Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Patrząc „chłodnym okiem na dyspozytornię", likwidacja była pewna od początku sporu (opinia nadesłana)

26.07.2012, 07:30:38 Rozmiar tekstu: A A A
Patrząc „chłodnym okiem na dyspozytornię
fot. archiwum redakcji

Aby zrozumieć sedno sprawy dotyczącej „dyspozytorni pogotowia ratunkowego” w Elblągu, podejmować działania na jej rzecz i interweniować, trzeba poznać kilka pojęć oraz trochę historii. Trzeba też, chociaż w zakresie podstawowym poznać obowiązujące prawo. Stwierdzenie jednego z młodych działaczy „Otrzymaliśmy dostęp do informacji, których brakowało przez cały czas trwania sporu”, sugeruje że były to działania nieprzygotowane, obliczone raczej na medialne prezentacje. Wystarczyło przeczytać ustawy i rozporządzenia do nich.

Podstawowe pojęcia

Do końca lat 90-tych w Polsce świadczenia medyczne w miejscu zdarzenia udzielane były przez tzw. Pogotowie Ratunkowe, mające swój pierwowzór w Krakowskim Ochotniczym Towarzystwie Ratunkowym, utworzonym 06 czerwca 1891 roku. Pogotowie Ratunkowe w swoich stacjach (dyspozytornia, medyczne zespoły wyjazdowe) trwały praktycznie do 2001 roku. W tym bowiem roku 25 lipca  weszła w życie ustawa powołująca Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM).

PRM to system powołany w celu ratowania zdrowia i życia obywateli. W jego skład wchodzą Centra Powiadamiania Ratowniczego (CPR), Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Aby dopełnić obrazu całości należy podkreślić, że Centra Powiadamiania Ratowniczego działają (mają działać) nie tylko na potrzeby Ratownictwa Medycznego, ale i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (Straż Pożarna) oraz Policji. Dlatego nazwano je centrami powiadamiania. Tworzą (mają tworzyć) system zintegrowany.

Nasze zainteresowanie ze względu na „dyspozytornię” skupmy na Centrum Powiadamiania Ratowniczego. Głównym jego zadaniem jest zbieranie informacji o zagrożeniach, analizowanie ich i przekazywanie do odpowiednich służb. Zgłaszanie odbywa się (ma się odbywać) poprzez jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Numer ten ma docelowo mieć system lokalizacji zgłaszającego.

Historia

Jak już wspomniałem podstawą prawną systemu jest ustawa o PRM z dnia 25 lipca 2001 roku, zakładała ona w art. 16, że „1. Do zadań wojewody w zakresie wykonywania zadań systemu należy w szczególności: 1) określanie liczby i rozmieszczenia Centrów Powiadamiania Ratunkowego, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz Zespołów Ratownictwa Medycznego” art. 17 zaś „1. Do zadań starosty w zakresie wykonywania zadań systemu należy w szczególności: 2) organizacja i finansowanie bieżącej działalności Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Wynika z tego,  że CPR-y miały być tworzone na poziomie powiatów (w tym w Elblągu). Ale czas płynie nieubłaganie, wymieniona ustawa traci moc, bo … zastępuje ją nowa z dnia 8 września 2006. A tu czytamy już coś innego. W art. 25 „1. W Urzędzie Wojewódzkim działają: 1) Centra Powiadamiania Ratunkowego przyjmujące zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i przekierowujące zgłoszenia do właściwej jednostki Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego” . Nie użyto nazwy (nie wiem dlaczego) Państwowe Ratownictwo Medyczne ???

3. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółową organizację Centrów Powiadamiania Ratunkowego, ich liczbę oraz sposób rozmieszczenia, mając na uwadze realizację zadań centrów, potrzeby systemu oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

I tu niespodzianka, 17 września 2007 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ( w tym czasie był nim śp. Władysław Stasiak ) wydaje rozporządzenie do ustawy „w sprawie szczegółowej organizacji Centrów Powiadamiania Ratunkowego”. Czytamy w nim w „§ 3. Centra są zlokalizowane w miastach będących siedzibami wojewodów, z wyjątkiem województwa mazowieckiego i województwa warmińsko-mazurskiego, w których centra są zlokalizowane, odpowiednio w Radomiu i Elblągu.”

TAK! Centrum Powiadamiania Ratowniczego dla województwa Warmińsko-Mazurskiego miało być zlokalizowane w Elblągu, planowano je umiejscowić na trzecim piętrze budynku po byłym Urzędzie Wojewódzkim, ilość etatów 70.

Ale jak już napisałem czas płynie nieubłaganie. 21.10.2007 roku odbyły się wybory do Sejmu RP. Wygrywa je Platforma Obywatelska. Następuje zmiana Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Władysława Stasiaka zastępuje 16 listopada 2007 Grzegorz Schetyna ( PO ), który funkcję tą pełnił do 13 października 2009. Pomiędzy tymi datami następuje zmiana rozporządzenia. „Ginie” § 3 rozporządzenia mówiący, jak pamiętamy o tym, że w Elblągu i Radomiu mają powstać Centra Wojewódzkie. Aby nie zanudzać, napiszę tylko, że rozporządzenie przechodziło kolejne ewolucje. W ostatniej wersji ( z dnia 18 lutego 2011 w § 29 ) czytamy „Centrum organizuje się dla terenu obejmującego powiaty zamieszkiwane co najmniej przez 1 milion mieszkańców” oraz „Siedzibę jednego z centrów na terenie województwa lokalizuje się w mieście będącym siedzibą wojewody.”Tyle historii.

Podsumowanie

Od ponad 10 lat w Polsce budowany jest System Ratownictwa. Jego integralną częścią są Centra Powiadamiania Ratowniczego. Ich zadania, organizację, strukturę oraz  rozmieszczenie określają ustawy i rozporządzenia. Ze względu na koszty, przyjęto tzw. model fiński, (kilkanaście zintegrowanych centrów na cały kraj) odwrotny do modelu austriackiego (kilkaset centrów na terenie kraju). Centrum takie miało istnieć w Elblągu, ale nie podjęto próby jego organizacji . W ustawach i rozporządzeniach do nich nie istnieje pojęcie takie jak „dyspozytornia pogotowia ratunkowego”. A więc istnieć nie może, to relikt przeszłości. Zintegrowanie systemu pozwala jednym wybraniem numeru ( 112 ) przywołać w miejsce zdarzenia służby medyczne, straż oraz policję. Skraca czas od powiadomienia do interwencji i takie jest założenie.
 
Pomimo żalu, że ponownie coś zostaje wyprowadzone z Elbląga, musimy wiedzieć, że takie ustalono  (w 2011 roku) prawo. Jedno Centrum Powiadamiania Ratowniczego na minimum 1 milion mieszkańców np. odpowiednio dla śląskiego 4 CPR-y dla pomorskiego 2 dla warmińsko-mazurskiego 1 . Ale ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to nie jedyna ustawa regulująca sprawy CPR. Istnieje  furtka w ustawie „O ochronie przeciwpożarowej” Dz. U 2009 nr 178 poz. 1380,  art. 14 c pkt. 3. Mówi on „Wojewoda może, w drodze porozumienia, powierzyć organizowanie Centrów Powiadamiania Ratunkowego starostom lub prezydentom miast na prawach powiatów. Porozumienie określa prawa i obowiązki stron oraz zasady współfinansowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego”. Całkowicie niepotrzebne i pozbawione sensu były zabiegi młodych działaczy. A to z dwóch powodów. Pierwszy - zgodnie z obowiązującym prawem wojewoda i tylko wojewoda jak wynika z ustaw decyduje o ilości CPR na swoim terenie. I zbędne były medialne wyjazdy do ministerstwa. Drugi - tylko prezydent (jednocześnie starosta w mieście na prawach powiatu) może wystąpić do wojewody z wnioskiem o podpisanie stosownego porozumienia na utworzenie CPR. Ale to wiadome było od dawna.

Link poniżej obrazuje jak było z „gotowym” już zorganizowanym CPR-m w Ełku.

 

Sławomir Kula (SLD)
 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +16
    ~ kimi
    Czwartek, 26.07

    Cała ta zadyma SMD była wymierzona tylko w efekt medialny. Oliwierek chciał istnieć w mediach i miał swoje 5 minut. Pokazał też swoją znajomość prawa. Podobnie jak Pani posłanka - nie znała tych rozporządzeń? Dziwne. Najbardziej dziwi to, że elbląscy parlamentarzyści nie zrobili nic aby tą sytuację prawną zmienić. Nie można było przywrócić zapisu o Elblągu w ustawie?

  2. 2
    +14
    ~ eb
    Czwartek, 26.07

    brawo Panie Sławku za profesjonalny artykuł, od początku wiedziałem, że ta zadyma to mydlenie oczu, bo to PO zawaliło sprawę a następnie ich młodzieżówka roni krokodyle łzy, jaka to krzywda dla Elbląga. Dziękuję za obiektywizm i ujawnienie, że w 2007 roku , za czasów PiS-u wywalczono, że to centrum miało powstać w Elblągu. Wiem, że były na to przydzielone pieniądze, etaty i rzeczywiście rozpoczęto prace remontowe na ostatnim piętrze budynku Delegatury UW przy ul. Wojska Polskiego. Było dobrze to trzeba pyło to sp....yć

  3. 3
    +1
    ~ krzys z eg
    Czwartek, 26.07

    ale was w******i

  4. 4
    +1
    ~ AborygenMiejscowy
    Czwartek, 26.07

    Tak jak nie działa i nie sądzę aby w najbliżej przyszłości działał system 112 tak i ratownictwo medyczne jest w powijakach a systemy informatyczne obsługujące różne dziedziny administracji wszelakiej sądząc po ich logistyce, konstrukcji i funkcjonowaniu (NFZ, Księgi Wieczyste, ZUS, etc… … … … … … … ) są pisane i tworzone chyba przez szewców. Tz. bałamutna „ bezpłatna służba zdrowia” i wszechogarniająca nasz świat medyczny opcja jedynie słusznych opcji doktorsko-lekarskiego środowiska nie pozwoli na rozwój czegoś co by dawało pole rozwoju medycyny powszechnej poza obecnie funkcjonującymi układzikami i koteriami.

  5. 5
    --1
    ~ lensky
    Czwartek, 26.07

    a ze mamy pseudowojewode , a nie prawdziwego gospodarza , pozostaje doniesienie o mozliwosci popelnienia przestepstwa z Art.164 par. 5 Kodeksu Karnego i moze ten klamca patrz : Lubie Elblag zaczalby sie zastanawiac co robi

  6. 6
    +11
    ~ JesusAlvaro
    Czwartek, 26.07

    Bardzo dobry i rzetelny tekst. Platformie dziękujemy za postępującą degradację Elbląga.

  7. 7
    +4
    ~ zombi
    Czwartek, 26.07

    Niestety wiele osób robi to czego nie potrafi lub robi to byle jak. Dlatego tak wyglądamy jak wyglądamy

  8. 8
    +10
    ~ ah18
    Czwartek, 26.07

    Czytając ten artykuł można zrozumieć intencję i działania Młodych Demokratów a także zasady i mechanizmy ich manipulacji społeczeństwem. Zobaczcie jakim trzeba być podłym człowiekiem robiąc taki polityczny lans w sprawie dyspozytorni wiedząc że sprawa jest zamknięta , przesądzona i z góry przegrana. Widzicie Państwo na żywo intencje i zamiary tych ludzi których jedynym interesem jest sianie ogłupiającej ludzi propagandy i mydlenie oczu. Z resztą Młodzi Demokraci to organizacja sponsorowana za nasze pieniądze a nikt z nich nie robi niczego za darmo. W zamian za swoją (prospołeczną działalność) otrzymują różnego rodzaju profity to w postaci stanowisk asystentów w biurach poselskich , państwowych urzędach czy firmach czy darowizn do zaprzyjaźnionych posłów PO. SMD to zasoby kadrowe Tuska.

  9. 9
    +6
    ~ mietek
    Czwartek, 26.07

    Jak znam życie w dzisiejszych czasach . TO co maja do powiedzenia inni Kiedyś ktoś powiedział takie słowa ,, róbcie co chcecie ' wiec Żądzą i robią co chcą. Wiec nie ma się co dziwić ze teraz tak mamy .A w Elblągu z obserwacji mojej na prawdę robią co chcą z tym Elblągiem .Za wycieczkę do chin nie jedna by powstała dyspozytornia pewnie.mam ponad 60 lat a takiego czegoś nie słyszałem co tu się dzieje.Wnioskuje ze najlepiej to może nasze miasto przenieść do Olsztyna całe a po co po kawałku brać.

  10. 10
    +2
    ~ obserwator
    Czwartek, 26.07

    Zwykła piramida.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4299530982971