 07:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Czy posłowie z okręgu elbląskiego pomogą w walce z dopalaczami?
Towar z pierwszego sklepu z dopalaczami w Elblągu (fot. archiwum redakcji)
Nie pomogą tylko kampanie społeczne, nagłaśnianie problemu w mediach, prowokacje dziennikarskie, czy wzmożone patrole policyjne w newralgicznych miejscach – problem dopalaczy nigdy nie zniknie, jeśli nie będzie konkretnej i przynoszącej odpowiednich rezultatów zmiany w prawie polskim i kulawych ustawach, które obecnie funkcjonują. Do takich wniosków doszli wczoraj (12 listopada) radni i służby miejskie skupieni wokół Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych podczas posiedzenia. I wyciągają najcięższe działa w walce z problemem, który nieobcy jest ostatnio w Elblągu. Już nie tylko edukacją i kampaniami spróbują uderzyć w dopalacze. O pomoc poproszą też parlamentarzystów z okręgu elbląskiego, którzy mają najkrótszą drogę do możliwości zmiany kulawego w tej kwestii, polskiego prawa.

Nie milkną dyskusje ws. dopalaczy, z którymi styczność ma coraz więcej elbląskiej młodzieży. Trudno nawet powiedzieć, czy rzeczony problem z powrotem pojawił się w Elblągu, gdyż tak naprawdę chyba nigdy nie zniknął, a dobitne – i naoczne - jego potwierdzenie funkcjonuje w naszym mieście pod szyldem Pachnącego Domku na ul. Królewieckiej, już kilkukrotnie zamykanego w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy m.in. przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.  Jak to możliwe, że środki odurzające – bo takowe już któryś raz z rzędu SANEPID w „pachnącym przybytku” skontrolował i potwierdził w obrocie - są nadal dystrybuowane? – Za ten stan rzeczy przede wszystkim odpowiedzialny jest stan prawny – mówi mgr inż. Marek Jarosz, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Elblągu.

Art. 83. rujnuje życie i zdrowie?

A konkretnie fatalnie działającemu w tym akurat przypadku art. 83. Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i podpunkt, który określa możliwość kontroli przeprowadzanej w danej działalności gospodarczej. Ten bowiem wskazuje, iż jej przeprowadzenie jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego – I ten podpunkt daje w zasadzie przywileje i swobodę takiemu przedsiębiorcy, jak ten z „Pachnącego Domku”, bo ma on prawo wnieść tzw. sprzeciw do kontroli, a SANEPID musi ją wtedy przerwać – mówi Marek Jarosz. – To bardzo wydłuża naszą pracę, dlatego proponuję zmianę - by taka kontrola mogła być przeprowadzona nawet wtedy, gdy nie istnieje przypadek podejrzenia zagrożenia zdrowia i życia. Wtedy pozbylibyśmy się przynajmniej jednego elementu, który hamuje to postępowanie.

Nie tylko feralny podpunkt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej musiałby zostać zmieniony. Nowelizacji potrzebuje także sama ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która nie definiuje pojęcia ”dopalacz", przez co obrót tymi substancjami w rozumieniu tej ustawy nie jest traktowany ani jako przestępstwo, ani jako wykroczenie, natomiast jest zagrożony jedynie karą administracyjną.

Posłowie – pomóżcie!

Radni skupieni wokół obradującej wczoraj Komisji podjęli więc decyzję o wspólnym wystosowaniu stanowiska do parlamentarzystów – przede wszystkim z okręgu elbląskiego - którzy mają najkrótszą drogę do możliwości zmiany kulawego w tej kwestii, polskiego prawa – Komisja na następne spotkanie przygotuje taki projekt-prośbę z propozycją zmiany artykułu 83. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i podda go pod rozwagę Rady Miejskiej w Elblągu, na następnym jej posiedzeniu – mówi radna Maria Kosecka. - Od czegoś bowiem trzeba zacząć.

Należy także wspomnieć, że starania o zmiany feralnego zapisu ustami dyr. Jarosza, podejmowała także poseł RP Elżbieta Gelert. Jednak z kancelarii odpowiedniej państwowej instytucji przyszła wtedy zdawkowa odpowiedź, że Ministerstwo uważa to za problem ważny i „pochyli się nad sprawą”. Prawo nadal jednak - akurat w tej kwestii - chroni raczej przedsiębiorcę dystrybuującego środki odurzające kosztem bezpieczeństwa konsumenta, który z racji wieku niekoniecznie jest świadomy tego, co robi oraz zagrożeń.

Tymczasem jednak radni nie chcą tylko poprzestać na staraniach o możliwość zmiany zapisów ustawy. Bardzo poważnie myślą także o rozpoczęciu jednocześnie kampanii społecznej  w Elblągu, która oscylowałaby wokół hasła „Moda na nie-branie”.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ sd
  Środa, 13.11

  Prawa nie trzeba zmieniać tylko respektować i karać zgodnie z prawem. Za wychowanie dzieci odpowiedzialni są rodzice. Jacy rodzice takie dzieci. Alkohol, papierosy, rozpuszczalniki, kleje też należy zakazać sprzedaży? Co bzdury piszecie.

 2. 2
  +2
  ~ inc
  Środa, 13.11

  w jakims stopniu zgadzam z się z sd...inna sprawa ze chce to niech bierze...nad czyjac glupota się litować kiedy tyle innych spraw hehe no i nasi posowie takie maja statystyki na wiejskiej w zabieraniu glosu posiedzeniach komisjach ze będzie ciężko im się wyrwac hehe wojtek p tez jest z regionu będzie?

 3. 3
  --1
  ~ wolność
  Środa, 13.11

  A dlaczego mamy niby walczyć z dopalaczami ?

 4. 4
  +4
  ~ rozmaryn
  Środa, 13.11

  Zmiany prawne są potrzebne, lecz bardziej potrzebny jest olej w głowach tych Polaków, którzy gustują w "wynalazkach" zasługujących na miano g.... Dlatego jestem za mądrą edukacją . Im mniej będzie "buraków". tym mniejsze powodzenie będzie miał towar, którego szanujący się człowiek do rąk by nie wziął.

 5. 5
  --2
  ~ sd
  Środa, 13.11

  Z 2 manki mamy 125 000, policjantów, nawet za czasów PZPR milicja wraz z ORMO tyle nie liczyła! Może by oni coś zrobili?

 6. 6
  +3
  ~ Polak
  Środa, 13.11

  Wnioski do jakich doszli "eksperci" są błędne. Jedynym krajem Europejskim gdzie nie sprzedaje się dopalaczy w najpopularniejszej u nas formie mieszanek do palenia (substytut marihuany, podkład roślinny nasączony syntetycznymi kannabinoidami) jest Holandia. Jaki powód? Brak popytu.

 7. 7
  +1
  ~ elblążanin
  Środa, 13.11

  Bardzo dobrze, że komisja bezpieczeństwa zajęła się tym problemem. Jest to sprawa wymagająca odpowiednich regulacji i ukrócenia trucia naszych dzieci. Bez dobrego prawa jesteśmy skazani na ryzyko kolejnych zatruć i zgonów. Parlamentarzyści do roboty!!!

 8. 8
  0
  ~ @elblazanin
  Środa, 13.11

  Pomysl zanim coś napiszesz, chyba ze masz z tym problem.

 9. 9
  --1
  ~ Olu droga
  Środa, 13.11

  Nie sądzę aby posłowie byli zwolennikami "Mody na nie_branie". Posłowie z zasady biorą, prawie wszyscy, a niektórzy nawet dopalacze taki Piesiewicz np

 10. 10
  +2
  ~ posłowie nie biorą
  Środa, 13.11

  "A tymczasem producenci i importerzy opon zimowych zrobili zrzutkę by kupić sobie nową ustawę sejmową w Polsce - będziemy mieli w dobie rzekomego ocieplenia klimatu od przyszłego roku obowiązek jazdy na oponach zimowych od listopada do marca! Jak za czasów rządów KL-D (poprzedniczki PO) i premiera J.K. Bieleckiego kiedy największy importer zestawów głośno mówiących (tel. komórkowych) poseł KL-D wniósł projekt ustawy sejmowej który został przegłosowany na "tak" w sprawie obowiązku wyposażenia w zestawy głośnomówiące w samochodach i tylko rozmowy tel. komórkowych przez nie! Producenci żarówek i gaśnic też nie byli w tyle z własną inicjatywą kupowania w Polsce ustaw sejmowych! I to wszystko ponoć dla naszego dobra!"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0026021003723