Poniedziałek, 5.12.2022, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

Tusk debatował z elblążanami prawie dwie godziny - posłuchaj

05.07.2013, 23:40:54 Rozmiar tekstu: A A A
Tusk debatował z elblążanami prawie dwie godziny - posłuchaj
fot. Monika Skowrońska

Podczas swojej ostatniej wizyty w naszym mieście premier Donald Tusk spotkał się z wybranymi elblążanami podczas zamkniętych spotkań. Oburzeni internauci domagali się zorganizowania spotkania otwartego. Dziś, 5 lipca, o godz. 17.00 ich prośba została spełniona. Niestety mało elblążan z niej skorzystało, a aule PWSZ w większości wypełnili członkowie Platformy Obywatelskiej. Dla tych wszystkich, którzy chcieli, a nie mogli uczestniczyć w spotkaniu publikujemy materiał dźwiękowy z podziałem na poruszane podczas niego tematy.

Przywitany gromkimi oklaskami premier Donald Tusk rozpoczął przemówienie. - Elbląg to soczewka tego, co się dzieje w Polsce. Tak naprawdę rozpoczęła się od referendum, które skutecznie odwołało poprzednią ekipę, która w Elblągu rządziła – mówił Donald Tusk. - Traktujemy to jako bardzo poważne ostrzeżenie, a z drugiej strony zakładamy, że tego typu ostrzeżenie nie może w żaden sposób demobilizować.

Premier zaznaczał, że po referendum tym bardziej ważne jest, by kandydatka PO wygrała.- Zależy nam na zwycięstwie Elżbiety Gelert, bo mamy coś do odpracowania. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem osobą, która w sposób najbardziej kompetentny może rozstrzygać z jakiego powodu samorządowcy zasłużyli na odwołanie, ale jedno jest pewne i bezdyskusyjne, to znaczy jest to wola mieszkańców. Bardzo się cieszę, że mimo takiego mocnego ostrzeżenia ludzie Platformy, w tym Elżbieta Gelert znaleźli w sobie siłę i determinację, żeby w dalszym ciągu przekonywać  do swoich racji, do swoich pomysłów. Elbląg zasługuje na taką uczciwą konkurencję – zapewniał premier. - Gdybym nie miał przekonania, że mamy dobrego kandydata to prawdopodobnie nie zdecydowalibyśmy się na wystawienie kandydata.

Całego wystąpienie Donalda Tuska do posłuchania w materiale dźwiekowym o tym tytule.

Po wystąpieniu nadeszły czas na pytania z sali. Pierwsze trzy pytania padły od Mariusz Lewandowskiego, który wręczył Premierowi list otwarty oraz list adresowany do Ministra Sprawiedliwość. - Tworzymy w Elblągu nowy sąd. Dzięki za tą inwestycję. Są to duże środki, natomiast pytanie są takie – co zrobić, by w tym nowym sądzie nie pojawiły się stare duchy? - pyta Mariusz Lewandowski.

- Wszyscy chcielibyśmy czuć każdego dnia, że policjant, prokurator, sędzia, wszyscy działający w wymiarze sprawiedliwości potrafią tak interpretować prawo, przepisy i w takim trybie i takim rytmie pracować, żeby interesy człowieka, szczególnie tego pokrzywdzonego były na pierwszym miejscu – mówił Premier. -

Kolejne pytane dotyczyło oczerniania Mariusza Lewandowskiego w Internecie. - W tej sprawie toczy się postępowanie, dla dzisiaj od pana chciałbym usłyszeć, że jeżeli się okaże, że ci panowie składali  zeznania fałszywe to zostaną w trybie pilnym z państwa partii wykluczone – dodaje Mariusz Lewandowski. - Ponadto okazało się, że jeden z wpisów bardzo dla mnie uwłaczający został wysłany z adresu IP Urzędu Miasta.

Donald Tusk zapewnił elblążanina, że w przypadku udowodnienia winy to wydalenie z partii to będzie najmniejszy problem sprawców. - Ktoś, kto składa fałszywe świadectwo i jeśli to miałoby się potwierdzić, to jego odpowiedzialność jest zdecydowanie większa niż tylko usunięcie z partii – zaznaczył.

Mariusz Lewandowski poruszył również tragiczną historię 11-latka, którego ciało wyłowiono z rzeki Elbląg. - Uważam, że nie może być miasta 90-cio tysięcznego, w którym nie ma żadnego wyznaczonego kąpieliska. Uważam, że odpowiedzialność za to leży na poprzednich radnych, leży na poprzednich prezydencie na panu komisarzu i na nas wszystkich – dodaje elblążanin.

Premier nie ukrywał, że w obliczu tragedii nie łatwo jest dobrać odpowiednie słowa. Choć zdaniem Donalda Tuska każda tragedia  zmusza do analizy zdarzeń i dojściu do tego, co można zrobić, by do niej ponownie nie doszło, to jednak nie  doszukiwałby się on tak stanowczej winy w urzędnikach czy braku kąpieliska. - Gdybyśmy uznali, że za  tragedie w Polsce odpowiedzialność włodarzy tych miejscowości, gdzie nie ma kąpielisk to chyba byśmy trochę przesadzili – powiedział premier. -  Rozumiem, że tego typu dramat będzie miał wpływ na wrażliwość ludzi, którzy rządzą w polskich miastach, żeby potrafili z wyprzedzeniem zadbać, chociaż jeszcze raz podkreślam, byłbym tutaj bardziej powściągliwy w tego typu oskarżeniach.

Cała odpowiedź na te pytania znajduje się w pliki z 1 częścią spotkania.

O co chodzi z tym OFE?

Emerytowany elblążanin chciał się dowiedzieć, dlaczego Ministrowie nie tłumaczą sytuacji, jaka dotyczy emerytur. - Mam wrażenie, że może nie wszyscy Ministrowie, ale wielu Ministrów stara się dotrzeć z informacją. Nie każdy ma wystarczająco dużo talentu – dodaje Donald Tusk. - W mediach nie tak łatwo odnaleźć takie rodzaj audycji czy programu, który pozwoliłby na przykład Ministrom spokojnie tłumaczyć swoje racje.

W dalszej części odpowiedzi Donald Tusk zachęcał do comiesięcznego odkładania pieniędzy, by na emeryturze mieć z czego żyć, bo choć nie zdarzyło się, by w jakimś miesiącu emerytury nie były wypłacane, to niestety ich wysokość jest zbyt niska, by zapewnić Polakom życie na wysokim poziomie.

Więcej na ten temat w nagraniu 2 część spotkania.

Elbląski sport nie poradzi sobie bez finansowego wsparcia

Choć elblążanie mieli do dyspozycji premiera, który na każde pytanie starał się odpowiadać jak najbardziej wyczerpująco to jednak z widowni padło pytanie do kandydatki na urząd Prezydenta Elbląga – Elżbiety Gelert. Dotyczyło ono pomocy finansowej dla elbląskiego sportu oraz budowy stadionu. - Zakładając, że pan wygra wybory, czy będzie pani wspierać te najważniejsze kluby Start Elbląg, Olimpia Elbląg, Concordię? - pyta elblążanin. - Sport bez pomocy samorządu nie jest w stanie utrzymać się w Elblągu.

Odpowiedź Elżbiety Gelert znajduje się w pliku z 3 części spotkania.

Elżbieta Gelert na drugim miejscu w II turze. Sukces czy porażka?

Kolejny uczestnik spotkania przyznał, że od Elbląga mieszka 500 kilometrów, lecz zastanawia się czy się do niego nie przeprowadzić. - Przyjechaliśmy pomóc w wyborach i jestem pod takim niesamowitym wrażeniem, że zastanawiam się, czy nie zostać tu na stałe – stwierdził. - Chciałbym poprosić, żeby zrobić wszystko, by pomóc temu miastu.

Pojawiło się też pytanie dotyczące wyników pierwszej tury. - Czy jest to dla Pana sukces czy wręcz porażka? - pyta elblążanin.

To jest sukces Elżbiety Gelert, że jest w drugiej turze i nie sądzę, żebym miał prawo tutaj brać na siebie zasługi w tej pierwszej turze. Dlaczego to jest sukces? (…) Po przegranej przez Platformę referendum i to w sposób dobitnie, to , że udało się uzyskać ten drugi wynik to pokazuje, jak duże zaufanie przynajmniej części elblążan ma osobiście do pani Elżbiety Gelert – mówił Premier.

Cała odpowiedź do przesłuchania w pliki z 4 części spotkania.

Włączymy morskie przejścia graniczne do małego ruchu?

Głos zabrał także były przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła, który poruszył kwestię możliwości włączania morskich przejść granicznych do małego ruchu granicznego. Odniósł się także do „spsienia języka” jakim coraz częściej posługują się polityce za przykład podając Jerzego Wilka, który w opublikowanym niedawno nagraniu używał niecenzuralnych słów.

Premier przyznał, że również jest zaniepokojony słownictwem jakie coraz częściej jest używane. - Przestrzegałbym wszystkich, by nie starali się podsłuchiwać, czy nagrywać nawet w zbożnym celu kogokolwiek – stwierdził Premier. - Jedno co mnie uderzyło w całej tej informacji to to jak otwarcie ludzie reprezentujący Ruch Palikota i PiS (…) mówią, ze można układać się nawzajem, ale przed kamerami telewizyjnymi wyzywać się (…) .

Donald Tusk obiecał, że sprawę ewentualnego  przyłączenia morskich przejść granicznych do małego ruchu granicznego zbada. - Nie oszukujmy się, takie wprowadzenie (…) przejść granicznych objętych rygorem bezwizowym nie jest możliwe bez zmiany dyrektywy – zaznacza Premier.

Więcej na ten temat w pliku z 5 części spotkania.

Pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

Znana z aktywności na rzecz kobiet i osób niepełnosprawnych Jadwiga Król chciała się dowiedzieć czy istnieje możliwość, aby w budżecie Elbląga i w budżecie Polski znajdą się środki na dofinansowanie kolonii dla dzieci niepełnosprawnych z ubogich rodzin.

Dla mnie w trakcie mojego premierowania, przez te sześć lat, kwestia polskich dzieci szczególnie niezamożnych jest szczególnie dzieci niepełnosprawnych i szczególnie dzieci bitych jest moją obsesją i głównym powodem, dlaczego nieustannie odnajduję motywację do tych działań. To jest absolutnie kluczowy test na każdą władzę – na ile jest w stanie zaopiekować się dziećmi, które są ofiarami przemocy, albo które są nieszczęśliwe z powodu choroby czy niepełnosprawności czy biedy – zapewnia Premier.

By dowiedzieć się,  w jakimi sposób i komu pomaga Polska oraz czy w budżecie naszego miasta znajdą się środki na ten cel zapraszamy do przesłuchania pliku nr 6 ze spotkania.

Przenieśmy Ministerstwo do Elbląga

Z sali padł pomysł, by każde z Ministerstw przenieść do innego miasta. - To piękne zakłady pracy, świetny inwestor, czy mógłby Pan skomentować taki pomysł? - pyta elblążanin.

W Warszawie mam codziennie jakąś niedużą manifestację, która paraliżuje. (…) Szybko byście uznali, że takie wysłanie Ministerstwa jest nieszczęściem – śmieje się Premier. - Część instytucji udało nam się rozproszyć. Na przykład e-sąd jest w Lublinie. (…) Proszę napisać list, a ja wesprę, żeby zgodnie z tradycją, Trybunał Konstytucyjny przeniósł się do Piotrkowa Trybunalskiego.

Obszerniejsza odpowiedź Premiera znajduje się w nagraniu z 7 części spotkania.

Sondaże nie takie złe jakby się mogło wydawać

W 8 części spotkania premier odniósł się do sondaży. - Ja się bardzo przejmuję tym, co się dzieje, ale w sensie pozytywnym. Nie mam w sobie najmniejszego lęku przed tym co się wydarzy w najbliższym czasie, w niedzielę w Elblągu, za  rok w innych samorządach, za dwa lata w wyborach do Parlamentu. Bardzo dokładnie wszystkich parlamentarzystom powiedziałem, że w 2013 konkurencja nas dogoni i zacznie się wyścig na nowo – wyjaśniał Donald Tusk.

Więcej na ten temat z materiale dźwiękowym z 8 części spotkania. Wyznał w nim także, że  „w przyszły wtorek, na Posiedzeniu Rządu zostanie przyjęty projekt, który zwolni z  wymogów ustawy o zamówieniach publicznych, które będą mniejsze niż 30 tyś. Euro. To będzie jedna z wielu zmian”.

Do wyborów lokalnych tylko bezpartyjni?

Ostatnie pytanie zadał Edmund Szwed, który zaproponował, aby partie polityczne nie wystawiały swoich kandydatów w wyborach lokalnych. - Nie można wprowadzić ustawy, która by komukolwiek zabroniłaby uczestniczenia w wyborach – podkreślił Premier.

Pełna dyskusja na ten temat znajduje się pliku dźwiękowym z 9 części spotkania.

Po otwartym spotkaniu z elblążanami premier Donald Tusk wraz z Elżbietą Gelert udali się do Galerii EL na koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Cantata.

 

 


Pliki dołączone do informacji:Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 19

%63.2 %36.8


Galeria / Tusk debatował z elblążanami ( zdjęć 45 )
Dodano: 2013-07-05 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ 12345
  Sobota, 06.07

  Lewandowski, co by nie mówić o gościu, sprawił Tuskowi ogromny problem swoimi pytaniami. ..............

 2. 2
  +7
  ~ qaz
  Sobota, 06.07

  Aż dzieci posneły gdy Donek opowiadał bajki.

 3. 3
  +7
  ~ Iwo
  Sobota, 06.07

  "Tłumy" na widowni - kochamy pana premiera!!! :-)

 4. 4
  +9
  ~ skrzat
  Sobota, 06.07

  Ładne bajki opowiadał nic dziwnego , że dzieci usnęły.

 5. 5
  +12
  ~ leniwce z UM
  Sobota, 06.07

  A czego tu słuchać ??!! Gościu kłamie szybciej niż oddycha ........

 6. 6
  +9
  ~ Valkiria
  Sobota, 06.07

  Powinna powstać uchwała samorządowa o zakazie wstepu do miasta dla Tuska za kłamstwa, za to że młodzi nie chcą mieć dzieci, za to że ludzie uciekaja z kraju, za aferę klimatyczna, za umowy śmieciowe, za oświatę, za drogi, za najnizszą krajową którą otrzymuje 80% elblażan, za podniesienie wieku emerytalnego bez jakichkolwiek perspektyw pracy sz czególnie w naszym regionie, za afery z kieckami zabiedzonej matrony Małgorzaty bo nie stać Tuska na utrzumanie rodziny, za niszczenie demokracji w Polsce wprowadzając potajemnie małymi krokami DYKTATURĘ, za gnębienie, przesladowanie i inwigilacje własnych obywateli gorzej jak za Stalina, za zbrojenie i wykorzystywaniewszelkich służb mundurowych do walki przeciwko obywatelom którzy mają inne polityczne zdanie, za gnębienie restrykcjami...

 7. 7
  +1
  ~ koko
  Sobota, 06.07

  Drogi Edmundzie Nie potrzeba Premierowi zadawać takich pytań bo odpowiedz znają wszyscy Potrzebna jest zmiana ustawy i wybory bezposrednie . Ale nie zdarzyło sie jeszcze na świecie żeby ktos zabronił partiom wystawiać swoich kandydatów do wyścigu wyborczego.

 8. 8
  --12
  ~ obiektywny
  Sobota, 06.07

  internauci chcieli otwartego spotkania , ale stchórzyli i nie przyszli

 9. 9
  +10
  ~ komu ty dziadu te brednie wciskasz
  Sobota, 06.07

  Niech każdy bezrobotny co miesiąc odkłada na emeryturkę jakąś małą sumkę, rady naszego premiera kochanego ociekają mądrością i roztropnością. Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, przy 2 mln bezrobociu oficjalnym i 4 mln nieoficjalnym oraz 2 mln Polaków funkcjonujących na saksach jest posunięciem z pewnością gruntownie przemyślanym, mający na celu wzrost ogólnego dobrobytu Polaków. Nasz kochany premier uważa że ten totalny bur...l panujący w naszej ojczyźnie który jest zasługą m in PO za rzecz naturalną i oczywistą on to potrafi tak pięknie tłumaczyć.

 10. 10
  +5
  ~ POlskie dzieci
  Sobota, 06.07

  zdjęcie nr 17 - mówi wszystko o gadce tuska... ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4234669208527