Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pierwsza od lat barka z węglem wpłynęła do elbląskiego portu

02.06.2010, 11:15:17 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsza od lat barka z węglem wpłynęła do elbląskiego portu
Fot. Rafał Kadłubowski

Wczoraj, po 4,5 roku przerwy do elbląskiego portu przypłynęła pierwsza jednostka towarowa bandery polskiej. Około godziny 18:30 do terminala towarowego przycumowała barka załadowana 771,5 t węgla. - Jeszcze w tym miesiącu będą kolejne – zapowiada Julian Kołtoński, dyrektor Portu Elbląg. - Pierwszy krok został zrobiony. Ruch towarowy właśnie się rozpoczął. Prowadzimy także rozmowy o wznowieniu ruchu pasażerskiego.

Barka transportowa z 771,5 t węgla na pokładzie, która zawitała do elbląskiego portu, to zestaw pchany: pchacz Bizon razem z barką o długości 81 m i szerokości 9 m oraz zanurzeniu 2 m. W tej chwili jest to maksymalne zanurzenie dla portu Elbląg. W tym miesiącu barki z transportem pojawiać się mają w naszym porcie jeszcze 7 razy.

- Barka zainaugurowała po 4,5 roku otwarcie linii pomiędzy portem elbląskim, a portami Zalewu Kaliningradzkiego dla jednostek towarowych bandery polskiej. Do tej pory przez Cieśninę Bałtijską odbywał się tylko ruch w tranzycie – przypomina Aleksander Czerepko, kapitan Portu Elbląg. - Jednostka nie miała żadnych problemów po stronie rosyjskiej z przypłynięciem. Zostali tam obsłużeni jak trzeba, z dobrą praktyką. Rejs trwał 3 godziny. W drodze do Elbląga na Zalewie złapała ich mgła, co spowodowało pewne trudności i opóźnienie w dotarciu do celu.

Port elbląski od kilku już lat posiada dwa niemal nieużywane terminale – pasażerski i towarowy, które mogą przyjmować statki towarowe i pasażerskie łącznie z odprawą celno-graniczną. Terminal towarowy może przyjmować statki o długości 85 m standardowo.

Jak informuje Dyrektor Kołtoński jest szansa, że niedługo do portu wpływać też będą statki towarowe z innym asortymentem.
- Prowadzimy przez cały czas rozmowy w tej sprawie. Jeśli chodzi o ruch pasażerski to jest tu nieco gorzej, bo w dalszym ciągu obowiązują wizy – przyznaje Julian Kołtoński. - Tym niemniej są zainteresowane firmy, które chcą uruchomić przewozy. Mogłyby one korzystać z udogodnienia, które ogłosił premier Putin. Dotyczy ono rozporządzenia o 72-godzinnym ruchu bezwizowym do Kaliningradu. Wykorzystując to rozporządzenie jest firma, która zamierza jeszcze w tym miesiącu zorganizować pierwszy rejs turystyczny. Będzie to też przełomowa chwila, bo nasz punkt graniczny będzie miał pierwszą odprawę na tej relacji.

W międzyczasie podczas odprawy celno-granicznej barki, na rzece Elbląg pojawił się statek towarowy Tanais, który ponad miesiąc temu zacumował do nabrzeża firmy MAAG z przekładniami wyprodukowanymi w tej fabryce. Pisaliśmy o tym w artykule "Do Elbląga wpłynął pierwszy statek, który przekroczył granicę z Rosją". Statek ten odpływał z Elbląga do Hamburga.

- Czekamy na pozostałych chętnych. Wszystko jest otwarte, można pływać – zachęca Aleksander Czerepko, kapitan Portu Elbląg.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Pierwsza od lat barka z węglem wpłynęła do elbląskiego portu ( zdjęć 39 )
Dodano: 2010-06-02 | Fot. 1-18 Mateusz Milanowski, 19-39 Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ tutejszy from.
  Środa, 02.06

  Wszystko ładnie ale kiedy szlak wodny będzie pogłębiony a z wejścia zalewu wiślanego do kanału znikną zatopione barki.Przy niskim stanie wody port w Elblągu znów stanie,no politycy do roboty.Olsztyn może wreszcie zrozumie że w Elblągu można zarobić kasę tylko trzeba miastu pomóc a nie ciągle Elblągowi rzucać kłody .Kiedy zjawją się w porcie wodoloty,więcej statków pasażerskich turyści odwiedzą Elbląg jak będzie czym pływać.

 2. 2
  --1
  ~ elblazak stary
  Środa, 02.06

  Jak długo nie będzie decyzji w sprawie przekopu mierzei tak długo port w Elblągu nie ruszy pełną parą.Tą decyzję blokuje PO ta partia jest winna za biedę w Elblągu.

 3. 3
  0
  ~ rwel
  Środa, 02.06

  ..a słowo niusłikowe stało siem prawdom;)

 4. 4
  0
  ~ elblążanin
  Środa, 02.06

  Bieda w Elblągu jest już od dawna! zapomniałeś dodać ,,elblażaku'' kto tak naprawdę trzyma sznurki w Elblągu, bieda zaczęła się od zlikwidowania województwa elbląskiego, proszę nie siej bezcelowej propagandy bo to jest żałosne

 5. 5
  0
  ~ q
  Środa, 02.06

  Fajną robotę ma dyrektorek...

 6. 6
  0
  ~ tubylec
  Środa, 02.06

  Ty - ELblążanin -słoma ci z butów wychodzi jak chcesz krytykować Starych mieszkańców Elbląga to najpierw się dowiedz że PO powiedziało nie dla przekopu.Sznurki też trzyma ta partia w Warszawie a politycy w Elblągu muszą się słuchać olsztyna .Ale co tłumaczyć jeszcze widać że ktoś ty chyba z olsztyna.

 7. 7
  0
  ~ ifo05
  Środa, 02.06

  A ten statek ktory przyplywa obok o nazwie TANAIS to juz ktorys raz z kolei wtym roku zawija do portu. Ale on tranzytem do Alstom.

 8. 8
  0
  ~ mis
  Środa, 02.06

  wyngiel !, wyngiel we wieosce !!

 9. 9
  0
  ~ criss
  Środa, 02.06

  Ty tubylec to chyba jesteś z jakiejś dzikiej głuszy bo na mądrego nie wyglądasz :) kiego chu... się przyczepiłeś do tego portu? co to da? wszyscy bezrobotni znajdą dzięki niemu zatrudnienie? wracaj tubylcu do swojego lasu bo tam jedynie twoja mądrość się nadaje :)

 10. 10
  0
  ~ wojti
  Środa, 02.06

  ~ tutejszy from. Wejście jest aktualnie pogłębiane, a o problemie z "zatopionymi barkami" nie słyszałem, jedyna zatopiona barka to na wysokości krynicy morskiej, ale i ona nie leży na farwaterze a dodam że nawet jest oznaczona. Pozdrawiam ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0183000564575