Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Myśliwi mogą za dużo. Elblążanie również protestowali przeciw zmianom w prawie łowieckim

22.01.2018, 13:31:34 Rozmiar tekstu: A A A
Myśliwi mogą za dużo. Elblążanie również protestowali przeciw zmianom w prawie łowieckim
Fot. Łukasz Kowalczuk/jedna z elblążanek uczestniczących w proteście

Protesty przeciw nowym przepisom, powalającym na polowania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, a także wprowadzającym kary dla osób utrudniających polowania, organizowane są w kolejnych miastach Polski. W tym, który w miniony piątek odbył się w Gdańsku, uczestniczyli również elblążanie. - To skandaliczne przepisy oddające myśliwym władzę nad polskimi lasami - przekonują przeciwnicy nowej ustawy i żądają ucywilizowania prawa łowieckiego.

W piątek, 19 stycznia, w Gdańsku na Długim Targu protestowano przeciw zwiększeniu uprawnień myśliwych. Blisko 100 osób powiedziało zdecydowane "Nie dla Rzeczypospolitej Myśliwskiej". Udział w manifestacji wzieła także grupa mieszkańców Elbląga.

Jestem przeciwna nie tylko nowemu prawu dotyczącemu polowań, ale w ogóle barbarzyństwu myśliwych. Stąd mój udział w akcji

- przekonuje Ewelina z Elbląga, uczestniczka protestu.

Manifestacja była głosem sprzeciwu wobec nowego prawa, które zwiększyło uprawnienia myśliwych. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która obowiązuje od tego roku. Głównym celem jej wprowadzenia, jak poinformowała kancelaria prezydenta, było wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej i zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących.

Organizatorzy protestów "Nie dla Rzeczypospolitej Myśliwskiej" przekonują jednak, że przepisy, wprowadzone tylnymi drzwiami przez lobby łowieckie, w rzeczywistości oddają polskie lasy w ręce myśliwych. Największy sprzeciw wywołały zapisy umożliwiające odstrzał zwierząt w parkach narodowych i rezerwatach przyrody z pominięciem ustawy o ochronie przyrody, która dotychczas ograniczała polowania na obszarach chronionych [teraz o tym decydował będzie Polski Związek Łowiecki - przyp. red.]. Nowe prawo pozwala również na karanie osób, które uniemożliwiają lub utrudniają polowania. To dotyczy w równym stopniu obrońców przyrody, jaki i spacerowiczów, grzybiarzy, a nawet właścicieli terenów, na których łowy będą organizowane.

W proteście wzięło udział ponad 100 osób i to nie jacyś "nawiedzeni ekolodzy", tylko normalni ludzie, którym nie zależy na utrudnianiu polowań, ale sprzeciwiają się temu, żeby być wypraszanym z lasu, chcą odsunąć polowania od swoich domów. To nowe prawo może dotknąć każdego

- mówi Ewa, elblążanka, uczestniczka protestu.
 

O ucywilizowanie prawa łowieckiego aktywiści apelują do posłanek i posłów. Do tej pory trafiło do nich już blisko 2,7 mln e-maili w tej sprawie. Obecnie trwają bowiem prace nad nowelizacją prawa łowieckiego. - Może ona cofnąć skandaliczne zmiany oraz wprowadzić oczekiwane przez stronę społeczną rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo ludzi, należytą ochronę przyrody i poszanowanie praw obywatelskich - przekonują aktywiści.

Cały czas zbierane są podpisy pod petycją "Nie dla Rzeczypospolitej Myśliwskiej".

Najważniejsze postulaty, których wprowadzenia domagają się obrońcy przyrody:

1. Ochrona konstytucyjnego prawa własności - możliwość skutecznego wyłączania prywatnej ziemi spod reżimu polowań bez konieczności uzasadniania tego przed sądem.
2. Wprowadzenie obowiązku informowania o planowanych polowaniach w publicznie dostępnej elektronicznej książce ewidencji polowań.
3. Zwiększenie minimalnej odległości polowań od zabudowań mieszkalnych ze 100 metrów do 500 metrów, ze względu na bezpieczeństwo ludzi.
4. Wprowadzenie obowiązku regularnych badań: psychologicznych, psychiatrycznych i okulistycznych dla myśliwych.
5. Wprowadzenie zakazu polowania w obecności dzieci do 16 roku życia.
6. Wykreślenie „kultywowania tradycji łowieckich” jako przesłanki do ustalania listy gatunków łownych.
7. Wprowadzenie obowiązkowego badania wpływu polowań na przyrodę.
8. Włączenie strony społecznej do procedury zatwierdzania planów łowieckich.
9. Wprowadzenie całkowitego zakazu dokarmiania dzikich zwierząt w celu m.in. skutecznego przeciwdziałania epidemii ASF.
10. Wprowadzenie zakazu używania toksycznej dla ludzi i środowiska amunicji ołowianej.
11. Wprowadzenie zakazu wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu i sprawdzianach ptaków łowczych i psów myśliwskich.
12. Wprowadzenie generalnego zakazu polowań zbiorowych ze względu na ich wyjątkowo szkodliwe oddziaływania na przyrodę, w tym na wiele gatunków chronionych.


 


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 16

%87.5 %12.5


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Chleba&Róż
  Poniedziałek, 22.01

  Brawo Ewa i Ewelina, godne przedstawicielki Rzeczpospolitej druidzkiej na proteście!:)

 2. 2
  --30
  ~ Oooo
  Poniedziałek, 22.01

  Same kmioty, widać że ferie się zaczęły.

 3. 3
  --35
  ~ Otóż wy
  Poniedziałek, 22.01

  A za te hałasowac ie i zakłóca nie spokoju to mandaty powinno wam się dać, gnoiki.

 4. 4
  +26
  ~ poluj na myśliwych
  Poniedziałek, 22.01

  @Otóż wy - Zamilcz, szyszkoszkodniku, i wróć pod kamień, spod którego wypełzłeś.

 5. 5
  --25
  ~ xyz
  Poniedziałek, 22.01

  Kolejny bełkot lewacki w zestawieniu z informacją o proteście KOD pokazuje prawdzie oblicze tego portalu. Nie ma w nim innych informacji regionalnych tylko coraz częściej lewacka propaganda.

 6. 6
  --28
  ~ Poluj na myśliwych
  Poniedziałek, 22.01

  Jak spotkamy ktoregos z tych pajacy w lesie na grzybach to won z lasu. Karawana jedzie dalej a Kundle szczękaja.

 7. 7
  --16
  ~ Ekolog
  Poniedziałek, 22.01

  Idźmy do lasu, niech nas zjedzą wilki i niedźwiedzie. A dziki niech nam wcześniej pogruchoczą kości. Bobry niech doprowadzą do wielu pięknych powodzi. Lisy niech zjedzą wszystkie kury, kaczki. Tak zaprotestujmy. Ja też protestuję, chociaż nigdy w lesie nie byłem , ale oglądam kanał Animal planet. Jestem kociarzem.

 8. 8
  --21
  ~ żal mi was
  Poniedziałek, 22.01

  A czy ktoś z was wie o wielcy ekolodzy, że gdyby nie myśliwy, zwierzyna o wiele szybciej by chorowała? Jeśli myśliwy nie odstrzeli zarażonego osobnika, choruje całe stado. Czy ktoś z was wie, że to myśliwi kopią topinambur, aby zwierzyna miała pożywienie? Że to oni robią lizawki solne dla saren? Ktoś z was to wie....? Nie, nie mam z nimi nic wspólnego. Wystarczy poszukać na stronach porządnych kół łowieckich :) Tacy z was ekolodzy, a założę się, że połowa z was w ***ziela kotleta schabowego na niedzielny obiadek. Nikogo cierpienie tej świnki w panierce nie obchodzi? Ludzie opanujcie się. Jak już macie wytykać kogoś palcami, zacznijcie od siebie.

 9. 9
  --22
  ~ Dusza
  Poniedziałek, 22.01

  Lowiectwo to gospodarka zwierzyny dzikiej selekcja zwierzyny polega na likwidacji sztuk zwierzyny chorej w celu nie rozszerzania chorób ale i genów chorób oraz utrzymania populacji zwierzyny w odpowiedniej liczebności bowiem za duża ilość zwierzyny na kilometr arsenału zajętego przez nią powoduje że umierają z głodu poprostu, czy znane jest wam to że myśliwi sądzą topinambur ( lubią go dziki) zboża dostarczają siano budują schronienia dla zajecy kuropatw i innego ptactwa odbudowuja stada zajecy bażantow kuropatw by gatunek nie zaginął? Żeby zabrać głos trzeba najpierw znać podstawy chociaż by tematu

 10. 10
  +16
  ~ Maczeta.
  Poniedziałek, 22.01

  Do takich cwaniaczków jak Dusza,2000,1500,1000,500,300 lat temu nie było takich półgłówków jak wy z najnowszą bronią ,lunety ,noktowizory itp ,więc chłopie nie piieeee.......rrrrr...dddd. o selekcji że dzięki wam mamy zdrowe zwierzęta w lesie bo napier...dd ...lllaa.....ćććc iii eeee w każde żywe zwierze.Użyj dzidy łuku własnej roboty to może faktycznie chore zwierze upolujesz. PZŁ i jego pseudonaukowcy ryją mózgi takim duszą ....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1638371944427